ochrana ovoce

Vše o pěstování třešní, višní, meruněk, švestek, rynglí, broskví a dalších

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod ovocnář 15. 7. 2007 10:54

Jak bojovat se škvory na stromech
ovocnář
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 15. 7. 2007 21:31

Proč chcete bojovat se škvory? Pokud máte dojem, že poškozují ovoce na stromech, pak jen to, kde už byl nějaký otvor nebo vykousaný kus od jiného hmyzu - do něj se schovávají.
Jednoduchý způsob - navlhčená dřevitá vlna nebo hadr se umístí do nejspodnějšího rozvětvení na stromě a škvoři, kteří milují vlhko, se do návnady stáhnou. Pak stačí je vyklepat v patřičné vzdálenosti a postup opakovat. Chemie není potřebná, škody nejsou snad tak velké?
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 18. 7. 2007 10:03

Fydych má pravdu,škvoři stejně jako slimáci,šneci a jim podobní uličníci mají rádi vlhké prostředí,ale sami nedokáží výrazněji poškodit ovoce pokud již předtím nebylo napadeno jiným způsobem.Klepítka na zadečku mají k jiným účelům než k obživě.Aspoň podle zahraničních pramenů se nic takového nepotvrdilo.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jarča2 8. 8. 2009 16:03

Mám mladou švestku a skoro každý plot je červavý. Prosím, kdy se dělají postřiky a nejlépe čím. Děkuji. Jarča
jarča2
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 10. 8. 2009 21:14

Červivost šestek má na svědomí obaleč švestkový: první generace bývá obvykle v konci května a počátkem června, druhá v třetí dekádě července. V té době by se měly dělat postřiky - výskyt obaleče se dá zjistit podle vajíček na plodech, nebo zavěšením feromonových lapačů na stromy. Teď už je na ochranu úrody pozdě.
Dobrý je postřik přípravkem Calypso, ale víc si přečtete tady
http://www.agromanual.cz/cz/atlas/skudc ... tkovy.html
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 31. 8. 2009 19:49

DOPLNĚNÍ A DOPRUČENÍ K otázce ochrany ovoce a peckovin zvláště na zahrádkách.Je výhodné,pokud to jde po ukončení sklizně,a pokud charakter výsadby stromků na zahrádce počítá s vytvořením tzv.herbicidních mís kolem kmínků stromků.Tyto vyhrabat a odstranit z nich napadané ovoce včetně mumifikovaných a napadených moniliosou.Mísu posypat dusíkatým vápnem a to nasledně zarýt nebo zakopat cca 5-10cm pod povrch.Většina škůdců totiž na sklonku vegetačního období hledá zimní úkryt v půdě pod korunami stromů,a jiných hostitelských rostlin.Dusíkaté vápno díky svému složení,a postupnému uvolńování nejen hnojí ale díky plynné složce likviduje tyto přezimuvši uličníky.Nenahrazuje sice příští chemickou ochranu ale v té nejpřirozenější formě jí pomáhá snížit a omezit.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 31. 8. 2009 21:59

To vypadá jako dobrý nápad, díky :tleskani
Fidych
Zahradník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků