Ríbezľa červená

O pěstování jahod, malin, rybízu a dalších druhů ovoce

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod VladoC 29. 5. 2007 08:32

Pestujem červené kríčkové ríbezle DETVAN a MARATÓN. V posledných rokoch sa mi stáva, že po dvoch týždňoch po odkvitnutí, keď už vidieť v strapcoch bobuľky, tak časť bobuliek zo strapcov opadá. V čom je problém?
VladoC
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 29. 5. 2007 21:14

Dětvan a Maraton jsou výborné odrůdy československé Sempry v Bojnicích v dnešním Slovensku od manželů ing.Cvopových.A k tomu problému, mohlo by se jednat o tzv.sprchávání bobulí,myslím pokud rybíz používáte jen pro vlastní potřebu je lépe se smířit s nižší úrodou.Také by se mohlo jednat o obranu přeplozených keřů,kdy udržuje jen tolik na co má.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod VladoC 30. 5. 2007 16:09

Ďakujem, je to možné, lebo kvetov bolo hodne.
VladoC
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 27. 6. 2007 23:13

Na keři rybízu by nemělo být víc jak 8-10 hlavních plodných větví, jinak většina květů sprchne. Někdy za to může i nepříznivé počasí v době květu (chladno a větrno s deštěm), kdy nejsou květy řádně opyleny.
Letos včelaři říkali, že na vině malé úrody bude jarní sucho: květy ovocných stromů a keřů měly málo nektaru a proto byly pro včely nezajímavé.
Po sklizni je potřeba odplozené větvě zkrátit (platí i o stromkovém rybízu) zhruba o třetinu, prosvětlovat korunky stromkových rybízů, i keře pravidelně řezat - určitě se vám zvýší výnos. Přihnojování rybízu by mělo být samozřejmostí (zjara dobrým kompostem, přes léto doplnit hnojivou zálivkou z minerálních hnojiv pro drobné ovoce).
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod VladoC 17. 9. 2007 22:34

Ako sa správne rozmnožuje ríbezľa červená? Skúšal som sadiť odrezky na jar i na jeseň, ale úspešnosť nebola veľká.
VladoC
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 17. 9. 2007 23:45

Starší, rozrostlé keře se docela dobře dají rozdělit na několik menších, při tom si zachovají svoje vlastnosti (takové "dělení trsů"). Jinak je při řízkování úspěšnost dost špatná, alespoň z mé zkušenosti. Třeba se ozve někdo, kdo to umí :idea:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 19. 9. 2007 12:03

Každý máme svoji zkušenost,velmi si vážím zkušeností paní Fidychové je super.Já s řízkováním rybízu a josty nemám žádný problém.Tak si dovolím napsat svůj lety vyzkoušený a praktikovaný způsob.:V ZÁŘÍ si nařežu ze zdravých větviček řízky,osvědčilo se mi osm lístečku-spodní čtyři příjdou do zeminy horní čtyři jsou kontrolní zda se řízek chytil.Je dobré spodní ty co příjdou do země zastřihnout tak ale abychom nepoškodily listové lůžko,z něj totiž vyrostou nové kořínky řízku.A potom již jen zastrkat do půdy a zalít,a v příštím roce si již jen připravit místo na trvalé stanoviště.Tento způsob je o stoprocent lepší a i bezpečnější než dělení keřů,staré keře mohou být napadeny různými chorobami a škůdci.A JEŠTĚ jedno barbarské řešení,stačí některou větvičku rybízu nebo angreštu nebo josty přikrýt posekanou trávou nebo "kompostem",na jaře budete mít pod tímto zařízením tolik výsadbových řízků,že si s nimi nebudete vědět rady.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vyslouzil 31. 10. 2007 22:19

Hřížení je poměrně spolehlivý způsob množení. Stejně tak z řízků. Některé odrůdy ale z řízků zakořeňují špatně (např Heinemannův pozdní). Důlkežitý je substrát, ve kterém řízky zakořeňujeme. osvědčilo se mi přidat do něj více písku nebo perlitu. Použití stimulátorů prospěje.
vyslouzil
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Karen Válková 29. 4. 2009 16:10

Chtěla bych poradit,vypěstovala jsem z odstřižených větviček černého keřového rybízu , nové keříky a už druhý rok měly jeden střapec plodů. V dalším roce již byly obsypané. Mám jeden stromkový rybíz s krásnými velkými plody.Jde postupovat stejně?Když zasadím odstřiženou větvičku do pařeniště stejně jako v prvním případě, je možné ze stromkového rybízu červeného vypěstovat keř,nebo by z něj byl zase stromek? Stimukátor mohu použít, ale v prvním případě jsem jen tak pichla větvičku do pařeniště a ona rostla.
Poradí mi někdo? Děkuji
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod helenamarie 29. 4. 2009 17:48

Karen stejně jako o černého rybízu. Stromkový rybíz i angrešt jsou roubované na meruzalce. Z větvičky vypěstuješ pouze keř. Postup velmi dobře popsal Stanislav Krejcar - viz výše.
helenamarie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 29. 4. 2009 18:01

Karen myslím, že vypěstuješ jenom keř. Stromkový rybíz je určitě roubovaný na nějakou podnož. My také jen tak zapíchnem větvičky do země a vždycky se nějaké ujmou.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karen Válková 29. 4. 2009 20:56

A ještě něco je lepší odstříhnout tu větvičku jen v zelené části nebo až v té už vyzrálejší.Už si nepamatuju jak to tenkrát bylo.
Děkuji oběma rádcům.
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karen Válková 29. 4. 2009 21:00

Chtěla bych vypěstovat právě jen ty keře a nahradit jimy staré letité ještě po babičce.Mají malinkaté plody a krátké střapce.
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 29. 4. 2009 21:22

Černý a i jiný rybíz se množí jednoduše na začátku března když ještě nejsou narašené. Stačí 3očkový řízek zapíchnout až po poslední očko a ujme se skoro na 100% Dají se tímto způsobem množit různé keře. Já jsem si už i rybíz a jostu rouboval na meruzalku jako stromek a povedlo se, dokonce mám černý rybíz a jostu naroubované na červeném rybízu jen tak pro srandu.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Karen Válková 29. 4. 2009 22:42

Já to zkouším ale teďka, ty minulé jsem taky dělala už z olistěných větviček.Ale nevím jestli je lepší použít větvičku ještě zelenou nebo už z vyzrálejšího dřeva.Dík Danieli za rady ,jestli se mi to už teď nepovede zkusím to za rok podle tvé rady.
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod helenamarie 30. 4. 2009 07:45

Já jsem vždycky množila na jaře, tudíž z vyzrálého dřeva. Jeden jsem koupila, pak se stejně musí při výsadbě zkrátit a hned bylo dost řízků. Karen nevím co s těmi starými, já bych asi chtěla nové odrůdy.
helenamarie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Karen Válková 30. 4. 2009 11:11

Ahoj helenomarie,přesně jak píšeš jsem to udělala minule.Z koupeného keříku před zasazením jsem ostříhala a řízky napíchala do pařeniště.To byl ten černej.Teďka to chci zkusit z červeného stromku. To už je nová odrůda a právě že má krásné velké poldy na dlouhých střapcích.Ty staré keře prostě vyhodím jsou už odhadem aspoň 20-30let staré.Ale nechci je vykopávat teď ,když mají nasazeno na plody - i když letos už fakticky málo.Když se to nepodaří, koupím teda na podzim na trhu.Jarní prodej už jsem propásla.
Dík za rady.
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karen Válková 3. 5. 2009 23:03

Zatím to vypadá nadějně, řízky jsem napíchala zase do pařeniště,první den zvadly, ale druhý den se zase narovnaly a vypadají živě.Mám tam 4-5 řízků stačilo by kdyby rostly 3 větvičky.
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karen Válková 10. 10. 2009 11:15

Tak ty tři zmiňované větvičky skutečně rostou i když moc velké zatím nejsou.Uvidím jestli přezimují. Žízky z černého rybízu mně tenkrát rostli rychleji.Obrázek

Dnes budu sázet dva keře červeného rybízu koupeného.
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karen Válková 10. 10. 2009 20:51

Tak rybíz jsem zasadila,ale co nevím je jestli mám zakrátit větve nyní nebo až na jaře.Poradí mi někdo? ObrázekObrázek
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 11. 10. 2009 22:30

tady je něco o černém rybízu:
http://profizahrada.cz/a/cz/5094-rybiz-rez-rybizu-2/
a něco o keřových rybízech:
http://www.zahradkareni.cz/rybiz.htm
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Karen Válková 11. 10. 2009 22:42

Dík moc, taky jsem si říkala,že to tam nepatří, ale nikdo mi tu neodpovídal. Tak ještě jednou moc děkuji ,a jdu číst tvé odkazy. Ahoj!!
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karen Válková 11. 10. 2009 22:51

Tak už to vím mám to udělat až zjara na 3-5 pupenů..Díky ti.
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karen Válková 26. 4. 2010 22:11

Dneska jsem si kupovala 4 keříčky červeného rybízu a dva stromkové angrešty. Teprve doma,když jsem je dávala do vody jsem si všimla jak mají divně utvářené kořeny. To jsem ještě neviděla vypadá to jakoby byly dva nad sebou. Bohužel nemám fotku ,až zítra. Vypadá to nějak takhle. V místě odkud se rozbíhají jednotlivé větvičky ,do země vybíhají normální kořeny .Vedou jako normálně na všechny strany.Mezi nimi ve středu pokračuje kolmo dolů jako by kmínek ,rovnej bez jakých koliv bočních kořenů asi tak 15-20 cm je tento úsek dlouhý.Na konci z něj vybíhají další kořeny na všechny strany. Je to u všech keříčků stejné.To se teďka tak dělá? Dříve kupované keře to neměly.
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 27. 4. 2010 00:19

To jsem na to zvědavá, že by fakt nějaký nový způsob pěstování :shock: Fotky budou pro představu nejlepší.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Karen Válková 27. 4. 2010 15:34

Ahoj Fidych, tak jsem si to dneska podrobně prohlídla při focení,nevím jestli je to nějaký nový způsob, možná jen snaha udělat z jedné rostliny - řízku dvě.
Obrázek Obrázek
Třeba když neprodají ,tak ten zbytek ostřáhají na dva výhony a zasadí hlouběji do země o to jeno patro.Pak se zapěstují dvě samostatné rostliny .U jedné jsem našla ze spodního kořenového systému jeden výhon a tak jsem keříčky rozdělila
Obrázek Obrázek Obrázek
U jedné mám jen jednu větvičku ,ale to se snad rozkošatí už samo. :oboze
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 27. 4. 2010 22:35

No, v zemi to vidět nebude, a jak jste to oddělila, máte aspoň o keřík víc. Je to zvláštní, nikdy jsem to neviděla (taky jsem už nejmíň 15 let nekupovala keřový rybíz). Chystám se k pořízení pár keříků rybízu, tak uvidíme, jestli budou taky "patrové" :-D
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Karen Válková 27. 4. 2010 23:32

Já kupovala černej předloni a byl normální. Ano mám jich víc ze 4 mám 6.I když jen s jednou větvičkou a ten druhý má jen takový pahýlek. Jo a proč mi vykáš. ???Zatím si s každým tykáme a navíc my dvě jsme stejná věková kategorie 8-D
Jsem zvědavá jak se jim bude dařit, Dneska jsem je zasadila.Tak později dám vědět jak ten druhý - ze spodní části vyrazil. :oboze :oboze
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karen Válková 22. 6. 2010 23:44

Tak už jsem zase tady a potřebuji se poradit. Jo z těch dvojitých keříčků ze spodní části jeden nevyrazil,ale taky jsem měla koupené 2 angrešty a z nich taky jeden nerostl.Teď bych se ale potřebovala poradit o řízcích. Z těch koupených keřů jsem z konců větviček nadělala řízky a všechny napíchala na husto do truhlíku. Všechny vyrazily. Na fotce jsou při zasazení a jak vypadají teď.Už jsem to jednou dělala ,ale to jsem měla jen ale 3 větvičky, teď jich mám mnohem víc. Tenkrát jsem je zasadila do pařeniště a tam byly až do podzimu, teď pařeniště nemohu použít - je jich moc. Mám je dát spíš na slunečné místo nebo pod stromy. Ještě bych taky mohla je zasadit do místa kde je slunko až odpoledne. Chci je na trvalo dát na záhon kde mám teď brambory tak že zatím tam jít nemohou.
A ještě nevím co s nimi na zimu. Dospělé keře přihrnuji kompostem a hlínou,ale tyhle malé? Taky přihrnu a možná ještě větve? Taky nevím jestli je mám přesadit na trvalé stanoviště ještě na podzim ,nebo až na jaře?
Poradíš mi zase? Prosím.
Obrázek Obrázek
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karen Válková 29. 6. 2013 17:07

Tak rybízy červené jsou vpořádku už začínají rodit letos jsem sebrala prvních 7,5 kg rybízu.Teď mám ale potíž s černým rybízem. Mám 4 dospělé keře, loni byla docela velká a letos to jde do háje. Na většině větví je nějaká plíseň. Na červený naštěstí nešla, ale černej je v háji. Dá se s tím něco dělat?? Pomůže nějaký postřik???Těch nenapadených větví je tam jen pár. Na takové pak nějaké plody jsou.

Obrázek Obrázek
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kejki3 29. 6. 2013 21:48

Americké padlí, určitě to ovlivní počasí, pak řez a chemie - http://www.agromanual.cz/cz/atlas/choro ... stove.html Nerezistentní angrešt už nemá šanci, u rybízu nevím.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 29. 6. 2013 21:55

Napadené větvičky jsou potřeba ostříhat a spálit, spadané listí taky průběžně zlikvidovat a podzimní nedávat do kompostu. Na jaře je potřeba alespoň 2x postříkat třeba Fundazolem při rašení a před květem, a pro jistotu ještě jednou tak, aby se dodržela ochranná lhůta do sklizně.
Na podzim zkontrolujte všechny letorosty, zda nejsou napadené, nutné je všechno ostříhat a spálit.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Karen Válková 29. 6. 2013 22:03

angrešt jsem před pár lety kvůli padlí zrušila. \Teď tam mám jeden rezistentní stromkovej a 4 keříčky z něj vypěstované. Jsou zasazené o něco výše na zahradě,Ale co s tím rybízem, Měla jsem z něho takovou radost jak krásně rostl. Nemám jej teda vykopat\? nebo snad ostříhat jen napadené větve? postříkat ty co zbydou? Vůbec netuším co dál. T\ keře vypadají děsně.

-- 29. 6. 2013 22:05 --

Fidych dík tak zítra to ostříhám.
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mičurinec 30. 6. 2013 09:28

ostříhej ty vrcholky, letos i u me se padli objevilo i na bilem rybizu a obvykle jej na rybizech vubec nemam, angrest uz jen zasadne rezistentní
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karen Válková 30. 6. 2013 14:57

Angrešt jsem si rezistentní kupovala .Tenkrát dva stromky, ale jen jeden roste.Z odstříhaných větviček při sázení jsem ale vypěstovala další 4 keříčky. Zatím se na nich nic neukazuje.Plodů je ještě málo .Jen stromek je obsypaný.

Černý rybíz jsem ostříhala, moc na něm větviček nezbylo. Byl napadený skutečně moc. Postříkala jsem jej taky ,ale dneska bylo tady docela větrno.Tak uvidím ještě večer,jestli to půjde lépe stříkat.
Kyž se to padlí ukázalo i u tebe tak to bude tím mokrým počasím.
Miry dík.
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kočičí 30. 6. 2013 16:45

Černý rybíz mi to vůbec nenapadá, ale angrešty jsem kvůli tomu přestala úplně pěstovat.
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků