Schnutí borovice

Debata o houbových, rostlinných i hmyzích škůdcích na zahradě

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod ZdenekHQ 10. 8. 2007 12:55

Dobrý den, mám u domu malou,i když poměrně starou borovici a postupně jí schnou větve. Moje milá tvrdí, že je to sypavka či co a potřebuje to postřik (jeden jsem zkusili a výsledek nic moc), nicméně já jsem prostudoval nějakou literaturu a připomíná mě to spíš schnutí, co způsobují mšice, když vyssávají mladé jehlice. Mšice tam sice není ani jedna, ale zato je tam od jara do podzimu "dálnice" plná mravenců a strom taky včetně toho, že okusují jehlice v místě, kde raší z větve. Je možný, že by ti mravenci dokázali ten strom takhle ničit ?

Dík za pomoc.
ZdenekHQ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 10. 8. 2007 16:45

pokud jsou tam mravenci tak tam mohou být i mšice,tato simbioza mezi nimi je známá.Nejlépe by bylo ustřihnout větvičku a odnést ji na posouzení na polesí(případně si zjistit kdy se tam lesních mužů sejde nejvíce)Případně pokud by to neutrpělo moc estetice hábitusu stromu tak napadené větve ořezat a SPÁLIT.Možná by i toto bylo řešením.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 10. 8. 2007 22:37

Kde jsou mšice, jsou i houbové choroby - postřiky fungicidy (Dithan, nebo Novozir) by se měly provádět 3x v intervalu 10 dnů, pak je teprve vidět výsledek.
Pokud by chorobou byla karanténní sypavka, doporučené opatření je, jak píše Stanislav, odstranit napadené větve a spálit je. Od totální likvidace stromů se upouští.
Choroba se šíří hlavně v hustých porostech a korunách borovic, pokud je borovice nízká a zavětvená od země, doporučuje se dvě spodní patra odřezat, odstranit případný plevel, aby se podpořilo proudění vzduchu.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod ZdenekHQ 11. 8. 2007 11:53

Dík za odpovědi, suchý větve stříhám a pálím, jelikož je strom nízkej, tak jsem ho prohlídl a mšice opravdu žádná, pouze spousta mravenců (tudíž nevím, jestli zkusit tu chemii na houby). Větve jsou řídký.

Co se týká mravenců,zkusím tam dát lepovej pás, zatím jsou tam dvě mucholapky,mezi mravenci nastalo zděšení,co se to děje s jejich rozhlednou. Určitě to tomu stromu neublíží. Každopádně, když široko daleko není voda, někde ji ty potvory brát musí. Zvlášť, když mají přes půl centimetru.
ZdenekHQ
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků