Indiánská borůvka- Muchovník jako strom

O pěstování jahod, malin, rybízu a dalších druhů ovoce

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Pepa234 11. 12. 2019 11:00

Indiánské borůvky, tedy ruzné druhy muchovníků se většinou pěstují jako keře, nebo v případě muchovníku lamarckova i jako jedlé živé ploty (nejvhodnější je odrůda 'Majestic'). Ale nikde jsem u nás ještě "naživo" neviděl stromové odrůdy jako je muchovník stromovitý 'Robin hill' nebo muchovník hladký či kanadský. Nejchutnější jsou samozřejmě muchovník lamarckův a muchovník klasnatý (možná i některé novější odrůdy muchovníku olšolistého, ta předešlá generace byla často opravdu nechutná) ale myslím si že minimálně jako okrasa budou v zahradě opravdu přínosné. Škoda že se u nás nedají sehnat všechny druhy. Přikládám některé zajímavé fotografie z jejich domoviny.
Přílohy
amlamar.p100.jpg
Muchovník lamarckův
1200-74035089-serviceberry-bush__69215.1538664802.1280.1280.jpg
Muchovník hladký
1794j.jpg
Muchovník stromovitý
2019-12-11 11.06.52.jpg
Muchovník stromovitý (serviceberry) po rozkvětu
2019-12-11 10.59.29.jpg
juneberry
1-Saskatoon-Serviceberry-1-foot-tall.jpg
juneberry
1-Saskatoon-Serviceberry-1-foot-tall.jpg (25.33 ) Zobrazeno 20308 krát
Juneberry-11.jpg
juneberry
Pepa234
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pepa234 12. 12. 2019 17:10

Ještě se musím zmínit o muchovníku výběžkatém (Amelanchier stolonifera), který má prý také přirozeně velmi chutné plody a údajně se dokonce svojí chutí staví na roveň s muchovníkem klasnatým. Letos jsem pořídil 5 keříků od každého z těcho dvou druhů, takže za pár let, až zaplodí, budu o chuti informovat :)
Pepa234
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rajsa 12. 12. 2019 18:06

To co je zde na fotkách jsem ještě nezažila, protože mi ho vždycky oberou ptáci. Nikdy nevystihnu ten moment, abych byla rychlejší,než oni. Ale když kvete je nádherný, aspoň jedna radost ;-)
rajsa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pepa234 13. 12. 2019 07:29

Toho se taky bojím. Já mám štěstí, že mám velkou zahradu. Abych uchránil naše ušlechtilé drobnoplodé svěřence, dělám kolem celé zahrady přírodní keřový lem ze všech možných bobulovin, jako jsou hlošiny, dříny, muchovníky,trnky i lindera benzoin, prinsépie atd. Jen doufám že to skutečně odvede pozornost a nebude to ptáky spíš přitahovat z celého širého okolí :)
Když jsem začal psát o těch stromových formách muchovníku, tak bych pro zajímavost doplnil, že existuje i přirozený kříženec jeřábu a muchovníku olšolistého. Tím je velice variabilní Amelasorbus jackii.
Pepa234
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pepa234 8. 8. 2020 20:46

Nesmíme zapomenout ani na podzimní nádheru :) Na fotografiích muchovník lamarckův a hladký
Obrázek

-- 8. 8. 2020 22:05 --

Obrázek
Obrázek
Pepa234
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rajsa 10. 8. 2020 10:15

Ano je krásný. Jeřáb mi taky dozrává a ptáci už zobají-všude fialový trus.
rajsa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rajsa 30. 11. 2020 11:10

Borůvky z obchodu mívají napsáno Kanadské borůvky, tak by to mělo být stejné, jako když se pěstuje na zahradě. Ale tady je diskuse o muchovníku, to není pravá borůvka, jen se mu tak říká.
rajsa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pepa234 13. 3. 2021 18:41

Borůvky jsou nejzdravější naše lesní:) Ale i plody muchovníku, dokonce i jeho listy jsou velice léčivé. Plody muchovníku obsahují vitamin C, E, K, provitamin A a vitaminy B1, B5, B6, B7, B9. Muchovník má vyšší obsah vitaminu C než pomeranče, jahody nebo kiwi. Plody jsou bohaté i na minerály, obsahují draslík, hořčík, mangan, vápník, zinek, železo. Dále pak blahodárný antioxidant anthokyan, který ochraňuje buňky před volnými radikály, díky tomuto antioxidantu má muchovník antioxidační, protirakovinné, antidiabetické a protizánětlivé účinky, podporuje mozek a mozkové funkce, pomáhá při Alzheimerově a Parkinsonově chorobě a šedém zákalu. Když jsme u těch odkazů, přečíst si o jeho pozitivních účincích můžete například v Bylinkopedii: https://bylinkopedie.cz/indianske-boruvky-muchovnik/
Pepa234
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků