Jak narovnat jabloň?

Rady o pěstování jabloní, hrušní, mišpulí či oskeruší

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod MarkFX 6. 5. 2019 07:10

Ahoj, přicházím s dotazem, jak a jestli to vůbec jde, narovnat mladý nakřivo rostlý stromek jabloně.. Má cca 5 let.

Kdybych napnul o plot, srovná se časem, nebo už není záchrana?

Foto dodám v průběhu dne..
Kolo je poslední vynález stvořený člověku pro radost...

Majkl vP. > I kdyby všichni byli úplně ticho, tak Mark přijde a něco řekne. On něco řekne.. Já chci něco říct, ale on něco řekne.. chci zase něco říct, ale on zase něco řekne.

Mondeo 2.5 V6
MarkFX
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MarkFX 12. 5. 2019 21:22

Na fotce to není moc vidět, ve skutečnosti je jako kdyby víc křivá.. :-|

IMG_20190504_175431.jpg

Majkl vP. > I kdyby všichni byli úplně ticho, tak Mark přijde a něco řekne. On něco řekne.. Já chci něco říct, ale on něco řekne.. chci zase něco říct, ale on zase něco řekne.

Mondeo 2.5 V6
MarkFX
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Žak 13. 5. 2019 12:32

Zatlučte ve vzdálenosti asi 20cm od paty stromku delší, pevný, dole zašpičatělý dřevěný nebo dole zploštělý kovový kůl-zešikma-tak, aby pohledově vznikl symbol vítězství. Potom se pokuste opatrně stromek ke kůlu přitáhnout-nemusí to být hned na max! a uvázat-raději na více místech, začít odspoda. Nejlépe dámskými punčocháči tělové barvy-jsou pružné a zároveň pevné, kmínku nadměrně neubližují, vydrží bezpečně fungovat min.2 roky. Budete-li mít k ruce šikovného pomocníka, půjde to ještě lépe. Jen pozor, aby se stromek nezlomil v půli nebo nad zemí. Po provedení předešlého postupu je dobré zeminu obšlápnout a dobře zalít-10 až 20l vody. Takový způsob nápravy Vás nebude příliš omezovat v pohybu kolem-na rozdíl od vázání k plotu.
Žak

Odeslat příspěvekod MarkFX 14. 5. 2019 11:15

Jo, provedení bych už nějaké pořešil, jde mi o to jestli to půjde narovnat. Jestli jo, asi bude dole pěkný "klikyhák", ale nahoře už bude snad rovný.. :-D

Mondeo 2.5 V6
MarkFX
Kolemjdoucí