Máte rádi bazalku?

Rady a tipy na pěstování zeleniny a léčivých rostlin

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Malkovich 12. 3. 2006 20:12

Toto koření nebo tato bylinka mi chuťově přirostla k srdci. Zatím jsem ji vždy kupoval sušenou a tento rok jsem se rozhodl, že se ji pokusím vypěstovat čerstvou. Jak je oblíbená tato aromatická bylinka u vás. Zkoušel ji už někdo sušit doma. Já mám zatím zkušenosti pouze s mariánkou (ne marihuanou) a aromaticky i chuťově se nedá s kupovanou srovnat. :wink:
1.CPU AMD Athlon 64 3700+ ,Gigabyte GA-K8N Ultra-9,Gigabyte GF9600GT
Case Gigabyte AURORA ,Seagate 80+500GB ,LCD monitor LG L245WP-BN, 24" 1920x1200 full HDMI,Creative SOUND BLASTER AUDIGY 2 ZS,Logitech Z-2300 2.1 200W RMS, THX, DVD±R LG GSA
Malkovich
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Martin H. 13. 3. 2006 09:18

Malkovich píše:Toto koření nebo tato bylinka mi chuťově přirostla k srdci. Zatím jsem ji vždy kupoval sušenou a tento rok jsem se rozhodl, že se ji pokusím vypěstovat čerstvou. Jak je oblíbená tato aromatická bylinka u vás. Zkoušel ji už někdo sušit doma. Já mám zatím zkušenosti pouze s mariánkou (ne marihuanou) a aromaticky i chuťově se nedá s kupovanou srovnat. :wink:l/quote]

Vzhledem k tomu, že jsem si adoptoval středomořskou, zvláště italskou kuchyni a zcela ignoruji kulinářství české, bazalky mám doma několik. Pěstuji na zahradě asi 4 druhy. Velkolisté i malolisté, zelené i s červenými listy. A suším je velmi mírně ve stínu. Sbírat se musejí dopoledne během slunečného dne. Nejlépe v 11 hodin za plného slunce. Pak mají nejvíce silic a aroma. Pak ji uchovávám v dobře uzavřených nádobách. A v zimě, ačkoli jsem bohatě zásoben sušenou, mám na okně několik květináčů s živou rostlinou. Ale bacha!!! Bazalku nikdy nesmíte sestřihnout u země, není pak totiž schopná obrazit znovu. Je to vynikající a zázračná rostlina.
Martin H.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Matej Pospichal 19. 3. 2006 15:49

Mamka ji pěstuje doma a je moc dobrá.
,,Odvaž se a pak se uvidí"-Napoleon
Nějaká motorola:)-Nokia 6150-Siemens MT50-SE T630-SE D750i+512 MB MSPD+HPM70-???
Matej Pospichal
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod standys 22. 3. 2006 15:57

Doporučuji přestat kupovat v obchodě a pěstovat si doma. Budete ji mít stejně tak rád jako domácí majoránku :wink:
standys
Návštěvník

Odeslat příspěvekod germi123 22. 3. 2006 20:51

standys: Můžete napsat popis jak pěstovat ?
germi123
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod standys 23. 3. 2006 19:33

Bazalka se u nás pěstuje jako letnička a daří se jí nejlépe v teplých, slunných a chráněných polohách a co se týká náročnosti na půdu, tak preferuje kypřejší a humóznější půdy. Semena vysejte koncem března do truhlíčku, nebo máte-li pařeniště tak tam a semínka lehce přihoďte zeminou nebo třeba jemným pískem. Cca za 2 týdny už by měla bazalka vykukovat. Na zahrádku ji přesaďte v květnu po zmrzlých nejlépe po dvou rostlinách. Nemá ráda mráz, takže musíte další rok nanovo...
standys
Návštěvník

Odeslat příspěvekod germi123 27. 3. 2006 06:43

Díky za návod. Koukám, že mám na to nejvyšší čas :-)
germi123
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Inzinyrka 31. 3. 2006 14:10

Já miluju, miluju bazalku! Té chuti se nic nevyrovná! :lol:
Inzinyrka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Martin H. 1. 4. 2006 10:47

Dušínko, svatá dobroto!
Martin H.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Návštěvník 9. 4. 2006 16:16

bazalka je take dobry zdravy doplnek stravy http://www.abecedazdravi.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vizitix 9. 4. 2006 17:04

jo,docela mi jede
Unknown Pleasures
vizitix
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Venc 23. 4. 2006 11:06

Bazalka je popravdě naprosto ůžasná bylinka: už druhým rokem pěstuji bazalku citronovou,skořicovou a jiné výborné bylinky. Fantastická vůně - vřele doporučuji.
Venc

Odeslat příspěvekod jim.papin 23. 4. 2006 22:52

Bazalku doporucuji nesusit, ale nadrobno nasekat a zamrazit. Zamrazena si zachovava veskere chute a chutna uplne jako cerstva. Susena bazalka je uplne jine koreni.
Nasekane a zamrazene doporucuju uchovavat i jine bylinky (treba i nat petrzele).
jim.papin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Návštěvník 5. 5. 2006 22:00

standys píše:Nemá ráda mráz, takže musíte další rok nanovo...n/quote]

Dá se jí zachovat přes zimu, pokud bych jí na podzim přesadil do truhlíku a šoupnul do sklepa?
Návštěvník

Odeslat příspěvekod darex 19. 6. 2006 22:12

Bazalku pěstuji již několik sezon a vloni jsem k zelené přidala i červenou(krásně kvete). Listy bazalky používám především ve své profesi, zkuste je třeba drobně nastříhat nebo nakrájet a zamrazit. Vytvoříte se tak zásobu čerstvé bazalky na zimu. Pro dochucení těstovin v zimním období ji můžete naložit se solí do olivového oleje. Vždy si ji ale předem nakrájím, pak už by to ani nešlo a hlavně to mám v zimě bez práce. Nejraději B. požívám čerstvou, hlavně na rajčata, do těstovinových a bylinkových salátů.
Darex
darex

Další stránka