Chodníková dlažba - oprava, podsyp.

Chodníky, zídky, pergoly, ploty, nábytek, skleníky, zimní zahrady, krmítka...

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod ziege 15. 5. 2013 19:24

Dobrý den, nastěhovali jsme se do nového domu a rád bych provedl menší rekonstrukci zahrady. V první řadě mám v plánu popravit dlažbu. Aby jsme si to upřesnili, cena by měla být co nejnižší, práce svépomocí a výsledek nemusí být nějaký špičkový, spíše funkční.
Takže k té dlažbě:
Dlažba bude využívaná jen k chůzi a použita jako terasa pro posezení. Jedná se o plochu asi 3x3m. Nyní tam je obyčejná chodníková dlažba 30x30 cm, je místy propadlá, některé dlaždice pevně nedrží a kývají se, některé je potřeba vyměnit. Chci se zeptat jakým způsobem by jste řešili podklad a podsypání dlažby? Myslíte, že by stačil jen klasický písek v nějaké rozumné vrstvě? Nechce se mi totiž kopat bunkr pro podsyp, hutnit apod. už jednou jsem tohle dělal pro zámkovou dlažbu a výsledek sic krásný, ale práce příliš zdlouhavá a ve výsledku i nákladná. A taky asi pokud to nebude nutné nebudu rozebírat celou dlažbu, ale možná jen část a asi ještě
o metr rozšiřovat.
Další věcí je chodníček který má na šířku 115cm a je vyskládán dlaždicemi 50x50x10cm opět nejsou moc stabilní, takže opět jaký použít podsyp? A hlavně jak by jste řešili těch zbylých 15cm? Vyřešil bych to asi jednoduše vybetonováním toho pásku, ale je tam jeden problém a to, že podél pod celým chodníčkem musím vést odpad od rýny. Vedl bych to v PVC odpadní rouře, ale jde o to kudy a jak. Myslíte, že by se to dalo vést pod tou mezerou(těch 15cm) částečně pod dlažbou a na to normálně beton až do úrovně dlažby? (odpad musí vést pod dlažbou neboť chodník je ohraničený z každé strany zdí. Jak by jste to popřípadě řešili celé vy? Děkuji předem za jakékoliv rady a názory.
ziege
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod newkangaroo 9. 10. 2013 08:37

Nevím, jestli Vám to pomůže, ale na jaře jsem řešil příjezdovou cestu ke garáži na chatě (4 - 5m), která končila cca metr od samotného vjezdu, kde byly položeny dlaždice (vyklající se). Příjezdovou cestu jsem pořešil obyčejnou zatravňovací dlažbou, kterou jsem si pokládal svépomocí dle internetového návodu a doporučení souseda. Stejným způsobem jsem pak usazoval i dlaždice. (http://www.puruplast.cz/pokladka-zatravnovaci-dlazby/). Jinak ještě před pokládkou štěrku dvou typů zrnitosti jsem vyhloubil o pár centimetrů hlubší díru, aby byla zajištěna větší stabilita a nasypal do ní na zarovnání trochu písku a až poté štěrk.
newkangaroo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 10. 10. 2013 20:41

My jsme pokládali vymývanou dlažbu na vrstvu písku - rozšiřovali jsme prostor pod terasou. Funguje to už několik let bez problémů, a kdyby se případně některá z dlaždic nějak výrazně pohnula, dá se to opravit.
Co se chodníčku týče, nevím, jak je dlouhý a jaký má tvar, chtělo by to fotku, nicméně asi bych ten zbytek řešila jinak než betonovým pásem. Chodníček by se třeba dal celý předělat a dlaždice by se položily znovu, ale s pravidelnými rozestupy tak, aby zaplnily celou šířku prostoru (mezery mezi nimi může zaplnit trávník, štěrk, půdopokryvné rostliny apod.). Nebo - pokud by se ti to nechtělo předělávat - vyplnila bych chybějící prostor štěrkem. Ale záleží samozřejmě na tom, jak dlaždice vypadají a jaký je celkově styl vašeho domu i posezení, aby ta kombinace vypadala pěkně, a ne jak pěst na oko.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kamil231 17. 9. 2020 14:27

No pěkná práce, a díky za inspiraci taky mě to čeká příští rok. Podlaha pod pergolou chtěl bych ji klasický vydlazdit a přemýšlím jaký vybrat dlaždice a obrubník kolem. Podlaha bude tak 15 čísel ve vzduchu, koukal jsem že tyhle obrubníky vypadají zajímavě, jakože takový mramor nebo žula. Jako stavební materiál nevypadá vůbec špatně jen je o něco dražší než taková ta klasika.
Kamil231


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků