Chemie proti smutnicím

Debata o houbových, rostlinných i hmyzích škůdcích na zahradě

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod jakub štěpán 17. 7. 2008 07:52

Ahoj,
už nějakou dobu bojuji se smutnicemi u svých masožravek. Používám proti nim žluté lepící štítky (na mušky) a insekticid Mospilan. Ten funguje velice dobře na larvy, ovšem pomalu mi začíná připadat, že si na něj larvy zvykly. Nevíte o nějakém jiném šetrném insekticidu, který na ně zabírá?

(Hlístice mi připadají sbytečné a vyschnutí substrátu? Smrtelné i pro kytky.)

Předem děkuji za rady, Jakub
Botanika, masožravky, focení, cestování, IT ...
stepanjakub1@seznam.cz
jakub štěpán
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 17. 7. 2008 10:33

Ahoj Jakube,

smutnice jsou docela problém, když se objeví, trvá dlouho, než se jich člověk zbaví. Na Mospilan si potvůrky klidně mohly zvyknout, to je pravda. Doporučuje se zálivka roztokem s koncentrací jedno promile organofosfátu Vydate, jiní zase nedají dopustit na slabý roztok Hypermanganu a prolívat jím zeminu. Vyzkoušej a uvidíš, držím pěsti.
K.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jakub štěpán 17. 7. 2008 15:21

Díky, Hypermangan, to jsem už někde slyšel. Myslím že jako prostředek na hubení plísní. Prý se dá sehnat v lékárně. Pokud tedy funguje i na tyhle potvory, tak by bylo super ho mít při ruce... Díky, za radu!

Jinak minule, když mi smutnice napadly sbírku, prolil jsem to 1x Mospilanem a už se tam dlouho neobjevily. A to bylo červíků víc než mám teď... Problém bude asi v tom, že tyhle smutnice už se narodily v substrátu s nízkou koncentrací tohoto přípravku (ještě od minula) = jsou proti němu částečně imunní, bohužel. Namíchal jsem proto opravdu smrťáka (asi 3násobek doporučené koncentrace) a bylo po nich, jenže mušky kladou nová a nová vajíčka... znáte to. Naštěstí velmi citlivé rosnatky a bublinatky to zatím nepoznamenalo, Mospilan je opravdu velice šetrný (i když jsem ho nezkoušel na listy, jen do substrátu).

Přeji pěkný den, Jakub.
Botanika, masožravky, focení, cestování, IT ...
stepanjakub1@seznam.cz
jakub štěpán
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 17. 7. 2008 16:08

Jo, se smutnicemi jsem taky jednu dobu zápasila. Když se zlikvidují mušky, je problém s larvami, a naopak. >:-(
Nakonec jsem to vyřídila tak, že jsem rostliny nějakou dobu nezalila, počkala jsem si, až budou mít larvy žízeň a šupla jim do zeminy nějakou chemii. A byl pokoj - šlo o to, abych to nekombinovala s vodou a dostatečně je vyžíznila. Ovšem u masožravek to bude větší problém. :hm
Odolnost na určitý druh roztoku si všichni škůdci vypěstují docela snadno, takže opravdu vidím jako řešení zkusit změnit typ zbraně. ;-)

A jinak: krásná sbírka, skutečně! :-D Šikula! ;-) Bylo by jich škoda.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jakub štěpán 17. 7. 2008 16:20

Tak jo, dobrý nápad, zkusím zmírnit zálivku na životní minimum jednotlivých rostlin a potom aplikuji další smrťák. Uvidíme jak si s tímhle poradí :hm . Potom by následovala změna jedu, asi by to padlo na manganistan draselný...

Za chválu sbírky moc děkuji, jj nerad bych o ně přišel :roll: ... Už ale přežily tolik červíkových invazí, že tohle je nemůže zaskočit (mám je dokonce i zálohované :lol: v množírně).

Jakub
Botanika, masožravky, focení, cestování, IT ...
stepanjakub1@seznam.cz
jakub štěpán
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Taiko_CZ 18. 2. 2009 18:18

Mě proti smutnicím pomohl obyčejný kokosový substrát, ale u těch masožravek to asi nepůjde :( Pokud ale máte i jiné rostliny, stačí na povrchu zeminy vytvořit 1-2 centimetrovou vrstvu z kokosového substrátu.

Proti larvám, které v substrátu už jsou, to nepomůže. Ty se možná vylíhnou pod tím kokosovým substrátem a pak možná pojdou, nevím. Ale proti muškám to funguje, ikdyž je ten substrát vlhký. Prostě jim "nevoní", necítí přes něj pach půdy. Připadá jim jako něco, co s půdou nemá nic společného, asi jako parapet :D Důležité podle mě je, aby ta vrstva nebyla narušena a nepromíchala se s tou zeminou zespod. To by pak nemělo smysl.

Je to sice zvláštní řešení, ale alespoň je trvalé (ikdyž, mám jej odzkoušené jenom dva měsíce) a oproti žlutým lepovým deskám je podle mě 100%. Bohužel je substrát světle hnědé barvy, takže možná né zrovna líbivý (znám lidi, kteří prostě milují půdu a tohle by asi nesnesli), je ale vzdušný a měl by být ve všech směrech neutrální, neškodný. Doufejme.
Permakultura mě opravdu zaujala. Jednou budu mít krásnou a zdravou ekozahrádku :-)
Taiko_CZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Matej S 18. 2. 2009 23:13

dik za ozivenie temy :-)

jakub, mam na teba dost dolezitu otazku. ako sa ti to podarilo so smutnicami vyriesit???
totiz tvoj problem sa prave naskytol umna. S monitoru na PC mam pohrebisko, a lepove dosky mam plné a tie svine stale lietaju. Larvy v substrate nevidim, ale na rosičkach tie mušky už začali plesnieť.
Minuly rok som mal smutnice, ale som ich vychytal, vyse pol roka som mal pokoj a teraz dosli znova.
Chemiu som do nich este nedaval, Tak ak by si mohol poraď najlepsi sposob likvidacie. Dik
"- Začínam chápať, povedal malý princ.
Je jedna kvetina....myslím, že ona si ma skrotila...."
Antoine de Saint-Exupéry: Malý Princ.
Matej S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jakub štěpán 22. 2. 2009 16:37

Zdravím, omlouvám se že jsem si tohoto tématu nevšiml, na tohle fórum chodím jen občas a k tomu ještě navíc jen do pokojovek. Díky za upozornění!

Tak tedy k tématu: Smutnic jsem se nezbavil a asi nikdy nezbavím. Ale podařilo se mi je udržet na snesitelné úrovni. Z chemie používám občas Mospilan a Karate, ty fungujou ale nezničí všechny - vždy nějaká smutnice zůstane. Lepové destičky taky používám.

No a teď úplná novinka v mojí sbírce - paraztické hlístice Steinernema feltiae. Skončil jsem raději s chemií a čekám na výsledek hlístic :)... tak uvidíme jestli zafungují.

Přeji úspěšný boj!
Botanika, masožravky, focení, cestování, IT ...
stepanjakub1@seznam.cz
jakub štěpán
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Matej S 22. 2. 2009 17:06

no ja som hladal na nete daco, a zevraj tie hlistice su najlepsie, ze sa tomu dotycnemu podarilo ich zlikvidovat uplne vdaka tym hlisticiam.
totiz nechcem tym masozravkam moc chemiu liat. Dnes som skusal ze ci su larvy v substrate (nasiel som celkom zaujimavy sposob, odrezany plátok zemiaka ked sa polozi na pôdu tak tie larvy vylezu knemu.) a nasiel som ich, a celkoom dost ich tam bolo, v rosickach zatial nie, ale nepenthes a cephalotus dajake mali. )No a tie hlistice neviem na slovensku nikde zohnat :-\

jo a do JIFFY POTOV sa mi nastahovali, ale tento zdroj som uz zlikvidoval :-)
a ten co som nasiel na nete, tak ten pouzival aj chem. pripravok Biool,ze je to na potravinarskej baze, takze nieje to uplne chemia
Nejedovatý, insekticidní postřikový prostředek pouze z přírodních potravinářských surovin ve formě emulgovatelného koncentrátu
Ničí téměř všechny škůdce, které zasáhnete a smáčíte (mšice, molice, puklice, svilušky, třásněnky, malé housenky, aj.). Neškodí většině užitečného hmyzu a včelám!
Škůdce Doporučená koncentrace
Molice,třásněnky,smutnice 2 %


ak budu dajake uspechy so hlistiami pls napis, dik moc :-)
"- Začínam chápať, povedal malý princ.
Je jedna kvetina....myslím, že ona si ma skrotila...."
Antoine de Saint-Exupéry: Malý Princ.
Matej S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jakub štěpán 22. 2. 2009 17:10

Jj, ty zemiaky jsem používal taky, ale je to strašně pracné. Napíšu až se dostaví výsledky hlístic, nebojte.
Botanika, masožravky, focení, cestování, IT ...
stepanjakub1@seznam.cz
jakub štěpán
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jakub štěpán 14. 3. 2009 22:29

Tak poslušně hlásím, smutnice NEJSOU. Možná na tom mají podíl i ty hlístice, kdoví... každopádně nakolik to zabere se dozvím až bude venku pořádně teplo a ty mušky budou přilítávat zvenčí.
Botanika, masožravky, focení, cestování, IT ...
stepanjakub1@seznam.cz
jakub štěpán
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 30. 10. 2014 16:07

úúúžasné to jsem si početla, skvělé rady 8-D 8-D
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Moravanda 14. 11. 2014 07:18

Velice zajímavé 8-D 8-D :D
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 2jt65ju 4. 3. 2020 07:18

Tak jsem si to přeložil a je to reklama na Burberry modu :-)
Ale že by se na to daly nachytat smutnice?
Pepa
2jt65ju


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků