Jak se zbavit moniliozy na meruňce ?

Vše o pěstování třešní, višní, meruněk, švestek, rynglí, broskví a dalších

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Slunečnice 14. 1. 2006 21:45

Dobrý den, na naší meruňce se objevila monilioza ? Jak proti ní bojovat
Slunečnice
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pickuper 17. 1. 2006 21:00

To je jednoduchý. Původce choroby Monilia laxa napadá hlavně květy a plody, často při silném napadení ale i letorosty. Na květech poškozuje především rozmnožovací orgány. Proti moniliovému úžehu směrujeme ošetření přípravkem Baycor v dávce 1,5 kg/ha do období těsně před květem a toto ošetření opakujeme při dokvétání, proti moniliové hnilobě plodů ošetřujeme cca 6 týdnů před sklizní meruněk s ohledem na ochrannou lhůtu přípravku 35 dní. :wink: :mrgreen:
"a ja cekal, ze budes tak nejak jednodussi clovek, ktery kdyz mu nekdo nekyve hlavou na ty jeho blbosti, tak holt mu to hlava nepobere a musi davat vsem pres drzku. No proc ne, tim vice se potvrzuje to, co se tu o tobe rika." Goes
Pickuper
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod m.mo. 12. 2. 2006 13:29

Důležitější je ale prevence! Je třeba velmi důsledně odstraňovat co nejčastěji všechny napadené části rostlin a likvdovat je nejlépe pálením. Mumifikovaný plod je zdrojem milionů spor.... M.
m.mo.

Odeslat příspěvekod Petra Nachtmanová 28. 2. 2007 15:03

Proti monilioze, čili spále (úžehu) meruněk můžete např. použít HORIZON® 250 EW. Ošetření proveďte na začátku a na konci kvetení. Ošetření proti moniliové hnilobě plodů se provádí před sklizní, nebo pokud dojde k poškození plodů, např. kroupami.
Petra Nachtmanová

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 24. 4. 2007 21:24

V letošním s největší pravděpodobností suchém a teplém sklizńovém období,bude pro vznik monilií na ovoci všeobecně asi napadení vosami.Kdy při nabodnutí plodů vzniká přímá cesta infekcím do plodů.Proto se připojuji k doporučení sklízet veškerou úrodu,nenechávat žádnou na stromech.Platí toto o všech peckovinách bez vyjímky.Napíchané ovoce jistě brzo objeví i další roznašeči infekce - mravenci,které samozřejmě bude lákat sladká šťáva.Snažte se sklízet ovoce sice ve zralém stavu ale nenechávejte je přezrát na stromech.Pokud není ovoce podtržené tak vám během pár dnů "dojde " do pravé zralosti.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 26. 4. 2007 21:10

Dalším vhodným přípravkem proti moniliové spále i moniliové hnilobě je Rovral Flo. Termíny ošetření jsou stejné jako u přípravku Horizon 250EW - při spále na počátku kvetení a v době opadu květních plátků (při teplotách do +12 stupňů) a při moniliové hnilobě ošetření před sklizní s ohledem na doporučené ochranné lhůty.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Josef Zavřel 19. 11. 2007 19:38

Dobrý večer.Těsně před květem a po odkvětu meruňky používám proti moniliovému úžehu bez problémů přípravek Sporgon.Proti moniliové hnilobě plodů používám před dozráváním přípravek Rovral Flo,dle pokynů na letáčku.Hezký večer.
Josef Zavřel
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků