Jak se ubavit žab z jezírka - pouze návody!!!

Fontány, pítka, rybníčky, jezírka, potůčky a bazény

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Michal1609 6. 7. 2019 21:19

Zdravím všechny,

máme zahradní jezírko s KOI kapry, poměrně velké a každý rok se do něj dostaně větší množství různých žab. Některé, ty hloupé dokážeme odchytit do sítky, šup do sudu a odvézt do některé vodní nádrže. Takto ale chytím jen omezené množství žab. Soused si začl stěžovat, protože permanentně řvou a v noci nemůže spát (ano v létě musí mít člověk otevřné okno v noci). A není to jen jaro, a pár týdnů, řvou samozřejmě celé jaro i léto i u jiných rybníků!

Má někdo nějaký tip, radu, zkušenost, jak žáby chytit nebo se jich zbavit?

SPAM ve smyslu že je to zakázené, at si zvyknem nebo zrušíme jezírko, si nechte prosím pro sebe. Poprosím jen zcela konstruktivní rady a zkušenosti které ocení i ostatní s podobným problémem, děkuji.

Michal
Michal1609

Odeslat příspěvekod MildaX 17. 7. 2019 16:06

To je oříšek a pokud to nehodláš hrotit nějakým extrémním řešením (vypustit jezírko) tak víceméně nevyhratelný boj. Predátor který by si na nich pochutnal se do blízkosti obydlí nepožene a i kdyby tak asi ochutná raději ty ryby. To že se mají u vás žáby dobře zrovna vás netěší i když je to dobrá vizitka (tj. dost hmyzu pro dospělé i zeleného pro pulce) . Jo, jsou chráněné, takže odlov a odnesení je na hraně toho jak s nimi naložit.
Známý to před pár lety řešil hipstersky tak, že sháněl nějaké brouky, co je žerou. Myslím že to byl střevlík, ale protože se pak s výsledkem nechlubil, tak to asi nepomohlo.
Prakticky váš postup, tj. chytání a odnesení někam pryč k rybníku je asi jediný rozumný.
Na ty mazané co zmlknou a schovají se pomůže buď zakopaný kyblík do země kam spadnou, anebo na ně vyrazit za tmy s baterkou.
MildaX
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Baba Jaga11 23. 7. 2019 20:26

K tomu střevlíkovi - o tom silně pochybuju, že by to fungovalo, protože střevlíci jsou sice velcí brouci, ale suchozemští. Že by střevlík dokázal již vyvinutou žabku, byť ještě malou, chytit a zkonzumovat, je velmi nepravděpodobné. Pulce by určitě dokázal eliminovat potápník, ale ten zcela jistě půjde i po rybách (záleží teda na velikosti, ale s 5-6 cm si poradí bez problémů, byť sám je o něco menší, bezpečná velikost ryb může být tak 10 cm). Problém je v tom, že potápník lítá (aspoň teda dospělec, dravá je ale i jeho larva), takže může uletět. Divím se teda, že žabí vajíčka nebo drobné pulce nezkonzumují ti koi kapři - asi jsou příliš malí nebo je jich málo? Anebo pořád přicházejí další dospělé žáby? Co takhle po odchytání a odnesení žab tam natáhnout nějakou jemnou síťku, ohrádku nebo podobnou mechanickou bariéru? Některé fungují, viz zábrany proti přejetí žab u silnic (ty bývají většinou z nějakých hladkých plastových nebo laminátových plátů), ale je mi jasné, že ne úplně všechno se hodí k okrasnému jezírku.

Taky je otázka, jaké jsou ty vodní nádrže, kam žáby odnášíte, jestli se třeba odtud tvrdošíjně nevracejí, protože se jim tam nelíbí. Měly by tam být mělčiny a nějaké vodní a pobřežní porosty. A pak taky žáby mají svoje stálé migrační cesty, kudy se dostávají na místa, kde se rozmnožují. Takže pokud to jezírko leží na některé z nich, budou mít tendenci se tam pořád vracet (to je i důvod, proč se pořád vracejí na místa, kde jim hrozí nebezpečí, např. se tam postavila silnice). Možná existuje nějaké zařízení, které vydává pro žáby nepříjemný zvuk (podobně, jako je to na krtky, různé druhy hmyzu nebo další živočichy), pro člověka neslyšitelný, ale to by bylo třeba zjistit, zkusit něco vygooglit. Každopádně tato zařízení, i když pro nás nejsou slyšitelná, nemusí být úplně neškodná, byť se většinou tvrdí opak, tak pokud by se něco našlo, doporučuji zjistit si o tom co nejvíc.

Já osobně teda žabí "řev" vnímám jako příjemný a usíná se mi při něm dobře. Do určité míry se člověk může i "přeprogramovat", tj. vsugerovat si, že příslušný rušivý zvuk je vlastně fajn. Ale každý má tu hranici někde jinde, třeba pouliční městský ruch si jako příjemný zvuk vsugerovat nedokážu - a spoustě lidí naopak nevadí. A chápu, že jít tohle vykládat rozzuřenému sousedovi, který chce spát, asi není zrovna nejlepší řešení.
Baba Jaga11


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků