Jak vypěstovat stromek ze semene?

Rady o pěstování jabloní, hrušní, mišpulí či oskeruší

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Adam006 6. 9. 2012 21:25

Dobrý den,
rád bych si vypěstoval Hrušeň, přímo ze semínek, současný stav je takový, že mám doma několik plodů. Můžete mi prosím poradit jak na to od začátků až do konce, tedy jak se postarat o semínka, co s nimi posléze atd. atd. děkuji.
Poprosil bych o zdrženlivost komentářů tipů, " je to zcela zbytečné" apod. :-)
Adam006
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kejki3 6. 9. 2012 23:05

http://www.ovocnarstvi.eu/tag/lusteni-semen-z-plodu/
http://www.ovocnarstvi.eu/rubrika/ovocn ... ych-semen/

Není to zbytečné, jen je jednodušší zapomenout hrušku v záhonu, než se trefit do správného postupu. :)
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Adam006 7. 9. 2012 07:20

Děkuji za odpověď takže si myslíte nebo spíš mi radite,plody nechat v treda namichanem větším kvetinaci,namichanem písek,humus,hlína a pak třeba z jara zalivat a děj se vůle boží?
Adam006
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kejki3 7. 9. 2012 22:20

Zkusit můžete obojí. Ten plod tak jeden na květináč. Dneska jsem byl na hruškách u silnice a koukal jsem, kolik tam je posekaných semenáčků od cestářů.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Adam006 9. 9. 2012 19:50

...oki tak díky za reakce, má pět hrušek, takže tři zasadím, každou do svého květináče, a ty zbylé dvě, zkusím vysemenit, a pokusím se o zaklíčení.... a z jara případně zasazení.
Adam006
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 13. 9. 2012 09:40

kEIKI3je šprymař.Ale ma pravdu,i tak to jde.Ale ja doporučuji Před Vaši vysadbou ty plody podelně rozčtvrtte.-Moje rada zni,seminka z plodu dejte do misky na hadřik nebo novinovy papir ktery navlhčite vodou pro nastartovani kličeni.Během dvou dnu si připravte nejmenši sadbovač s vysevnym substratem,na dno sadbovače dejte vrstvu substratu,pokropte vodou opatrně položte seminka max2 ks,a pocukrujte substratem.Je dobre toto umistit do mikrotenoveho sačku a dat na světle misto.Během tydne by měl se ukazat kliček semenačku,opatrně obsypejte dalšim substratem a opět opatrně zavlažte.Po měsici až dvou zpravidla bude nutne přepikyrovat do většiho kořenačku,a to asi zopakovat ještě dvakrat. Vysadbu na misto v zahradce mužete provest i na jaře ale za předpokladu pravidelne zavlahy a odplevelovani bezprostředniho okoli semenačku.Zpravidla se takoveto semenačky použivaj jako podnožovy material,dočkani se urody je delši než u roubovanych nebo očkovanych jedincu.

-- 13. 9. 2012 10:45 --

Omlouvam se všem kteři si budou připadat divně.V době meho mladi se vznik semenačku učil v dilnach na druhem stupni ZDŠ.A postup vysevu je i v mnohych zahradkařskych publikacich.Ale je jina doba a jine preference a priority.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 13. 9. 2012 21:32

Takže pak se bude pečovat o semenáčky celou zimu v bezmrazém prostředí? Není potřeba nějaká stimulace klíčení teplotou? My jsme v pracovní výchově okopávali školní pozemky a v zimě něco ničili v dílně.

A nelžu s těmi semenáčky, mám jich pod hrušní několik, to je ta přírodní zahrada ;)
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků