Rozpraskaná a zničená kůra na jabloních

Debata o houbových, rostlinných i hmyzích škůdcích na zahradě

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Petr čaněk 9. 3. 2007 13:48

Prosím o radu, na jabloních se mi objevila hodně rozpraskaná a jakoby potrhaná kůra většinou na kmeni. Na některých částech je odhalené holé dřevo i z poloviny obvodu kmene.

Ty nejhorší případy bude asi třeba zlikvidovat, ale na některých to je celkem malé a rád bych je zachránil. Něco podobného má i soused.

Předem děkuji za radu
Petr čaněk
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Irena Forejtová 10. 3. 2007 00:05

To je mi líto. Řekla bych, že se na stromcích objevily mrazové trhliny, které se mohou objevit až při prvním ostrém jarním slunci. Vlivem rozdílných teplot vzniká veliké pnutí a následkem toho kůra praská. Prevencí je bílení kmenů nebo obalení netkanou textilií. Ale na to je již nyní pozdě.

Než se rozhodnete stromy odstranit mám jedinou radu, kterou s úspěchem používali naši předci: ránu musíte očistit drátěným kartáčem, roztřepené okraje začistit nožem. Pak sežeňte jíl a smíchejte ho s čerstvým kravincem, v poměru 2 ku 1. Tuto kaši naneste na celou plochu rány, včetně okrajů a celé zavažte bavlněným hadříkem, který upevníte provázkem nebo fólií. Ne drátem - zařezával by se! Za čas se rána zacelí a pak můžeme řešit dál. Upozorňuji, že to chce opravdu jíl, ne zahradnickou zeminu s příměsí jílu. Když nemáte někde naleziště, zkuste ho koupit jako kosmetický. Bude sice dražší, ale bude. Kde ho sehnat? Občas ho mívají v kosmetických salonech, ale to nechte třeba na manželce. Ještě poznámku ke kravinci - má v sobě růstové látky, které podporují růst rostlinných pletiv. Drůbeží a jiný druh hnoje vhodný není. Tento recept je účinný pokud se provede zásah co nejdříve. Přeji úspěšnou léčbu a po čase dejte vědět, jak se vašim jabloním daří.
Irena Forejtová
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Červík 10. 3. 2007 17:26

Stačila prevence: Kmeny zastínit, obalit, někdy stačí i neestetické prkno. Mrazy a prudké slunce udělají své.
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 10. 3. 2007 22:53

Je vidět,že máte stromy na bezpečném a zajíců a srnek prostém pozemku.Také si myslím,že za to může střídavé výkyvy teplot.A tím rozpraskaná kůra.Vše se dá napravit a možná z větší míry zachránit.Doporučuji kůru stromů oškrábat(stačí použít obyčejný drátěný kartáč) a kůru spálit nebojinak zlikvidovat.Kmeny natřít nebo postříkat modrou skalicí(síranem měďnatým),a pro každý případ kmeny opatřit stínovkami které jsou ale prodyšnéne igelit nebo vícevrství papír! To by mohlo totiž uspíšit nástup do mízního rozjezdu a v dnešní zimě nevíme co nás čeká.Dříve se také takto poškozená místa po očištění natírala hlíněnou kaší,ale od tohoto způsobu se už upustilo a nepoužívá se.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 10. 3. 2007 23:02

Nejsem ovocnář, takže nemohu přispět radou, spíš mě zaráží, že máme na jabloních (starých osmnáct let) stejný úkaz. Někde je kůra pryč až na holé dřevo, v nepravidelných kulatých plochách na kmeni i větvích. Přitom jsme měli za celou zimu (počítám v to i listopad) osm dní, kdy v noci mrzlo, jen do -5 stupňů, sníh napadl jeden den (vydatně) a během dvou dnů zmizel.
Takže žádná extrémní zima, slunečných dnů poskrovnu a mrazové desky při tomhle počasí se mi vůbec nezdají. Bývalo mnohem hůř a stromy to přežily bez úhony při stejném ošetření jako letos - s nabílenými kmeny. Nemá s tím něco společného i dlouhodobé sucho a vedro v loňském červnu a červenci? Není možnost jabloně zalívat a tak byly ponechány na pospas přírodě....
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 11. 3. 2007 22:46

Je to skutečně tak,sice nebyla nijak extremní zima jako ta loňská,ale zase vlhká,a k tomu potom nemusí být extremně nízké teploty.Ale chtěl by jsem upozornit ještě na jeden možný důvod tohoto postižení stromů a rostlin všeobecně!!! Nevhodně zvolené podzimní hnojení v nevhodném termínu!!!Pokud rostliny nutíme hnojením ke stálé tvorbě přírůstků i v pozdním podzimu,ty se nestačí na zimu připravit a ukončit vegetaci.A pokud příjde několikadenní mráz v době kdy rostlinou ještě proudí míza naplno tak je malér,a k tomu není třeba nijak nízkých teplot.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 11. 3. 2007 23:53

Ovocné stromy , konkrétně jabloně, u kterých se poškození projevilo, hnojíme pouze zjara kompostem , takže přehnojením průmyslovými hnojivy to také nebylo. Od září do poloviny prosince nebylo ani mnoho srážek, spíš podprůměrně (v místě našeho bydliště). Kdyby byla kůra jen popraskaná, ale ona úplně vypadala a chybí. Okus to také není, přes oplocení se nedostane nic, zajíce tu nemáme, jen srnčí a ta si smlsne v zimě na skalníku u cesty za plotem. Zkusím poškozená místa vyfotit a poslat obrázek.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Petr čaněk 14. 3. 2007 13:01

Díky všem za rady, zkusil jsem udělat fotky, na jedné je vidět, že kůra je úplně černá. Můžete mi jen potvrdit, že to odpovídá tomu poškození mrazem nebo to je něco jiného.

Předem děkuji

http://akva.ppweb.biz/obrazky/P2180295a.jpg
http://akva.ppweb.biz/obrazky/P2180296a.jpg
Petr čaněk
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Irena Forejtová 14. 3. 2007 21:14

Podle fotek jsem se nemýlila. Trhliny ošetřete jílovou kaší, jak jsem Vám radila ve svém příspěvku. I když se tento způsob již nepoužívá, je to účinný způsob jak stromům pomoci.
Irena Forejtová
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 17. 3. 2007 19:35

Jen takové připodotknutí.:Nemusíte mít ve většině případů strach,že by se sestromem něco vážnějšího stalo,že by to mělo vliv na plodnost.Pokud se podaří vytvořit takové podmínky aby si strom v průběhu delšího času vytvořil novou kůrovou ochranu,tak na plodnosti to mít vliv nebude,jen je třeba hlídat a kontrolovat případně utoky dřevokazných hub,a podobných potvůrek.
StanislavKrejcar
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků