Trápí vás také sametka?

Debata o houbových, rostlinných i hmyzích škůdcích na zahradě

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Fidych 15. 8. 2007 22:25


Nás i sousedy v blízkém okolí trápí každé léto stejný problém: všichni jsme od července do září poštípaní na všech možných i nemožných místech (spíš nevhodných) těla. Víme, co nás opupencovává, ale nevíme co s tím (a pupence svědí až běda). Repelenty nezabírají a postříkat celou zahradu aspoň 2x Sulkou preventivně, je dost dobře nemožné. Poradí někdo, jak se zbavit sametky podzimní?
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 20. 9. 2007 13:27

Tak to vypadá, že sametka stále vítězí. :evil: Já sama jsem se s ní (respektive s larvičkami, které způsobují ony bouřlivé alergické reakce) NAŠTĚSTÍ nesetkala, ale musí to být velmi nepříjemné. Jak jsem zjistila, nepomůže ani včasné odstranění larvy - svědění vás čeká i v tomto případě.
Obrátila jsem se s radou o pomoc na více míst, jakmile dostanu odpověď, dám vědět. Uff, ještě že už se září i s útoky sametek blíží ke konci!
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 20. 9. 2007 13:28

A co vy, ostatní zahrádkáři, máte se sametkou nějaké zkušenosti? Také s ní bojujete? :twisted:
Naposledy upravil Kateřina Hradová dne 21. 9. 2007 00:27, celkově upraveno 1
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod germi123 20. 9. 2007 20:56

V životě jsem se s ní na naší zahradě nesetkal (Polabí) :-)
germi123
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 21. 9. 2007 00:30

Abych to doplnila - naše zahrada je v oblasti Moravského krasu. :D
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 23. 9. 2007 21:19

Praktický atlas lékařské parazitologie popisuje sametky takto: "Od července do září se lze setkat s typickými kožními projevy, které vyvolávají oranžové až cihlově červeně zbarvené osminohé larvičky (0,1–0,2 mm) dravého roztoče sametky podzimní, Neotrombicula autumnalis (1–2 mm). Na teplokrevných obratlovcích sají 2–3 dny, u lidí vyhledávají místa, kde těsně přiléhá oděv. Poměrně bouřlivá alergická reakce se silným svěděním se vyvíjí, i když je larva včas odstraněna (makula – papula – vesikula)."

To mě docela poděsilo. Požádala jsem proto o reakci prof. MUDr. Josefa Špačka, DrSc., jehož jméno jsem v souvislosti s tímto živočichem našla zmiňované. Pan profesor mi laskavě odpověděl, a to mě vyděsilo ještě víc.:(

Prý se tímto zabýval jen krátce, tehdy, když ho sametky osobně napadly. Míra reakce může podle něj být u různých lidí různá - jemu vyrážka zmizela až po několika měsících, nijak ji neléčil. Mamince jeho ženy, v jejíž zahradě se sametky vyskytují ve velké míře, prý ani on, ani její osobní lékař nevěřili, že má vyrážku od parazitů, mysleli si dlouho, že to je alergická reakce!

Cituji pana profesora: "Před dvěma lety se o tom ani moc nepsalo a teď se zdá, že ten problém začíná všem přerůstat přes hlavu. Ti malinkatí roztoči (jen asi čtvrt milimetru velcí, tedy pouhým okem prakticky neviditelní ) lezou tak rychle, že u první překážky (gumy kalhotek, slipů, trenek, dolního okraje podprsenky) mohou být už i za deset minut, tam poštípou a v noci lezou dál. Mám vyzkoušeno, že pouhé běžné osprchování je nezničí. Ráno tedy může být vyrážka nejen na stehnech a v pase, ale i daleko výš - na krku, na hlavě. Poštípání se lze vyhnout přísným používáním holínek a tepláků či silných kalhot na zahradě po celý podzim,
já jsem s úspěchem vyzkoušel dost silné postříkání lýtek Difusilem (ale je to drahé - on stojí kolem 90 korun - navíc jsem měl štípance na nártu). Prostě a jednoduše odmítám vkročit od konce léta do začátku zimy do té zahrady. Kdybych musel, tak jen s protiroztočovým repelentem na lýtkách a nejlíp v holínkách."

Někteří lidé prý mají dobrou zkušenost se sirnými mastmi, ale ty obvykle páchnou, nebo s potřením pupenců antihistaminiky. Případně se vykoupou ve žhavé vodě - až jsou červení (to ovšem většina lidí nesnese). A postřiky trávy nepomáhají.

Milí zahrádkáři, vypadá to, že sametka se stává docela hrozbou. Jaké jsou vaše zkušenosti, slyšeli jste o ní, máte nějaký tip, co by proti ní zabralo? Přece nebudeme chodit v létě navlečení. A co děti? To si s takovou ani nebudou moci vyběhnout na zahradu!!! :evil:
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 23. 9. 2007 22:17

Sprchování v hodně horké vodě také moc nepomahá. Jak už jednou ty potvůrky na člověka nalezou, těžko se jich zbavit. Zkoušeli jsme letos sirné mýdlo, ale nic moc výsledek. Ke všemu se objevuje sametka v posledních čtyřech letech podstatně dřív, než koncem léta - patrně na její aktivitu má vliv teplé počasí.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 23. 9. 2007 22:33

A kdy se u vás objevila poprvé?
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 23. 9. 2007 23:56

Bydlíme tu dvacet let, a od prvního léta jsou sametky s námi. Zpočátku jsme mysleli, že máme kopřivku po letních hruškách, které začátkem července dozrávaly, ale bohužel. Na pravou míru to uvedli majitelé sousedního včelína, kteří navštívili lékaře a tam se dozvěděli, že je to jakýsi roztoč žijící v suché trávě. A na pupence dostali tekutý pudr.
Některé roky je sametek méně, a je pravda, že každého tolik nekousají. Většinou se o tom lidem nechce mluvit, protože se stydí, že vypadají jak prašiví. Člověk by se polil čímkoliv, jen aby se zbavil toho úporného svědění, léto je tím pokažené docela dost. Skoro to vypadá, že se jim poslední roky daří líp (sametkám).
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 5. 10. 2007 18:09

A mám tu další informace o sametce, tentokrát od RNDr. Hany Laštůvkové z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje.

Cituji: "...na Váš dotaz, zda lze vymýtit sametku podzimní, nelze jednoduše odpovědět. Pokusím se, i když možno opakovaně, připomenout některé údaje o tomto roztoči: Sametka podzimní (Neotrombicula autumnalis) je dravý roztoč, který osídluje rozmanité biotopy, včetně zahrad.
Je to dáno její velkou ekologickou přizpůsobivostí. Larvy sametek, které žijí na povrchu trav, napadají různé živočichy, včetně člověka. Přichycují se na pokožku zejména v místech, kde k ní přiléhá oděv, hlavně v pase, podpaží, tříslech, pod koleny apod. U malých dětí bývá napadena také pokožka na hlavě.
Larvy po nasátí z kůže samy odpadají do třetího dne po přichycení nebo jsou mechanicky setřeny oděvem. U člověka po napadení larvou sametky podzimní velmi brzy dochází k prudké kožní reakci alergického typu, která má podobný charakter jako kopřivka. Kožní reakce je doprovázena silným svěděním a palčivostí, které je nejintenzivnější krátce po napadení larvou. Na postižené pokožce zůstávají až několik týdnů hnědofialové pigmentové skvrny.
Jako ochranu proti sametce lze použít repelenty působící i proti
roztočům nebo desinsekční přípravky s akaricidním účinkem přímo aplikované na povrch těla a oděv např. Diffusil H nebo Diffusil H forte (oba ve formě spreje). Přípravky jsou k dostání v drogeriích nebo lékárnách s návodem k použití.
V případě, že již došlo k napadení larvou sametky, používáme přípravky, které zmírňují svědění pokožky a alergickou reakci (tekutý pudr, Fenistil gel apod.).
Pro prevenci (určitě ne na vymýcení) sametek na zahradě je důležité pravidelně střihání trávy. "
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 5. 10. 2007 19:57

Díky za další informace! Je pravda, že když jsme se osypali poprvé, mysleli jsme, že jsou na vině letní hrušky rostoucí v louce pod lesem.
Zahradu sekáme pravidelně, ale okolní louky jsou určitě nerušeným domovem sametky (neobhospodařované pozemky), a ta si smlsne na každém, kdo je v blízkosti. Kupodivu se nechytá na kočky a letos ani na psa, který má obojek proti klíšťatům. Ovšem obojek značky Bayer, který byl hříšně drahý, ale vydržel odhánět všechnu čeládku od dubna do dneška. Ze zoufalství už jsme uvažovali, že si snad pořídíme obojek taky!Teď už je zase klid - do příštího léta.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod ma.krtek 7. 10. 2007 21:47

O sametkách jsem už cosi četla, ale teď zírám, jaká je to hrůza. Osobně jsem se s ní na Českolipsku ještě nesetkala - a doufám, že ještě dlouho nesetkám.
ma.krtek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 7. 10. 2007 23:35

Opravdu není o co stát, zkazí to polovinu léta. Většinou nás tu napadají v takových vlnách: člověk si myslí, že už bude pokoj a za dva tři dny se osype s novou silou a tak to jde až do konce září. Když se trvale ochladí, skončí tyhle útrapy o něco málo dřív.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 20. 6. 2012 10:24

Upozorňuji na nový článek o sametkách.Pokud s nimi máte nějaké zkušenosti, budeme rádi za další informace.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nikinkira 21. 8. 2012 11:08

Máme zahradu pomalu 30 let a sametky se u nás objevily až vloni. Zpočátku jsme myslely na blechy a bojovali proti nim.Bylo nám divné, že se drbeme my a psi blechy nemají.Nyní jsme díky vašim příspěvkům moudřejší. Žerou nás ale celé léto až se stydíme jít s něčím k lékaři.Malí synovci co u nás tráví prázdniny to vždy obrečí.Nepomáhá nic.
Nikinkira
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 26. 8. 2012 11:57

Další zoufalý pokus, jak omezit pokousání od sametky:
byla tu zmínka o postřiku zahrady výluhem z nimbového stromu (drcená semena?), a tak jsem se pídila po oleji, který má mít i insekticidní účinky. Nabízený nimbový olej(za studena lisovaný) v lékárnách je hodně drahý - malá lahvička skoro tři sta korun, i víc. Povedlo se mi nakonec koupit půl litru za dvě stovky a tak se mažeme hustým, hnědým olejem. Nevoní moc vábně (ale nepáchne, spíš je to o zvyku), ale zdá se, že po čtyřech dne jsou vidět nějaké výsledky!
Muž byl osypaný obrovskými slitými pupenci, nyní zůstaly jen malé načervenalé flíčky a říká, že ho téměř vůbec nesvědí. Na mně se tři dny neobjevil nový pupenec a staré vybledly a ztrácí se jeden po druhém. Možná sametce olej nevoní, ono je vlastně jedno, jak mazání působí, hlavně že se nám ulevilo a děti nejsou flekaté jak od neštovic.
Asi to nebude stoprocentí řešení (tím by bylo vyhubení sametky v zahradě), ale taková úleva stojí za to! :tleskani
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod kejki3 26. 8. 2012 22:21

Jacutin (u nás už snad není v prodeji, takže Polsko nebo Německo), Já bych zkusil Prurivet, ten je super. A v Anglii je oficiální olej, mrcha se udusí.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 27. 8. 2012 21:05

Co to je zase za nová mrcha :-\ ,zatím to ani neznám.Asi nás časem sežere hmyz. :oboze :oboze :oboze :oboze >:-(
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kejki3 27. 8. 2012 23:01

Není nová, Roztoky jsou zamořené už léta.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 27. 8. 2012 23:10

Když ono je houby platné, že se "mrcha" pod olejem udusí na člověku - jak se zakousne, svědivý pupenec vás nemine. Je jich pořád nějak víc, než je milé všem postiženým. Jde o to, jak jim zabránit ve šplhání na člověka, a to nic nepomáhá stoprocentně, bohužel... Tak aspoň se zbavit co nejrychlej pupenců a svědění...
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Moravanda 28. 8. 2012 09:20

Danielko taky si myslím, je to čím dál horší >:-(
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kejki3 28. 8. 2012 22:04

Fidych píše:Když ono je houby platné, že se "mrcha" pod olejem udusí na člověku - jak se zakousne, svědivý pupenec vás nemine. Je jich pořád nějak víc, než je milé všem postiženým. Jde o to, jak jim zabránit ve šplhání na člověka, a to nic nepomáhá stoprocentně, bohužel... Tak aspoň se zbavit co nejrychlej pupenců a svědění...

Prurivet i Jakutol zabíjejí a hojí, v Prurivetu je ATB.
Někdo v diskuzi uváděl, že po požáru zahradní kůlny měli pokoj :D Já bych asi běhal s Omitem pořád dokola.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Evouš 28. 8. 2012 22:04

Mladí ji mají na chatě.Minulý týden přijeli všichni pokousaný.
Evouš
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 28. 8. 2012 22:37

Stejně je divné, že když se o sametce ví, jak dokáže potrápit, a že se nějak šíří po vlastech českých, tak že se nikdo ještě nezabýval tím, jak se jí zbavit na pozemcích. Tolik speciálních přípravků na kde co - komáry, klíšťata, blechy, rybenky, a já nevím co ještě jmenovat, jen na tu sametku nic. Kdyby se někomu povedlo najít způsob nebo přípravek, jak ji zlikvidovat, myslím že by ho spousta postižených navrhla na nějakou cenu :idea: :tleskani
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod kejki3 30. 8. 2012 14:48

Ale zabýval, jenže ostatní stádia bydlí v půdě. Sice by je prostředky proti sviluškám měly zabít, ale dostat je k nim. Vypalování je zakázané. Na zahrada.cz jsou obsáhlá témata.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Návštěvník 16. 8. 2014 22:42

Aktuální zpravodajství z Roztok: Sametky útočí, mám asi tak 35 svědivých pupenců, které bohužel přibývají i po horké vaně a posprayování antiparazitikem, zbytek rodiny naštěstí sametkám nechutná, vyjma koček, ty bývají na podzim také postrupované i přes obojek a postřik. Trávník pravidelně sekáme my i sousedé, v našem městě by to všal chtělo asi práškovací letadlo.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 17. 8. 2014 00:10

Po každoročním celoletním trápení nám letos sametka dala oddychový čas, a naskočí tak jeden pupenec ob den. To je taková úleva, že kdo nezažil, nepochopí :tleskani .
Zkuste mazat pupence gelem, jmenuje se Psillo Balzám (doufám, že se to tak píše?), tuba přijde na stovku a o pupencích ani nevíte, nesvědí. Je to hodně podobné zahraničním gelům, ale podstatně levnější a nám to pomáhá (zabírá i na popáleniny, jiné štípance a plané neštovice) :tleskani :tleskani
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod peckaR 25. 8. 2014 19:59

Zahradu máme 30 let a od začátku srpna do září nás žerou sametky. Nic na ně neúčinkuje a zmírnit to úporné svědění se pokouším vším možným, třeba zubní pastou, tekutým pudrem, francovkou, tea tree olejíčkem. Nepomůžou ani dlouhé rukávy a nohavice, vlezou všude. Až když ty larvy vypadnou se ranky zahojí a s hrůzou se "těšíme" na další léto.
peckaR

Odeslat příspěvekod Fidych 26. 8. 2014 21:02

Bláhově jsme se těšili, že sametky letos nebudou tak agresivní, ale chyba lávky - jen se o něco později objevily v hojném počtu. Takže jsme tam, kde každý rok, a i když se každá rada vyzkouší, přesto stále sametky vítězí na celé čáře. Dokážou léto pěkně pokazit!
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod V. Crhonek 5. 4. 2015 13:34

Nikinkira píše:Máme zahradu pomalu 30 let a sametky se u nás objevily až vloni. Zpočátku jsme myslely na blechy a bojovali proti nim.Bylo nám divné, že se drbeme my a psi blechy nemají.Nyní jsme díky vašim příspěvkům moudřejší. Žerou nás ale celé léto až se stydíme jít s něčím k lékaři.Malí synovci co u nás tráví prázdniny to vždy obrečí.Nepomáhá nic.

http://www.agromanual.cz/cz/clanky/ochr ... uparu.html
Je tu popsán možný postřik.
V. Crhonek

Odeslat příspěvekod Koudelová 5. 8. 2015 21:01

Dobrý den, tak tu máme další léto. U nás máme sametku již týden.(Plasy -plzeň sever) Není jí tolik jako vloni, ale už teď mě štve. Hlavně kvůli dětem. Zkoušel někdo z vás postřik Kumulus nebo Sulikol, případně jiný na bázi síry? Jaký to mělo efekt? Už jsem přemýšlela o K-othrinu, ale to je šílený jed, který zlikviduje všechen hmyz. Do toho bych šla až budou všechny možnosti vyčerpané. Napadlo mě také použít dravé roztoče typhlodromus pyri. Ty jsou ale určeny na stromy a keře, nevím jestli by lezli po trávě. Zaslala jsem dotaz do Biocontu, ještě neodpověděli. Zajímavé je, že sousedi o sametce neví. (Oba mají novostavby) Bude to zřejmě tím, že zahradu rovnali bagrem a rozrušili souvislou sametkovou vrstvu. To by bylo také řešení, nastoupit s bagrem. 8-S Nebo vybudovat vybetonované místečko na dětské hry a vydlážděné cestičky pro pohyb na zahradě přes léto. Nejvíc by se mi líbil bio boj s typhlodromem, ale moc nevěřím, že by to fungovalo. Uvidíme.
Koudelová

Odeslat příspěvekod Danielka.9 6. 8. 2015 16:35

O sametkách jsem se vlastně dozvěděla až tady na foru. Vůbec nevím, jak to je vlastně veliké, někdy jsem tu už viděla takového malého červeného pavoučka, že by to bylo ono?? :hm :hm
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Návštěvník 6. 8. 2015 18:29

já už jsem zase pokousaný a to už 14 dnů....potvora začíná čím dal dříve. Mám asi 50 pupenců od kolen nahoru. Už ani na zahradu nejdu. Postříkal jsem K-othrinem a myslím, že se vůbec nic nezměnilo. Už jsem přemýšlel, že vezmu plynový hořák a lehce sežehnu jen povrch trávníku, ale je takové sucho, že nemám odvahu to udělat....ale jen co zaprší, tak to zkusím. Trávě by to nemělo ublížit, ale ty potvory by mohli zařvat. Jinak potírám Fenistilem a beru si Alergit. Potom to nesvědí.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Koudelová 8. 8. 2015 10:35

Mám recept na domácí repelent proti sametce. Funguje nám :-D a můžu ho na děti nastříkat v libovolném množství. Vyrobila jsem ho z čerstvé šalvěje lékařské a máty peprné. Byl to hokus pokus. Dala jsem rukama rozemnuté lístečky šalvěje a máty půl na půl do dvou přesnídávkových skleniček. jednu jsem zalila alkoholem(neměla jsem čistý, použila jsem desinfekci Softasept naředěnou z jedné třetiny převař. vodou-zbytek v konvici :-) ) a druhou jsem zalila řepkovým olejem. Objem lístků ve skleničce byla asi dvě třetiny. V oleji jsem druhý den lístečky vyměnila za čerstvé a všechno nechala dva dny uležet. Do prázdného rozprašovače od desinfekce jsem pak nalila jeden díl lihový, dva díly oleje, dva díly vody, protřepala. Šla jsem večer otestovat na sobě nastříkala jsem se celá pod oblečení a šla posedávat polehávat na zahradu, zejména na místa, kde se válí děti. Doma jsem se záměrně ani neumyla a šla spát. Ráno dobrý, žádný čerstvý štípanec. Asi lze vyzkoušet i jiné alternativy a poměry, např. pro děti bez lihu. Píšu sem přesný návod, protože čert ví, co sametkám vadí. Podotýkám, že bez repelentu jsem měla po zhruba čtvrthodinovém pobytu na zahradě štípanců přibližně 5 -10. Máme letos trávu dost vyschlou a koncentrace sametky asi není tak vysoká.
Koudelová

Odeslat příspěvekod dobromila 10. 8. 2015 20:42

Tak teď konečně vím, co nás (na Plzni jihu) celou rodinu už několik let od srpna do září trápí. Sametka, ta bestie :grr: Dnes jsem po ranním brouzdání na internetu zakoupila K othrine a večer jsme celou zahradu vystříkali. Ale, jak jsem se v předchozích příspěvcí teď dočetla, asi to mít valný účinek nebude. Letos se mi útok sametek zdá naopak agresivnější než v minulých letech. Já potírám štípance aloí, kterou si pěstuju a nebo mám ještě i koncentrát od LR. Trochu to pomůže, ale ty nové svědí jak blázen. A léto mám tak ráda a tak ráda jsem na zahradě. Ach jo...
dobromila

Odeslat příspěvekod Masinka 19. 9. 2015 10:25

Nezkoušel někdo Teatree? Na štípance i jako repelent.
Masinka

Odeslat příspěvekod Petra Marvanová 26. 9. 2015 22:55

Dobrý den. Se sametkou jsem se letos setkala poprvé. Máme doma - Vysočina - zahradu, ale z té nejsem poštípaná ani letos. Ale přistěhovala jsem se ke kamarádovi do domku se zahradou začátkem srpna a asi od druhého týdne jsem začala být strašně poštípaná. Mám tři kočky, sice nechodí ven, ale mysleli jsme, že odněkud chytli blechu. Zavolali jsme deratizéra, když se nám to po dvou týdnech nepovedlo vyzmizet samotným. Pak jsem viděla štípance od štěnic a byla přesvědčená, že jde o štěnice. Opět jsem volala deratizéra. Tu noc, co tu vše vystříkal jsem se nevyspala a ráno byla plná obrovských svědivých boláků. Jen já, kamarád měl dva malé pupínky. Za celou tu dobu našeho spolubydlení. Začali jsme pátrat, co to teda je, když to napadá jen mě. Přišli jsme na svilušku. Den předtím jsem byla na zahradě, která má sice ostříhaný trávník, ale zaplevelené a neudržované záhony a já se je jala vyčistit :( Pak jsme se dočetli, že sviluška je sametka. Chtěla jsem se zeptat, když ta larva odpadne z těla v bytě, může se znovu zakousnout? Nebo chcípne, když nemá půdu? Jak dlouho vydrží živá v bytě? Četla jsem, že při silném větru jí může zavát do bytu oknem vítr? Je to možné? Už se bojím i větrat. Podle článků by pro letošek měla zmizet. Neumím si představit, co bude další rok. Chtěla jsem do domku se zahradou, kterou miluji. Ale myslím, že se nakonec moc ráda přestěhuji do bytu bez zahrady. :(
Petra Marvanová

Odeslat příspěvekod Lenka Koudelová 18. 10. 2015 22:05

Ne, nestěhujte se. Zahrada je úžasná. Jde se jí zbavit(sametky), ikdyž to dá práci. Nevadí, zda je zapleveleno nebo ne, já mám vypleto, posekáno a měli jsme ji taky od začátku července skoro do konce září. Stříkala jsem sírou, ale to nedělejte, omezilo se množství, ale není to dokonalé a dlouho to *****í. Už jsem zjistila, že lidé mají pozitivní zkušenosti s přípravkem K-othrine. Někde na diskuzi to psala nějaká paní. Tři roky po postřiku dobrý. Stříká se to snad někdy v červnu a vydrží to tři měsíce. Když se toho sametka dotkne, chcípne, takže to působí i na ty nasáklé vypadnuté z kůže(třeba ptáků, kteří přiletěli z neošetřené zahrady) Asi se to časem zase natáhne ze sousedních zahrad ptáky, hraboši, ale to už nebude v takové míře. Zkuste to taky. Příští rok napíšu, jak to bude vypadat. Naše děti byly taky zřízený. Trávili jsme tři měsíce jen na terase a u příbuzných. To prostě nešlo. Ale tam, kde bylo při stavbě bagrováno, není. zkoumala jsem výskyt listem bílýho papíru. Sousedi mají zase zahradu přejetou nějakým kultivátorem-zakládali nový trávník na staré zahradě a taky jí nemají. Nemám chemii ráda, skoro nepoužívám, ale teď letos v létě jsem se pro ni definitifně rozhodla.
Lenka Koudelová

Odeslat příspěvekod Persica 19. 10. 2015 01:12

Ahoj,
mame ty potvory taky. Neverte, ze jsou jenom v trave, jsou vsude, i na stromech, kam je navane vitr. Zlikvidovat je se nam jeste nepodarilo, ale na stipance pouzivame Dubovky od Dedka korenare (Dedek korenar eschop). Stipance nesvedi a zahoji se za 2-3 dny. No a bohuzel pobyt v zahrade v inkriminovnem obdobi omezujeme na minimum.
Persica

Odeslat příspěvekod Soňa Štossová 13. 11. 2015 02:19

Zdravím! Už 2 hodiny si čtu články a sametce a našla jsem tuto diskuzi...poštípaná jsem už měsíc a poslední 2 dny je to opět katastrofa, dneska jsem na sobě chytla už 4 kusy :( Takže varianta, že bych chytla od psa blechu, je ta tam. Nevím, kde jsem k tomu přišla, máme barák, zahradu, ale taky dělám na statku u zvířat. Manžel a dítě nemají nic, jen já se škrabu jak idiot :( Ve všech článcích se uvádí, že je to problém konce léta, tak do konce září, ale už je listopad!!!! Jak je to možný? Nedrží se mi ty mrchy někde doma v teple a kašlou na svůj běžný vývojový cyklus? Dubovky od dědka kořenáře asi zkusím....
Soňa Štossová

Odeslat příspěvekod evelina 26. 8. 2016 22:56

Zdravím, u letošního roku jsem zde nenašla žádný příspěvek, tak budu holt první. Už týden nás, celou rodinu, včetně babičky s dědy, trápí Mega svedive pupínky. Tak jsem googlila a objevila toto fórum na téma sametka. Tak ji tedy máme taky. Pravidelne sekame trávu a stejne tam ty svine jsou. Většinou jsme poštípání v podpaží, tříslech a v mistech podprsenky. Naše nejmladší dcera nejvíc na hlavě. Ještě že jsou vedra a trávíme čas v bazénu :D tam máme od nich klid :)
evelina

Odeslat příspěvekod anonimka 27. 8. 2016 21:47

Dobrý den, používáme křemelínu na zahradu, posypat celou zahradu a pak vždy, když se znovu objeví (hlavně místa, kde se neseče tráva), nesmí pak akorát dva dny pršet. Je to přírodní, takže dětem to nevadí.
anonimka

Odeslat příspěvekod dvorjana 28. 8. 2016 12:08

Dobrý den, se sametkou žiji již léta a vychytala jsem si pár postupů, které mi pomáhají - rozhodně by bylo škoda zbavovat se zahrady :-) : 1) dostatek vitamínu B - od jara užívám B komplex - funguje i proti klíšťatům a komárům (pozitivní zkušenost se soužití s bývalým partnerem - alkoholikem-pivařem 8-D ,
2) po příchodu ze zahrady se osprchovat horkou vodou a natřít něčím s teatree a když už se někde něco zakousne, štípanec natřu kafrovou mastí - nejlepší je OPODELDOK, příp. mastičkou BETADINE - usmrtí i klíšťata a dezinfikuje do hloubky. Hodně radostí z pobytu na zahradě... 8-)
dvorjana

Odeslat příspěvekod včelařík 23. 8. 2017 09:06

Použil bych VARIDOL v roztoku pro aerosolové ošetřování včelstev, účinná látka amitraz. Tento akaricid, když může být v medu, tak na vaší zahradě také asi nevadí.
včelařík

Odeslat příspěvekod Návštěvník 19. 8. 2018 20:20

Dobrý den, každoročně hlídáme strýcovi barák a zahradu, když jede na dovolenou, krmíme zvěř atd. No a už loni jsem byl sametkou napaden, na kožním mě dala doktorka tekutý pudr a nashledanou, letos, jsem opět pokousán a to jsem byl na zahradě asi jen dvě minuty a zalil tři rajský, letos zahrada nefunguje a nemáme jí posazenou, jako loni, no a opět jsem tedy pokousaný, ale proč to píšu ? Otázka je, jak to že není pkousaný od sametky nikdo jiný ? Moje družka tam chodí v kraťasech a zalévá a nic, strýc tam chodí v montérkách a i v trenclích a taky nic, jen já se jen odvážím udělat dva krůčky a hned plesk, sametku mám na těle !!! není to dáno nějakým pyžmem či pachem ? Nebo jak si to mám vysvětlit ? :-(((
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Verunka 26. 8. 2018 16:30

Dobrý den,
koupila jsem si konečně baráček - krajový řadový domek se zahrádkou. Je to už 6 let, od té doby bojuji se sametkou podzimní. Nejprve jsem běhala po lékařích - léčili mě s kopřivkou, brala jsem spoustu léků na alergii.....až jednou dcera objevila na netu článek o sametce. Loni jsem tedy již k lékaři nešla a snažila se být na zahradě jen po nejnutnější dobu, večer jsem si dávala horkou sprchu, no nějak jsem to období přežila. Letos jsem si myslela, že suché léto a vedra třeba sametku zničí, ale bohužel - již se začínám drbat a objevují se mi kousance po zádech i po břiše. Letos jsem dostala ale zajímavý typ v boji proti sametce - vysadit si na zahrádce jiný druh roztoče, takový, který sametku sežere...jmenuje se Typhlodromus pyri.....takže to nyní chci zkusit. Tento roztoč se dá koupit přes net v Brně v Biocontu, jsou to plstěné pásky, které rozmístíte po zahradě v období prosinec až únor, roztoč se vám zabydlí na zahradě a měl by postupně zničit tu sametku. Koupit to lze právě jen v tom období prosinec až únor a musí se to asi do týdne rozmístit venku, nelze skladovat. Hned si to zarezervuji na netu a doufám, že to pomůže. Pokud máte někdo s tímto přírodním postupem nějakou zkušenost, napište, prosím........myslím, že je to lepší a jednodušší, než chemický postřik, který nemusí ani pomoci či nezasáhne všechny keře a stromy.
Verunka

Odeslat příspěvekod Žak 31. 8. 2018 11:22

Sametka nemá ráda vanu s teplejší vodou-15 a více minut+ důkladné namydlení tuhým mýdlem! Sprchování a gely s ní ani nehnou...
Žak

Odeslat příspěvekod Jana z CB 1. 9. 2018 14:22

Dobrý den, mně se osvědčil silný domácí výluh česneku a hřebíčku v Alpě. Také jsem měla z ničeho nic podobný "drbací" problém, vůbec mě nenapadlo, že by to mohlo být ze zahrady, jak jsem zde zjistila, že to asi bylo. Měli jsme ten rok ject na výletní loď, tak jsem tenkrát hledala, jak se zbavit zarudlých svědivých fleků a našla jsem tenkrát už nevím kde, že pomáhá pouze česnek, tak jsem přidala pro jistotu hřebíček a teď zase po letech (3) znovu objevení svědivých míst hledám, jestli někdo má něco 100% vyzkoušené a zjistila jsem, že letos ještě k mojí verzi vyzkouším: od Koudelová 8. 8. 2015 10:35
"Mám recept na domácí repelent proti sametce. Funguje nám :-D a můžu ho na děti nastříkat v libovolném množství. Vyrobila jsem ho z čerstvé šalvěje lékařské a máty peprné. Byl to hokus pokus. Dala jsem rukama rozemnuté lístečky šalvěje a máty půl na půl do dvou přesnídávkových skleniček, jednu jsem zalila alkoholem......", myslím, že to může fungoval = jdu na to = potom dám vědět.
Jana z CB

Odeslat příspěvekod Koudelová 27. 7. 2019 13:58

Přípravek K-othrine opravdu funguje. Postřik předminulé léto a stále dobrý. Uvidíme letos, když se nám přemnožili hraboši, jestli sem zas nějaké nenatáhli, ale alespoń už vím, čím to stříknout a bude pokoj.
Koudelová

Odeslat příspěvekod Věra Vondroušová 13. 8. 2019 09:20

Co zabírá na svilušky, které vás už poštípaly? Trpí náš pejsek i vnoučata. Dnes přišel ve slabinách pokousaný i dědeček!! Pejskovi tlapky a lidská postižená místa potírat kysličníkem, který koupíte v lékárně.
Pomáhá to a nesvědí. To je naše zkušenost.
Věra Vondroušová


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků