Architektura

Možnosti projektování a vedení zahrady, japonské, bezúdržbové či anglické

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod miro1974 9. 6. 2007 08:48

Neviem, či som túto tému pomenoval správne, dokonca ani to, či patrí sem, no mám na vás dotaz...
Máme 40 árový pozemok na juhu slovenska. 25 árov je v podstate pole, ktoré bolo v minulosti využívané skôr ako záhrada, domáci tam pestovali papriku a pod. Zbytok je oplotený dvor, ktorý sa snažíme ako tak skultúrniť. problém je však so záhradou. Všetci naokolo dnes pestujú žito, kukuricu a pod., o čo ja nemám akosi záujem. Do nájmu to nikto nechce...
Rád by som spomínaný pozemok premenil na niečo iné, no akosi mi chýba dostatok vedomostí alebo snád aj inšpirácia. Pôvodne som premýšlal nad ovocným sadom, no ten však na tunajšie zloženie obyvatelstva neprichádza do úvahy, vzhladom na to, že by mi všetko pokradli, snád aj so stromami. Moja predstava by skôr bola na pozemku vysadiť niečo ako park... Duby, buky, brezy, platany a podobne. pred časom som býval v lokalite, kde bol nádherný leso - park, moc mi to chýba. pohlad na polia bez stromov je pre mna dosť nešťastný. Ako som uviedol, chýba mi však potrebné množstvo vedomostí, neviem ako začať, čo všetko je k tomu potrebné a podobne.
Rád by som poprosil týmto znalých veci, či by dookázali poradiť ako na TO... Jednoducho si predstavte, že máte taký pozemok, ako by ste to riešili? Uvítam každý názor. Velmi pekne vopred ďakujem.
Miro

miro74@centrum.sk
miro1974
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 22. 6. 2007 23:49

S takovým velikým pozemkem si těžko poradíte úplně sám. I když odvážnému štěstí přeje a vám zřejmě odvaha chybět nebude.
Budete se muset podívat po nějakém vzoru - vychází časopis Dům a zahrada, Flóra na zahradě, Naše krásná zahrada - tam všude jsou fotografie výsadeb, z kterých byste se mohl inspirovat (nevím, jsou-li tyto časopisy k dostání u vás?). Nejlepší by ovšem bylo poradit se s odborníky, abyste si neudělal na pozemku nesourodý prales.
Při výsadbě musíte mít představu, jak budou stromy vypadat v dospělosti, musíte počítat s nějakými cestami, odpočinkovým koutem, vhodným doplňkem jsou trvalkové záhony.... není to tak jednoduché poradit na dálku, protože možností je nepřeberné možství.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Mirila 2. 6. 2018 15:13

V rozhovoru https://www.sunsystem.cz/novinky/rozhov ... rchitects/ (u této společnosti vybírám zvažuji nákup pergoly, proto o článku vím). Architekti vypadají moc šikovně. Uchvátilo mě: "ale za mě to je zenová zahrada. Takové místo pro relaxaci, meditaci a celkové rozjímání. Pokud je to i Váš sen dá se taková zahrada vytvořit téměř všude, kde se cítíte dobře. Má i výhodu, že nevyžaduje takovou péči jako ostatní zahrady. "

Co zmíněný přírodní biotop?
Mirila
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ma3n 7. 6. 2023 11:35

Takto velky pozemok si pyta zonaciu a samoudrzatelny dizajn. Je to pekne rozpracovana v permakulture, ktora prinasa 7x vacsiu vynosnost urody ako tradicne zahradkarstvo ci polnohospodarstvo. Na zaciatku sice treba viac rozmyslat pre spravne nadizajnovanie zon. Ale ak sa to zvladne uz to ie viac menej ide samo nakolko rastliny a zony medzi sebou prirodne kooperuju, vzajomne sa chrania pred skodcami. v permakulture je krasne vidiet synergia kde 1+1= moze byt aj 7 ked sa to urobi dobre
Ma3n
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků