Žloutnutí sazenic dýně HOKAIDO

Rady a tipy na pěstování zeleniny a léčivých rostlin

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod JirkaT 29. 5. 2008 19:59

Letos poprvé jsme nasadili tuto odrudu dýně.Sazenice byli předpěstované,silné a zdravé přesazené po zmrzlých ven na záhon do prohnojené zeminy/jako každý rok/Ještě jsem přihnojil cereritem.../
Je pravda,že po zmrzlých byl jednu noc přízemní mrazík,ale žloutnutí začíná teprve teď....
Chjo...tak nevím,co s tím....máte někdo prosím nápad,čím to může být??
Děkuji Jirka... :-[
JirkaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 3. 6. 2008 19:02

Zdravím, tak s tímto mám taky zkušenost - krásné zdravé sazenice dýní začaly někdy po přesazení ven žloutnout a nebylo to ono. Nebojte, ony se spraví, jen je pořeba je dobře zalévat. Nicméně v současnosti to právě kvůli tomu děláváme tak, že rostliny nepředpěstováváme, ale semena vyséváme rovnou ven. Dýně jsou pak krásné a nežloutnou.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JirkaT 5. 6. 2008 08:22

Máte pravdu,už se lepší.... :tleskani
JirkaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 5. 6. 2008 15:10

Výborně! :tleskani Kde je máte? Ideální je kompost, tam mají dostatek živin, které potřebují. Pokud ne, přihnojujte je. A hlavně ta zálivka, je důležitá, aby nezaschla rostlina a později tvořící se plody.
Pokud příští sezonu vysejete semena rovnou na konečné místo, kde rostliny budete chtít pěstovat, uvidíte, že žloutnutí se nedostaví. Myslím, že sazeničky tak reagují na změnu prostředí.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JirkaT 5. 6. 2008 18:06

Ano,máme udělaný jakoby záhon z kompostu/jako každý rok/na něm černou netkanou fólii a v ní zasazené sazenice.Loni jsme měli obří dýně a nikdo to nechtěl.. :-[ :-[ ,tak jsem řekl,že zkusíme malé Hokaido... :-)
Vedle na záhonu/stejný jako s dýněma/ máme cukety a ty jdou pěkně,už se dělaji plody... :-)
JirkaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 5. 6. 2008 19:50

Dýně jsou perfektní do míchání pro slepice. Specielně přerostlé cukety se při krouhání dobře drží v ruce a krouhají snáz než řepa. :)
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 6. 6. 2008 09:38

A není to trochu škoda? ;-) Teda podle toho, kolik jich pěstujete. Dýně a spol. skladujeme ve sklepě a pochutnáváme si na nich ještě v zimě. :-D
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kejki3 6. 6. 2008 11:02

No když je nikdo nechce... Ale teď už se s tím speciálně počítá při výsadbě.
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JirkaT 6. 6. 2008 12:12

kejki3 píše:No když je nikdo nechce... Ale teď už se s tím speciálně počítá při výsadbě.

Nechápu.... ;-)
JirkaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 6. 6. 2008 17:29

Krmná řepa má až 4kg, přeříznout jí do mixéru nebo strouhat v ruce je mnohem těžší. Takže se cukety pěstují především pro slepice. Krouhají se perfektně ručně, do mixéru se můžou hodit celé. My máme raději okurky.
A když Vám zbývaly ty velké dýně, mohli jste je použít stejně.
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JirkaT 6. 6. 2008 17:37

Jo tak... a já přemýšlel o souvislosti... :-D
Slepice nemáme a už nechceme.
Už jsme měli dřív slepice,brojleři,prasata,kozy,ovce i býka...
Ale to se dal ještě sehnat dobrý přísum krmiva.. :-D -JZD... :-D
Dneska už máme jen zahrádku a labradora...a to nám stačí...
JirkaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 1. 7. 2008 20:06

Žloutnutí sadby a nejen dýně je celkem běžná věc.Bývá to většinou normální reakce na změnu klimatu i půdních podmínek.Dýně i okurky nakládačky pěstuji ze semínek přímo na řádcích,takže s tím problém nemám,ale celkem běžné je u mne toto u koupené sadby rajčat,ty mi pravidelně po vysazení shodí žluté listí a vzápětí si ale udělají nové zelené bezproblémů.Moje zkušenost s pěstováním Goliáše na kompostu je ta,že ho nerozmazluju a nepřihnojuju průmyslovým přihnojením,to co si vybere na kompostu je jeho věc.Pěstuji ho hlavně jako krycí plodinu loňského kompostu,ale běžná váha plodů je kolem 12 kg.Nechávám dva plody,které kompotuji a přidávm do karbanátků.Samotný dýňový kompot je mdlý a nevýrazný,proto dělám směsy s rybízem,jostou,solankama,aronií i moravským .
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JirkaT 2. 7. 2008 20:50

JJ..dyne se srovnaly a jedou jak z vody...Aspon tak..Uvidime,jake ty HOKAIDO budou..
JirkaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 2. 7. 2008 20:56

Tak to je dobře. Při tomle vedru ztmavne všechno. Občasné sucho také dělá tmavší listy. Mám to ověřené i u pokojovek.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Fidych 12. 7. 2008 21:16

JirkaT píše:JJ..dyne se srovnaly a jedou jak z vody...Aspon tak..Uvidime,jake ty HOKAIDO budou..

Zajímalo by mně, jak se teď daří Hokaidu v tomhle počasí: jednou hic, pak zas zima a noci pořád poměrně chladné?
Fidych
Zahradník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků