Zelenina a bylinky za oknem

Rady a tipy na pěstování zeleniny a léčivých rostlin

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod dama 55 19. 10. 2011 14:26

Vidíš, ještě máta, tu mám taky - v misce zasazenou. Stévii jsem doma přes zimu už měla, sice vyrostla asi na metr a půl, ale na jaře jsem ji odřezala, lístky usušila a ona normálně vyrazila ze země. Rozmarýn mi každoročně zajde, protože se probudí k růstu, jak má málo světla tak se vytáhne za oknem a následně je příšernej. S oblibou mívá na sobě molice.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mičurinec 19. 10. 2011 16:30

rozmaryn chce 0-10st jinak trucuje a nemusi prezit..
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 19. 10. 2011 16:42

No, vidím, že zase bude po rozmarýnu. Tak si ho na jaře Míro koupím u Tebe v zahradě. Teď zrovna těch 10°C má v pohodě a ještě k tomu do něj prší. Nechám ho tam co nejdéle, mohla bych zkusit dát ho v garáži na okno. Snad ho tam nikdo nešlohne. A co ta šalvěj? Mám ji tam dát taky až začne zase mrznout? Ty mrazy co teď byly neudělaly bylinkám zatím nic.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod květiny 19. 10. 2011 16:48

No toje dobrý nápad damo , dám si rozmarýn na okno u garáže :lol: , mám ho pěkný, zkusím ho přezimovat. Je tam zima , ale nemrzne 8-D
Život s kytičkami je o moc hezčí , Eva
květiny
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mičurinec 19. 10. 2011 17:17

jinak i pokud bude mit rozmaryn treba -5st tak si myslim, ze to jen pro nej lepsi nez vytapeny obyvak..
salvej - ta by venku mohla taky prezit, jinak nez budou velke mrazy, rozhodne je tam nech co nejdele
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 19. 10. 2011 18:56

Dík za rady! Provedu!
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Klivie 19. 10. 2011 19:10

Dano koupila, taky jsem ji neznala. Docela šla na odbyt.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 20. 10. 2011 12:18

Dani, k té rostlince známé jako maggi - je to smil italský, profil najdeš v našem katalogu: http://abecedazahrady.dama.cz/default.a ... titem=6179

A přidávám i odkaz na článek: http://abecedazahrady.dama.cz/default.a ... ticle=1670

Sama jsem jej pár let pěstovala, takže kdyby se někdo chtěl na něco zeptat, jsem jedno velké ucho. ;-)
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod dama 55 20. 10. 2011 15:14

Pěkná rostlinka, využitelná do suchých vazeb i jako ochrana zahrady před žravým jelenem - to by se mi líbilo, kdyby to byla trvalka. Jak to musí na zimu dovnitř, už to není pro mne. Co se týče náchylnosti k plísni šedé, máš Katko něco, čím lze stříkat proti ní, třeba i preventivně? Letos mi napadla petunie v truhlících a hezké byly opravdu chvíli. Běžně to likviduje i kvetoucí listopadky v nádobách. Šíří se to jak lavina.Ještě dotaz k rostlině. Roste to rychle, nebo pomalu? Ptám se ptoto, jestli je lepší koupit rostlinu, nebo by stačilo sehnat semínka. Vzejde to ochotně? Se vzcházením takové levandule například mám docela problémy a že by se rozrůstala si taky nemyslím.Kdyby to prosperovalo jak levandule, tak to myslím není vůbec vhodné pro mě.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 20. 10. 2011 15:56

Dani, já jsem ji koupila jako sazenici, takže u ní jsem pěstování ze semínka nezkoušela (naopak ze semen jsem pěstovala levanduli a krásně se chytla, tak si říkám, jestli jsi nemohla mít už staré osivo?). Tehdy mě překvapila její velmi příznivá cena. Mmch. jsem se teď dívala - Krulichovi ji prodávají za 48 Kč, myslím, že bych počkala na jaro a pak si ji koupila třeba u nich. Semena prodával Kiepenkerl, ale má všechno strašně drahé.
Rostlina rostla bez problémů, měla jsem ji několik let - na zimu jsem ji šupla do chladných prostor, předtím důkladně ostříhala. Pak jsem ji někomu věnovala, nebylo místo.
Co se týče té plísně, smil ji neměl nikdy, to můžeš být bez obav. Jen ho musíš zalívat, až bude zemina suchá, a pak zkontroluješ, že nestojí ve vodě.
Plíseň jsem mívala u kateřinek, ale přes zimu. Stříkala jsem je Novozirem a Dithane, ale hlavní problém byl, že měly moc vlhka. Poslední dobou se snažím omezit chem. prostředky, jak to jen jde, a spíš se snažím problémům předcházet. Ideální by bylo, pokud bys petunky měla tam, kde na ně neprší, jinak budeš muset bohužel stříkat pořád. :-(
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod mičurinec 20. 10. 2011 17:00

to ji maji za 48kc drahy obvykla cena je 35!
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Klivie 20. 10. 2011 19:47

Katko děkujem, magi přišlo asi do módy. :mrgreen: V Lysé ho měli snad u čtyř stánku, aspoň co jsem zaregistrovla. Budu se držet Tvých rad.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 20. 10. 2011 22:20

Míro, to víš, pražská cena! :-P Já si dokonce myslím, že jsem to tehdy kupovala za nějakých 20 korun, byla jsem tehdy překvapená, že je to tak levné, protože rostlinka byla hezky hustá a vzrostlá. Ale je fakt, jak píše Klívie, že tehdy ještě v módě nebyla. ;-)
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod mičurinec 21. 10. 2011 06:58

jinak rostlina sla tenkrat dobre narizkovat, takze pokud je moznost vzit si rizky tak byste meli uspet...
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Klivie 21. 10. 2011 20:17

A to myslíš dát je do vody anebo rovnou do hlíny?
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka