Jahody na balkoně

O pěstování jahod, malin, rybízu a dalších druhů ovoce

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod oddie 13. 10. 2006 09:27

Dal jsem si na jaře na balkon do truhlíku jahody, a teď trochu váhám, co s nimi na zimu. Pokud je nechám venku v truhlíku i přes zimu, tak pravděpodobně promrznou. Takže je můžu dát buď do chodby, kde je stálých cca 15°C a relativně i světlo, a nebo je můžu přesadit před barák na záhonek k ostatním, co tam jsou. Co myslíte, že bude lepší?
oddie
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ceny 13. 10. 2006 12:28

Zdravím,
my je přes zimu dáváme do záhonku. Možná by ale stačilo zabalit a přikrýt truhlík nějakou tkaninou nebo slámou, ať to nepromrzne.

Čeny
http://www.carmen-flora.cz
ceny
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Červík 13. 10. 2006 18:29

Určitě bych je i s truhlíkem zakopala do země. Nevím sice kolik jahod jste vysadil, já bych je nejspíš vyhodila, pokud je nemáte, kde uskladnit, vzhledem k tomu, že pořizovací cena není až tak moc vysoká. :wink:
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oddie 13. 10. 2006 21:04

Dík za reakce, vyhazovat je nechci, nejde o cenu, prostě se mi zrovna nějak líběj (resp., ty co mi zbyly, polovinu co se mi nelíbila už jsem vyhodil). Takže mi zbývají dva truhlíky, možná tři, když rozsadím odnože. Tak holt asi dva truhlíky pověsím na zábradlí v chodbě, a zbytek nastrkám do záhonu jahod před barákem, celý truhlík zakopávat nebudu, to už se mi nechce. Jinak docela sranda, mít to na balkoně, žena tam má pelargonie, tak já si tam dal jahody, abych měl taky nějaký kytičky :)
oddie
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Červík 14. 10. 2006 06:42

No jo, ona ta moje odpověď vypadala drasticky co se týče jahod, ale já teď poslední dobou zahrádku moc nestíhám, tak to vše řeším ráz na ráz.
Přemnožily se mi ty pnoucí, kdyby šly poslat po síti, tak Vám je tam překlopím. Je pravda, že jahody máme ještě teď, ale všechno má své, ale řekla bych na úkor chuti. :?
Příroda je mocná čarodějka, ta si poradí. :wink: Ještě si vzpomínám, že jeden truhlík mi zůstal venku pod sněhem a jahody zase obrazily, ale spíš jim vadil nedostatek vody - to byl konec, zkrátka přežili jen silní jedinci. Ještě můžete zkusit, pokud ještě najdate nějaké nové odnože jen tak v trsu je zahrabat do země v záhonu přes zimu (jako rezervu) a na jaře s nimi do čerstvé země do truhlíků, aby jste si zachoval stejné výnosy jako rok před tím, teď už si nejsem jistá, zdali 2. rok se výnos nesnižoval. Ale zkuste uvidíte. Hodně zdaru! :)
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 1. 11. 2006 20:52

Nebuďte barbar,na vyhazování je vždy dost času.Je pravda,že na nějakou zásadní akci je už dost pozdě.Ale zkuste listy ostříhat asi 1 cm nad srdíčkem a pokud máte truhlík takový který do jara v zemi vydrží zahrńte ho na záhonku zeminou.A budete-li chtít zjara pokračovat v truhlíkovém pěstování,tak jahody z truhlíku vyklepněte,vyměńte substrát za čerství a můžete se těšit na novou úrodu.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hajoska 12. 4. 2007 07:13

Mám s přezimováním také zkušenosti - nejdřív jsem měla v truhlíku normální jahody, na zimu jsem ho dala domů na východní okno a decentně zalévala, samozřejmě zastřihla všechny listy asi 2-3 cm od hlíny. Teď pěstujeme několikátý rok lesní jahody, přezimovávám stejně, jenom občas musím zastříhávat ještě jednou v průběhu zimy, pokud se začínají příliš brzy tvořit listy (cca zač.února). Jinak všechny nám plodí stále již několikátý rok... :wink:
Mějte pěkný den !
Hajoska
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 12. 4. 2007 11:07

Záleží také na tom, jaké jahodníky pěstujete. Pokud jste do truhlíku zasadil velkoplodé odrůdy, jež se běžně pěstují na záhonech, tak byste je měl po třech letech odstranit. Nejvyšších výnosů dosáhnou rostlinky v druhém roce po výsadbě, od toho třetího se ve většině případů začnou objevovat virózy.
Ale třeba měsíční jahůdky můžete nechat růst tak dlouho, dokud budou plodit. Já je mám na záhonku už několik let a jsou stále ve výborné kondici. :D
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 13. 4. 2007 15:25

Před asi patnácti lety jsem si koupil u jedné české východočeské zahrádnické firmy tzv.australské jahody.Dají se přirovnat k lesním trávnicím.jsou drobné lahodně sladké,a plody zvláštní v tom,že jsou bílé(výborné na zdobení dortů a zákusků),existuje prý i červená sorta.Ale proč to píši .:tyto jahody se nerozmnožují šlahouny ale rozrůstáním trsů.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hajoska 15. 4. 2007 21:20

Tak dneska jsem provedla poslední jarní zástřih cca 2 cm od hlíny, nechala jsem jen nové rašící a vyrašené lístky a vystrčila truhlík ven na parapet... A hurá do další jahodové sezóny... :P
Mějte pěkný den !
Hajoska
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 18. 4. 2007 20:36

HEČ UŽ MI VENKU ZAČÍNAJÍ KVÉST.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hajoska 19. 4. 2007 21:17

To bude určitě nějaký omyl :o))))), kdo to kdy viděl (kromě Marušky), aby takhle brzo byly jahody.....:o)
Mějte pěkný den !
Hajoska
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 26. 4. 2007 21:15

Je to tak, Maruška bude moct letos na jahody vyrazit opravdu brzy - u nás ještě nekvetou úplně - ale za pár dní, při tomhle počasí! Ještě doženeme ostatní :lol:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 27. 4. 2007 20:46

Je pravdou,že se v poslední době přece jen trochu zbrzdily,ale kvetou fest,přitom jsou to odrůdy které nepatří mezi rané(Darselecty a Florance),a Karmen se nechtějí také nechat zahambit.A vím o firmě která bude začínat sklízet kolem 10.5.,ale ta je pěstuje pod kryty a za pomoci mex.čmeláků.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 27. 4. 2007 23:47

Letos máme šestitýdenní náskok snad ve všem! Jen jsem zvědavá, co bude za roční období od července, když se jaro tváří jako léto, možná i dvě sklizně budou...?
P.S. Jak vypadají mex. čmeláci - ještě jsem o nich neslyšela, ani o tom, jak se využívají k opylení jahod :?:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Hajoska 2. 5. 2007 16:30

I u nás je již kvetení jahůdek v plném proudu :) Už aby byly...Mňam.
Mějte pěkný den !
Hajoska
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 2. 5. 2007 20:20

Vypadá to,že i super odkvetou,jsou stoprocentně opylené,jen mám obavu,že ten toužebně a dlouho očekávaný déštˇpříjde v pro ně v tu nejnevhodnější dobu.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 9. 6. 2007 14:26

Malé opětovné doporučení!V dnešních horkých dnech sbírejte jahody když ne každý den tak obden do dvou nádob.Do jedné zdravé a zralé plody ke konzumaci a do druhé jahody napadené,nakousané a jinak poškozené.Tak aby za vámi zbyl čistý porost.Toto je asi jedna z možností ochrany přednadměrným rozšířením bortritidy(plísně šedé) a lákání mravenců a slimáků do jahodiště.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 10. 6. 2007 20:35

Dvě nádoby nepoužívám - jahody vysbírám dočista, jak doporučujete, ale do jedné nádoby, pak je přeberu a rozhodnu, které na co použiju :wink:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 10. 6. 2007 21:04

To Vám přeji,já sbírám pravidelně každý den asi 4-5 kg jahod,a stejně nacházím jak nakousané jahody od různých potvůrek,tak i bortritidu.A tu do společné nádoby nedávám.Proto ty dvě nádoby.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Irena Petris 5. 1. 2008 14:53

Dobrý den, začetla jsem se i do nějakých starších diskusí a našla jsem vaš příspěvek, kde píšete o lesních jahodách. To by se mi taky líbilo mit v truhlíku na balkoně. Ale jak na to? Dají se koupit semínka, nebo jste je vyrýpli někde na pasece? :roll:
Irena Petris
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 5. 1. 2008 18:51

Já osobně jsem v lese nerýpala :D , mám doma už léta měsíční jahody, které mi svou chutí ty lesní hodně připomínají.
Můj tip pro Váš balkon :wink: : Fragaria vesca 'Alpine Yellow' - je to odrůda, která má plody zbarvené bíložlutě, můžete ji pěstovat právě v truhlíku nebo v závěsném květináči. Vydrží velké mrazy (udává se až minus dvacet a více stupňů Celsia) a její charakteristickou vlastností je, že chuť má jako lesní jahody. :!:
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 5. 1. 2008 21:33

S vůní lesních plodů je stáleplodící 'Mara', jahody jsou ale větší než lesní :cry: . Kříženec lesní a kulturní jahody 'Florika' by možná taky prospíval v širším truhlíku, lesní vůni má i odrůda měsíčních jahod 'Fragole'.
Jako balkonové jahody se nabízí časně a bohatě plodící odrůda 'Loran F1' :).
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 8. 1. 2008 08:36

Už jsem to sice jednou psal,dají se koupit i podobné jahodníky lesním,jsou to starší německé odrůdy,a i v různých barvách plodů,začátlkem devadesátých let jsem je koupil v jednom Lomnickém zahradnictví pod označením "Australské",jahůdky mají do 0,5cm velikost,mohou být bílé nebo červené,jen se nerozmnožují jako klasické velkoplodé jahody ale narůstáním keříků,a sklizet se musí včas jinak plody "dřevnatí".Ale jinak jsou nejen atraktivní nejen svojí vůní,barvou i chutí ale i použitím v cukrářské výrobě,nemusí se dělit na ozdobu.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Irena Petris 1. 2. 2008 10:56

Všem děkuji za radu, jaké druhy se hodí do truhlíku. Zatím jsem koupila semínka měsíčních jahod Fragaria a už mám vyseto. Tak uvidíme co z toho bude. Sned mi je nezlikvidujou ptáci. Mám velké problémy s holubama a taky poštolky útočí na mé truhlíky, když se snaží zahnízdit.
Irena Petris
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 1. 2. 2008 15:59

Existuje fólie, která brání v nalétávání ptáků na balkony, římsy atp. Jmenuje se Bird Holograf a měla by plašit ptáky, tím, že vytváří trojrozměrný prostorový obraz očí sovy, který se nějak mění podle toho, jak se ptáci pohybují. Má účinkovat na holuby, vrabce, vlaštovky a další ptáky, co se rádi stěhují k lidem. Intenzitu neztrácí fólie ani po letech, záruka je pochopitelně dva roky a pětimetrový kus stojí 499,00 Kč. Zkuste se podívat nebo poptat na
http://www.pcco.biz/shop.php
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Irena Petris 11. 2. 2008 11:22

Děkuji za radu. Je to úžasný, co se člověk ne těchto diskusích dozví. Váhala jsem, jestli mám folii objednat,nějak se mi to nezdá možný, že to bude fungovat. Ale nakonec jsem to riskla. Člověk vyhodí peníze i za jiný blbosti :lol: :lol: Jestli to bude fungovat,tak to bude výhra. Už teď mě holubi rozčilujou na balkoně a to tam nejsou truhlíky! A poštolky dělají ještě větší škodu.To lítá zemina a sazenice nejmíň metr okolo :cry:
Irena Petris
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 11. 2. 2008 18:09

Potěší mě, jestli bude foĺie tak účinná, jak se píše. Umím si představit, co dokáží holubi na balkoně, a dát si přes celý balkon takovou síť, jakou se chrání sochy, nevypadalo by to nejlíp (byli byste jak ryby v síti). Až budete mít zkušenost s použitím fólie, ať kladnou či zápornou, svěřte nám, prosím, své poznatky - určitě je takhle postiženo víc balkonových zahradníků :x a jistě by je to zajímalo.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Irena Petris 3. 4. 2008 20:01

Takže pro všechny zájemce o folii, musím konstatovat že účinek nic moc :( Sice truhlíky venku zatím nejsou, ale folii jsem už nachystala a jak se zdá, ptákům nevadí a klidně si vykračují po balkoně, jako by tam nic nebylo. Ale pane Fidych, nic si z toho nedělejte. Obdivuju, co všechno znáte a umíte poradit :lol:
Irena Petris
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jasmin 25. 7. 2008 11:25

Ano, Florika je naprosto uzasna jahoda, jen mi poradte, kde ji sehnat?
Jasmin


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků