Záhada

O pěstování jahod, malin, rybízu a dalších druhů ovoce

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Taiko_CZ 20. 12. 2007 07:47

Dobrý den. Co může být příčinou toho, že se růst rostliny jednoho druhu v jednu chvíli úplně zastaví? Zasadil jsem si doma mimojiné i Pitahayu, ovocný kaktus. Několik semínek úspěšně vyklíčilo a rostlo, až se jednoho dne růst všech těch klíčků úplně zastavil a nové semínka už nevyklíčily. Jeden klíček je 3 cm vysoký, jiné 1 cm, další sotva vylezl. Jeden otevřel svoje lístky, další je má složené. Ale prostě v jednu chvíli se růst všech zastavil a už nějaký ten týden se vůbec nehnuli. Nebo alespoň žádný vývoj nepozoruji. Pro nezkušeného a neznalého člověka, jako jsem já, to je úplná záhada :shock: Klíčky jsou ve třech různých nádobách a je jich 8. Semínek bylo tak sto :lol:

Rostliny mám v pokoji, kde je průměrně 22°C. V noci se může stát, že to klesne tak na 17°C. 2x denně větrám, takže se do pokoje dostane studený vzduch, ale větrám sotva 5 minut. Jednu ze tří nádob jsem umístil na radiátor, který půdu zahřívá max na 40°C. Někde jsem četl, že to urychluje růst třeba datlí, tak jsem to zkusil i u té pitahayi. Ale zatím nepozoruju žádný efekt.
Taiko_CZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 20. 12. 2007 19:32

Možná se pletu, ale spodní teplo čtyřicet stupňů se mi zdá i na kaktusový semenáček dost. Třeba se trošku "povařily" a přestaly růst, nebo jim vadí výkyvy teplot ( vychladlé radiátory v noci, hodně spodního tepla ve dne).
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Taiko_CZ 20. 12. 2007 19:42

No, právě, že na radiátor jsem umístil jen jednu z těch tří nádob, takže dvě nádoby jsou na okenním parapetu a jedna na radiátoru. Ani v jedné nádobě ty rostliny nepokračují v růstu.

Pokud je 40°C opravdu moc, raději všechny nádoby z radiátoru odstraním, i s těmi datlemi.
Permakultura mě opravdu zaujala. Jednou budu mít krásnou a zdravou ekozahrádku :-)
Taiko_CZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 20. 12. 2007 22:15

Při větrání v zimě by neměly rostliny být v proudu studeného vzduchu zvenčí, opravdu stačí chvíle a nastydnou, některé potom uhynou tak pomalu, že si člověk marně láme hlavu, co se přihodilo (a na větrání ani nevzpomene). I když neotvíráte okna na dlouho, přestěhujte raději rostliny na jiné místo, těm zbylým tolik nedopřávejte tepla a uvidíte, co to udělá. Na likvidaci je vždycky dost času, možná se kaktusky zmátoří. Nemám s nimi vlastní zkušenost, ale klíčí prý dobře a stačí jim teplota kolem 22 stupňů po celý rok.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Mývalice 20. 12. 2007 22:35

Mi jednou v zimě namrzla palma, protože jsem ospršila kytky a příliš brzy otevřela okno kvůli větrání.
Selhaly-li všechny pokusy, je načase si přečíst návod.
Mývalice
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Taiko_CZ 20. 12. 2007 23:20

Mám v pokoji dvě okna. Na parapetu jednoho jsou rostliny a parapet druhého je volný. Větrám tím oknem, u kterého nejsou rostliny. Je ale pravda, že při větrání vzduch v místnosti cirkuluje hlavně kolem stěn, takže je možné, že i to jim vadí :-/

Děkuji za rady. Rostliny dám tedy z radiátoru raději pryč. Nechám tam jednu datli a budu pozorovat rozdíl datle na radiátoru a datle, která nebude na radiátoru :-) Ohledně toho větrání jsem bezradný. Rostliny jsou na parapetu 2 metry od otevřeného okna. Ale ty pitahaye klidně můžu dát víc doprostřed pokoje, jestli to pomůže.
Permakultura mě opravdu zaujala. Jednou budu mít krásnou a zdravou ekozahrádku :-)
Taiko_CZ
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků