Česnek a problémy s jeho pěstováním

Rady a tipy na pěstování zeleniny a léčivých rostlin

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod leopold 21. 6. 2008 01:53

Miluji česnek,

proto jsem založil tohlé téma, protože, kupodivu, jsem o něm zde nenašel ani zmínku. A přitom je to vyloženě velmi zajímavé, ba přímo tajuplné téma. Tajuplné na něm je to, proč neustále klesají výnosy a i velikost hlávek. Máte pro to někdo vysvětlení ?

Asi je vám všem znám z minulosti problém chovatelů ovcí v Austrálii. Když jim začalo ubývat trávy, chopili se toho vědci a rychle zjistili, že tím, že se vlna ovcí ze země odváží pryč (do Evropy-hl.do Anglie), odváží se tak pryč nenávratně jisté prvky. Konkrétně šlo o chemický prvek Molybden, při jehož poklesu obsahu v půdě pod určitou kritickou mez, klesala i schopnost trávy růst.... Stačilo nastartovat práškovací letadla, poprášit pastviny sloučeninami prvku Molybdenu a od té doby mají trávy opět obvyklé množství....

Proč se o tom zmiňuji ? Špatná situace s pěstováním česneku mi to totiž silně připomíná. Samozřejmě asi nepůjde o Molybden, ale kdoví o co. Proč ?

Možná jsem měl tento příspěvek začít tím, jak jsme doma na zahrádce pěstovali česnek v minulosti, kdy jeho výnosy a hlavně velikost hlav byla dobrá a stále STABILNÍ !
V knihách se píše, že česnek velmi vyčerpává půdu a že se má sázet vždy na jiném místě, dále, že potřebuje sirnatá hnojiva a nemá se sázet do čerstvě nahnojené půdy. Asi na tom něco bude, nicméně již mí rodiče a jejich rodiče a prarodiče (a potom i my) jsme to dělali takto :
Záhonky jsme samozřejmě střídali, ale hnojili jsme je VŽDY stejně - při každém rytí před výsadbou (ať jarní či podzimní) hnojem od domácích zvířat (slepice a králíci) a ovšem i veškerého domácího a lidského odpadu ze suchého záchodu (venkovní kadibudky). Vše bylo O.K., dokud jsme neprovedli přestavbu domácnosti, zabudovali vodovod a splachovací WC připojili na kanalizaci.... Od té doby začaly výnosy - a hlavně velikost česneku klesat a místo deseticentimetrových hlav máme dnes již jen 2-3 cetimetrové, některé možná trochu větší. Prostě bída....
A tak mi to nenávratné odvádění jistých chemikálií splachovacím WC do kanalizace velmi nápadně připomíná onu situaci chovatelů ovcí v Austrálii.
Nepomáhá totiž nic. Žádné speciální hnojivo, ani nic jiného. Vyzkoušel jsem všechno možné - tedy kromě toho, že bychom chodili na WC mezi řádky česneku....
A jak vyplývá ze zpráv v tisku (a dokonce i v TV), zcela stejný problém mají i jiní pěstitelé česneku. Ti velkopěstitelé mají ovšem tento problém již velmi dlouho - 40 let ? Možná i více.
Oni samozřejmě neměli nikdy dostatek "domácího" odpadu na hnojení a hnojení kravským hnojem nemohlo pomoci, neboť krávy, jak známo, česnek nežerou a tudíž jejích hnůj neobsahuje žádné mikroprvky, které by pocházely z česneku. (To ze sebe vydávají jen lidé, protože jen my česnek konzumujeme).
U nás, drobných pěstitelů, se tento problém objevil až poté, co jsme všichni zrušili "kadibudky" a důležité mikroprvky putují od té doby místo na pole, tak do kanalizace.
Jenom mi není jasné, proč se tohoto problému již dávno neujal nějaký odborný vědecký ústav, či zemědělská škola. Při dnešní technice musí být přece docela snadné určit zastoupení jednotlivých prvků ve strůčcích česneku a např. v trávě z téže lokality. Rozdíl by měl být snadno poznatelný, tak jako u toho Molybdenu v Austrálii.
Nebo to již někdo vyřešil ? Potom mi to tajemství prozraďte, ať konečně i my na naší zahrádce můžeme mít aspoň tak pěkný česnek, jako se k nám dováží z Číny (nebo i lepší, jako býval kdysi - ovšem bez těch kadibudek).
Pobavil jsem vás aspoň trošku ? To mne těší, ale přesto je to myšleno i vážně. Má někdo řešení ?
leopold
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 21. 6. 2008 22:41

Přikláním se spíš k vlivu viróz a plísní, než vyčerpání půdy. Číňani si nějakou ekologií hlavu nelámou, tak mají česnek pěkný, bohužel moc nečesnekuje.
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod leopold 22. 6. 2008 21:00

A nebo zatím ještě nezrušili kadibudky - nebo teprve včera a zatím se to nestačilo projevit ?
leopold
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 22. 6. 2008 21:59

Vaší teorii můžete prověřit, stačí ekologická skandinávská kompostovací toaleta.:)
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod leopold 22. 6. 2008 23:03

Taky jsem si říkal, že by to možná chtělo zkusit použít k pohnojení kal (bahno) z čistírny odpadních vod, ovšem kdovíco všechno by v tom mohlo být, že ?

Ale to už je jednodušší koupit ten čínský dovoz. Napadá mne ale, jak dlouho to pěstování česneku číňanům vydrží - možná dopadnou stejně jako my (a celá Evropa). Možná ale mají jinou půdu a tedy ten problém u nich třeba nenastane ?

Proč jsem to téma zde napsal - doufal jsem, že se toho někdo chytí a zjistí, v čem je opravdu problém. Nu - možná to bude chvíli trvat, budeme si muset nějakou dobu na řešení počkat.... dobrou noc.
leopold
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 27. 6. 2008 22:24

Tak to já nemám problém. Česnek je velký až dost. Horší je to že v zemi plesniví i přesto že ho mořím každý rok.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod leopold 29. 6. 2008 18:26

Neuvedl jste, jakou máte půdu. Není přemokřená ? Mám dojem, že jsem někde četl, že česnek a cibule nemají rády zalévání.
Ještě k tomu mému příspěvku na začátku tohoto vlákna. Snažil jsem se jej umístit i do diskuze na encyklopedii wikipedie v oddělení česnek kuchyňský. Smazali jej....
Také jsem chtěl ještě dodat, že lodyhy, či stvoly - to jest nadzemní část česneku vypadá i u nás celkem dobře, přesto si pamatuji, že kdysi bývala mohutnější (u nás). Také jsem si všiml, že již podle průměru lodyhy u země lze s jistotou určit, jak bude hlávka česneku velká. Čím tenčí lodyha, tím ubožejší hlávka...
Soused nedávno zoral panenskou část zahrádky, na které tisíce let rostla jen tráva. Česnek má OBROVSKÝ, až neuvěřitelně veliký. (A to jej vůbec ničím nehnojil...). Kdoví, jak mu to dlouho vydrží.
A VO TOM TO JE ! Ahoj.
Naposledy upravil leopold dne 29. 6. 2008 21:59, celkově upraveno 1
leopold
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HanaT 29. 6. 2008 20:33

půda je třeba,aby odpočívala a v tom je problém u malých zahrádkařů ,kteří mají jen malý kousek zahrádky a stále ji osazují,u nás s velkou plantáží nakládáme tak,že to máme rozdělené na třetiny a každý třetí rok z jedné strany necháváme ladem a z druhé přioráváme travinu do které sázíme jako první plodinu brambory.a na podzim před použitím nahnojíme kravským hnojem a zaoráme.
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 29. 6. 2008 20:56

česnek zásadně nezalévám. Hodně hnojím celou zahradu kompostem tedy i česnek.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 29. 6. 2008 21:32

taky jsou u vás vidět ty výsledky,máte ho pěkně narostlý,ale můžete mít u něj i botryovu hnilobu nejhorší je když se hlízy pěstují vedle nebo po jahodách ,ti jsou největšími přenašeči
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 29. 6. 2008 21:49

Aha tak to bude ono. Do kompostu dávám i odpad z jahod. Letos mám česnek i v zahradnictví tak uvidíme co tam předvede. Zatím tam nehnije ani jeden. Vypadá dost velkej.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 29. 6. 2008 21:55

kdyby některý byl chycený,vytrhněte ho a podívejte se zespod na kořenový kroužek jestli není uhnilý,to je první příznak Botrytidy
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 29. 6. 2008 22:05

S česnekem problémy nemám.Pěstuji paličák každé dva roky uznanou sadbu od pana Kozáka.Česnek ani cibuli nehnojím ničím jiným než kompostem kterého mám dost .Každý podzim vysazuji cca 2kg sadby.A zatím si nikdo nestěžoval ani na kvalitu ani na velikost.Jeden rok sázím stroužky druhý pacibulky.Česnek i cibule mi vydrží asi do dubna,května.Nepatřím k ekopěstitelům i když se částečně s jejich určitými zásadami stotožňuji ale chemii v rozumné míře se nevyhýbám.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod leopold 29. 6. 2008 22:13

Nu, jak jsem uvedl již na začátku, nám nepomohlo při pěstování nic, ani střídání plodin na záhonech v cyklu 5 let, ani změna v hnojení, ani moření česneku před výsadbou. Česnek vypadá docela zdravý, má jen jednu chybu - je malý.....
Možná je to fakt půdou..., ahoj.
leopold
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Návštěvník 18. 7. 2008 14:00

Pane Krejcar, prosím poraďte jak se sází pacibulky a kdy.
děkuji Šárka
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků