Zelenina a bylinky za oknem

Rady a tipy na pěstování zeleniny a léčivých rostlin

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod mičurinec 30. 3. 2011 20:06

vim, ze to tam prodavaji, ja to tedy nekupuji, nebot pazitku jsem sebral vloni a oregano je u me plevel, kazdou chvili ho odnekud vytrhavam, presejva se neřád .-)
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 31. 3. 2011 10:23

Když máš zahradu, to se máš. Já to musím pěstovat v květináči, na zahradě u nás v lese vyroste akorát meduňka, šalvěj máta a pažitka a ostaní sežere každoročně mlsný jelen. Nejradši má libeček, ten mi zbodne pokaždé skoro celý.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 31. 3. 2011 10:30

Dani, vždyť do bylo tak příšerně drahé, za to koupíš krásně narostlé rostliny v zeleninových odděleních obchoďáků. Pytlík bazalkových semínek stojí půlku a stačí troška zeminy. Ta rašelina je chudá, to bys musela něčím přikrmit.
Dostal jsem takhle před pár týdny bazalku a po ostříhání 2x obrostla, pak přišla máta a byla najednou plná mšic, tak to letělo.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 31. 3. 2011 13:11

Keiki já nevím, co to stálo, dostala jsem to jako dárek a čistě coby experiment to zasadila tak, jak napsali. Taky se mi zdá, že to v tom vegetovat nebude a musí se vysadit časem ven z těch kelímků. Bazalka půjde ven první, už by vlastně měla a to další aspoň přesunout do mělkých misek do zahradní zeminy trochu s pískem. Prý tam o to byla docela přetahovaná, zdá se, že cena asi nebyla nic, co by lidi odradilo. Mě alespoň těší, že to všechno vylezlo, když tedy říkáš, že to bylo drahé. Taky se mohlo stát, že by ze semínek nebylo nic. Snad se mi podaří to dopěstovat do poživatelného stavu.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 31. 3. 2011 15:27

Dani kups si truhlíky a vysaď to pak tam a dej na balkon.Tady to tak ukázkově vysadil jeden zahradník a vypadá to pěkně.Má 3 různé bylinky v jednom truhlíku.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mičurinec 31. 3. 2011 18:58

presne tohle chci taky nabizet :-)
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 1. 4. 2011 08:26

Včera jsem koupil nádherný šnytlík v Bille. Dražší, než jsem zvyklý z Kauflandu. A měli i libeček, to jsem ještě v květníku neviděl. A vozí to z Německa :/
Mičurinec, to chceš dělat byznys?
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mičurinec 1. 4. 2011 19:03

ted uz to oficialne mohu napsat, ano chci .-)))
a taky budu mit libecek v kvetinaci, navic cesky,domaci .-D
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 12. 4. 2011 15:56

Tak abyste věděli, kelímky z IKEA vyrostly ještě před přesazením do přijatelné konzumovatelné velikosti bylin. Takže i když to bylo o něco dražší, vyroste to. Výjimku tvoří jen šnytlík, neboli pažitka, to jsou zatím pořád tenké vlásky. Bazalka, petrželka i oregano už jsou k použití v kuchyni. Jen to musí být opravdu na světle na sluníčku, ale to asi všechny bylinky.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 13. 4. 2011 00:22

:tleskani Tak to jsem rád.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 2. 6. 2011 16:49

Dani, jak to teď vypadá s tvými bylinkami? Já mám na balkoně bazalku, kterou budu muset přesadit, ale je ještě malá, vysela jsem ji později. Zatím má jen první pravé lístky.
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod TJK 3. 6. 2011 13:27

Mám dotaz. Na balkoně mam vysazeno v samozavlažovacím truhlíku majoránku tymian rozmarýn a oragano. V květináči pr.20mm bazalku a v dalším mátu.
Chci se zeptat... mám trochu hokej v tom jak tyto bylinky sklízet. Po lístcích (hlavně u bazalky a máty) nebo s celými stonky (oregáno, majoránka...) až u zeminy?
Díky
Power, Beauty & Soul
Don't believe in everything U C
Gooner 4 Life - Victoria Concordia Crescit
TJK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Danielka.9 3. 6. 2011 18:34

Já sklidím celé stonky,usuším a pak si zdrhnu jen ty lístky,ty klacíčky nemusím.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TJK 4. 6. 2011 07:50

Hmm. Já právě nesuším vůbec. Sklízím a konzumuji čerstvé. Mě jde o to aby mi po sklízení znovu obrostly. Zatím je mám na balkoně necelý měsíc a docela dobrý. Jen sklízím trochu jinak. Bazalku a mátu špičku (čerstvé lístky - a už tam jsou nové) Rozmarýn taky. Oregano a majoránku sklízím tak aby mi 10cm nad zeminou zustal stonek (to jsem se ale dozvěděl někde na internetu). V pěstování bylinek jsem absolutní nováček.
Power, Beauty & Soul
Don't believe in everything U C
Gooner 4 Life - Victoria Concordia Crescit
TJK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dama 55 5. 6. 2011 20:55

TJK sklízíš to správně. Když se odstřihne všechno dole, buď to neobrazí, nebo pomalu. I taková pažitka líp přirůstá, když se místo odřezávání ve velkém trhá jeden stvolík po druhém, což je sice otravné, ale daleko šetrnější, než si uříznout celý kus trsu. Máta dokonce odstřižená ve vodě ochotně koření a dá se tak zahustit trs a získat větší rostlinu. Bazalka to pokud vím dělá taky.
dama 55
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka