Pěstujete rakytník?

O pěstování jahod, malin, rybízu a dalších druhů ovoce

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 5. 3. 2008 10:15

Koupila jsem si v lékárně rakytníkový sirup od firmy Topvet -
http://www.topvet.cz/shop/shop.asp?wareid=74

Moc mě chutná, tak si říkám, jestli může být velký rozdíl mezi ním a domácím sirupem, o němž se říká, že mnoha lidem vůbec nešmakuje?

Taky by mě zajímalo, jestli někdo máte rakytníkové keře (je to dvoupohlavná rostlina, proto mn. číslo) doma - a kde je pěstujete, jak jsou velké. Nevyholují zespodu?

A co pěstování rakytníků v květináči, zkoušel jste někdo, viděl jste někdo? :idea:
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 5. 3. 2008 11:52

Rakytník jsem pěstoval po mnoho let,a a i plody jsem zpracovával na různé věci jako šťávu,marmelády,přísady do kompotů.Je třeba si na charakteristickou chuť zvyknout.Je to podobné jako s chutí Josty,také jsou lidé kteří ji nemusí.Rakytník jsem loni zlikvidoval,nikoli kvůli nechuti,ale vzhledem k tomu,že se už stával těžko uhlídatelný,a přestalo mě bavit každoroční vykopávání a bránění nejen baráku ale i kanalizačního potrubí.Jinak je možn ho použít i místo brusinek k masu.Meně invazivní je Aronie.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 5. 3. 2008 12:00

A ještě co se týká pěstování v kontejnerech.Rozdal jsem spoustu odkopků,a někteří si je pěstují i v korytech a kontejnerech jako přenosnou zeleň kolem grilovacích zahrádek a sezení.Udělá to vyhovující intimitu,vyroste až do 1,5-2 metrů.Ale jako u všeho tohoto pěstování je třeba velké nadoby s přiměřeným množstvím zeminy.Síla a razance kořenů může ale i u tohoto pěstování roztrhnout kontejner nebo jinou nádobu.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 5. 3. 2008 13:42

Takže těm, kdo nemají pořádné místo jen pro rakytníky, by možná pomohlo pěstovat keře ve větších nádobách zapuštěných v zemi :idea:, aby se jim kořeny tak moc nerozbíhaly.

Stanislave, podle toho, co jste psal o jejich růstu, předpokládám, že ani v květináčích neměly problém s plozením? :wink:

Díky, K.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 11. 3. 2008 22:23

My máme tři rakytníky už hodně let, a nevidím žádné problémy s kořeny, jak píše Stanislav. Už jsme o tom, myslím, vedli řeč někdy vloni. Ty naše prostě mají někde v zemi kořeny a doposud nezbouraly ani podezdívku ani nevyvrací sloupky plotu (jsou poměrně dost těsně u něj). Spíš mně trápí u těch starších prosychání, odřezávat proschlé dřevo plné trnů - nic moc :x .
Možná záleží na odrůdě, jak která bujně a rozložitě koření. Roztrhnout květináč dokáže leckterá rostlina (mně se takhle vyklubal z ničeho nic asparagus), tak proč by si neporadil rakytník :P Ale ve volné zemi jim je asi nejlíp.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 13. 3. 2008 19:28

Asi to je opravdu odrůdou.Já jsem s nimi začal někdy v 80.letech,a měl jsem "štěstí",že jsem je dal na kraj zahrady i částečně jako živý plot ,samce-samici,k přistínění a zakrytí kompostu.Druhým rokem už krásně plodil,a funkci estetického plotu také plnil na jedničku.Nevyžadoval starostlivost,a to se mi "vymstilo" tím,že začal odnožovat.kořeny má podobné jako pejřavka,jen s tím rozdílem,že jsou z kvalitního drátu,obtížně se přetrhnou a musí se přesekávat.V době když jsem se rozhodl jej omezovat a začal ho pěstovat v kontejnerech a kýblech tak to byl šlágr v přenosné nenáročné zástěně.I v nádobách spolehlivě plodí,a je pro pěstování i lepší než např.Hlohyně.Snese celkem v pohodě i řez a průklest je občas i třeba udělat.Pokud se budete snažit omezit rozpínavost kořenů Rakytníku řezem kořenů,může se stát,že ty natolik ztloustnou,že se stanou neohebnými a jedou jako beranidlo,jinak když narazí na překážku tak se prostě ohnou nahoru a vyrazí i na povrch,čímž vytvoří novou rostlinku.Je to moje zkušenost,ale nechci v žádném případě Rakytník zatracovat,je to fajnová absolutně nenáročná rostlina vhodná i do těch nejnehostinějších půdních podmínek.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vrana1 24. 3. 2009 21:42

Já si vypěstoval ze semen z ruských odrůd, Koření to mělce,kopíruje povrch půdy daleko od kmene. Daleko okolo kmene asi 4-5m okolo čili 8-10m kruh v průměru nedoporučuji kopat,rýt a podobně.Nejlépe je trávník.Ušlechtilé jsou choulostivé.Po narytí kořene mi celá rostlina uhynula.Ušlechtilé tolik nekoření.
V parku taky nasadili ale přišli sekat trávu a dosekávali okolo stromečků strunovou sekačkou.úplně odřeli kůru z kmínků a ty uhynuly.
vrana1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bělena 24. 3. 2009 21:57

Mam taky rakytniky,1samec a 3samice,mam ho teprve 3roky a jeste mi neplodil.Pri procitani ruznych prispevku se docela bojim,zda se nebude nekontrolovane rozrustat.Zatim se drzi v mezich.Tesim se na plody,jsou pry velmi zdrave,i kdyz,udajne,ne moc chutne.Ale co by clovek neudelal pro sve zdravi?!
Bělena
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 25. 3. 2009 15:35

Běleno, nebojte, hodně lidí říká, že jde spíš o zvláštní chuť, ne že by byly plody nedobré. Že si prostě člověk musí zvyknout, je to něco jiného. Já je zkoušela jen v podobě sirupu - a to bylo moc dobré.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 25. 3. 2009 20:55

Katko D., to je dobrý nápad pro ty, kteří mají z chuti rakytníku strach: v prodejnách s bylinkami nebo s přírodními produkty (i v lékárnách) se prodávají šťávy a sirupy z rakytníku, i jiné pochutiny. Určitě chuť rakytníku nikoho od konzumace neodradí a po úpravě podle vlastní chuti při zpracování dojde každý k tomu, že by byla škoda rakytník nemít 8-D
Fidych
Zahradník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků