Divizna

Rady a tipy na pěstování zeleniny a léčivých rostlin

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod vlazy 7. 7. 2013 22:56

Letos mi na zahradě vyrostlo několik divizn. Když to bylo ještě menší tak jsem si nebyl jistý jestli je to divizna nebo nějaký plevel a tak jsem asi 3 z nich posekal při sekání trávy. Zbyly mi ještě 3. Nyní to začalo kvést a rád bych to nějak zužitkoval, ale příliš nevím co a jak s tím. Někde jsem vyčetl, že se mají každý den ráno sbírat (vytrhávat) ty žluté květy a sušit je nejlépe na slunci. Z toho je pak údajně dobrý čaj hlavně proti kašli. Také si pamatuji, že kdysi dávno máma sbírala květy z divizny a dávala je do větší zavařovací sklenice kde je přesypávala cukrem. Z toho se v té sklenici tvořila hustší šťáva a když byla sklenice plná tak to přelila přes sítko aby zůstala pouze ta šťáva.
Zajímalo by mne jaké máte kdo zkušenosti s diviznou a jak ji různě zužitkováváte.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mičurinec 8. 7. 2013 19:11

kvety sbirat v poledne ci odpoledne, rano je rosa, to neni dobry temrin..
pak se daji nejlepe na pudu pod strechu ci do stodoly kde je pruvan, chce to teplo a vitr.., je to dobre na prususky, kasel, proste nachlazeni
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlazy 8. 7. 2013 20:17

mičurinec píše:kvety sbirat v poledne ci odpoledne, rano je rosa, to neni dobry temrin..
Tak to čtu poprvé. Všude kde jsem něco o divizně četl se uvádí, že se ty květy mají sbírat ráno, protože později ty květy začnou opadávat. Údajně a asi to bude i pravda jsou květy divizny pouze jednodenní tzn., že vydrží pouze 1 den a na druhý den zase rozkvetou další nové. Já jsem ty květy začal sbírat a sušit teprve od včera, ale při ranním sběru kolem 7:30 - 8:00 jsem nezjistil, že by byly vlhké od rosy. Tím netvrdím, že nemáš pravdu. Možná máš s tím trochu jiné zkušenosti.
mičurinec píše:je to dobre na prususky, kasel, proste nachlazeni
Ano údajně to má na to dobré být a proto pro tento účel ty květy sbírám a suším. Zajímalo by mne jak se z toho dělá čaj, kolik těch květů je třeba na hrnek čaje a zda je vhodné ten čaj osladit cukrem. Někde jsem četl, že diviznový čaj má v porovnání s jinými bylinkami docela dobrou chuť a že je dobré ho osladit medem.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mičurinec 8. 7. 2013 21:58

asi tak-neni dobre sbirat rano, ale ani ne ve 4odpoledne, rekl bych, ze po oschnuti rosy tedy mezi 10-12hod.by to mělo byt OK :)
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlazy 9. 7. 2013 08:51

Ještě by mne zajímalo co se dělá s diviznou na podzim před zimou kdy už přestane kvést, tak aby na příští rok znovu vyrostla a kvetla. Dá se divizna i nějak rozmnožovat, tak aby ji bylo na zahradě více a nebo je to pouze otázka štěstí zda se divizně na některém místě zalíbí a začne se tam sama rozmnožovat nebo alespoň nějaká vyroste?
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mičurinec 9. 7. 2013 21:58

málokdy se stane, že pak znovu obrazí, proto se pestuje jako dvouletka-tedy nasít a dalsi rok vykvete, pak se zruši a zas nanovo
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlazy 9. 7. 2013 22:19

mičurinec píše:nasít a dalsi rok vykvete, pak se zruši a zas nanovo
A kde nebo jak získat semena?
A co s tou vyrostlou diviznou na podzim před zimou když už přestane kvést? To se ji jen tak nechá s nadějí, že na jaře se možná vzpamatuje a začne kvést a nebo ji u země odřezat s tím, že z kořene který v zemí zůstane možná na jaře vyroste nová divizna?
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 10. 7. 2013 11:31

Ani jedno ani druhé,příští rok už neobrazí a myslím ani z kořene 8-S .Ja vždy čekám, kde se mi příští rok zase objeví, u nás se tak nějak rozmnoží sama.Taky si myslím,že to tak bude i u vás pokud jí nějaké kvítečko i necháte a budou semínka. :lol:
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlazy 10. 7. 2013 12:16

Takže na podzim když už přestane divizna kvést ji mohu klidně zlikvidovat např. tím, že ji u země odřežu a nebo vytrhnout i s kořenem a vyhodit? Na jaře pak můžu pouze doufat, že pokud budu mít štěstí tak mi snad někde na zahradě vyroste nějaká nová divizna.

Na http://cs.wikipedia.org/wiki/Divizna_velkokv%C4%9Bt%C3%A1 jsem našel mj. tuto informaci o divizně:
Jde o dvouletou, na celém svém povrchu plstnatě ochlupenou bylinu, dorůstající až do výšky 2 metrů. V prvním roce vegetace vytváří růžici přízemních, lehce plstnatých listů. V roce druhém z této růžice vyrůstá ochlupená lodyha, opatřena střídavými, taktéž ochlupenými listy vejčitého tvaru a hroznovitě uspořádanými květy, které mají pětidílný, zvonkovitý, plstnatý kalich, tvořený jasně žlutými, srostlými, pěticípými korunami. Plody jsou tobolky. Po vysemenění rostlina hyne.
Z toho by vyplývalo, že když je divizna dvouletá rostlina tak by snad příštím rokem se měla vzpamatovat a ještě jeden rok růst a kvést. Pokud to chápu správně tak by se ji na podzim nemělo likvidovat ale nechat tak a na jaře z toho zase bude kvetoucí divizna. Pochopil jsem také, že plody se semeny se na divizně tvoří asi až druhým rokem a po vysemenění divizna hyne a je s ní konec.

Tak ještě jsem našel na http://www.konev.cz/rostliny/divizna tuto informaci:
Semena sejeme na začátku léta volně na stanoviště, můžeme je i předpěstovat. Do zimy rostlina vytvoří přízemní růžici listů. Druhým rokem v létě vykvete. Odkvetlé lodyhy neodstraňujeme. Snadno se množí semeny. Je zcela mrazuvzdorná a odolná.
Z toho zase vyplývá, že se diviznu na podzim před zimou nemá likvidoval ale nechat tak jak je. Přes zimu asi bez problémů přetrvá až do jara a na jaře zase začne dále růst a kvést. Zajímalo by mne jak a kdy se dá nasbírat ty semena divizny tak aby z toho po vyseti něco bylo.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 10. 7. 2013 23:30

Je to jinak, jeden rok vytvoří přízemní růžici, to jsi jí asi přehlédl, je poměrně malá a u mne přežila i sekání trávníku. Druhý rok růžice zesílí a vyrazí stvol s květy. Vysemení snadno sama, taky se mi tu plevelí, vždycky marně čekám, že to bude náprstník a houby.
Doporučuji po odkvětu zlikvidovat stvol, jinak to žádnou parádu nedělá, celé to zhnědne a odumře.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlazy 14. 3. 2014 22:14

Tak letos mi zase na zahradě začalo vyrůstat několik divizn ale v jiném místě zahrady kde mi to příliš nevyhovuje. Včera jsem je proto vyryl a přesadil na jiné místo kde mi to lépe vyhovuje. Těch divizn jsem napočítal celkem 16. Některé jsou docela velké, ale některé jen takové malé. Myslíte, že nyní po přesazení z té divizny něco bude a normálně vyroste na velkou diviznu s lodyhou a květy? Pokud by se zadařilo a všechny by dále vyrostly a pak i kvetly tak ani nevím co bych s tolika květy dělal.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vlazy 22. 6. 2015 19:44

Už vám někomu začíná kvést divizna? Letos mi na zahradě vyrostlo několik divizen, ale jsou prozatím 1/2 - 3/4 metra vysoké a ke kvetení mají asi ještě daleko, protože se na nich ani nezačínají květy tvořit. Nepamatují si už přesně, ale myslím, že minulé roky mi už asi v červnu pomalu začínaly kvést.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 22. 6. 2015 21:47

Jo, pomalinku nejosluněnější začíná.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlazy 23. 6. 2015 09:15

Tak to já z té moji divizny letos asi příliš květů nebudu mít. Vidím to tak, že pokud z toho vůbec něco bude tak asi ne dříve jak za měsíc nebo ještě později. Pokud si dobře pamatuji tak minulé roky jsem v tuto dobu už sbíral první květy.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 23. 6. 2015 18:40

Tak já asi také nebudu mít květy, nebo snad později.Výška mé divizny je asi taková ,jak píše vlazy 8-S . No tak už budu čekat spíš na lípu. :hm
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků