Rozestupy hrušní

Rady o pěstování jabloní, hrušní, mišpulí či oskeruší

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Jarda1111 21. 11. 2008 20:03

Zdravim. Chtel bych vysadit hrušne Williamsovy časlavky, které jsou na plánati. Iste nebude dosahovať velikosti starých hrušní v našem sadu po dedeckovi, no potreboval bych radu jak daleko je od sebe vysadit. Pôda je spíš horsi. 30cm kvalitní ornice, pod ní červenice. PLánuji vykopat jámy 1m x 1m a zasadit je jen do ornice. Dik
Jarda1111

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 21. 11. 2008 20:24

Já bych je dal na 5x5m. Hrušně dokáží být pěkně veliké zvlášť když jsou na pláněti.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod kejki3 21. 11. 2008 21:56

Vzrůst stromů na semenáči je nepředvidatelný, ale spíš budou větší.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ferdaaa 22. 11. 2008 00:23

Pánove já zase slyšel, že konkretne Williamsova neroste bujne na zadnem hocijakem podpniku. Je sice známo ze nema bujny rust , no kdyby pouzil fakt bujny podpník jako na 80 rocnich hrušnich v starych sadoch buh vi jakej velkost by dosahovali Williamsovy. Co vy na to pani
ferdaaa

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 22. 11. 2008 23:26

Wiliamsovu moc neznám , já mám jen jednu hrušni(4 odrůdy) na nalezeném semenáči. Mám ji 6 let a roste opravdu moc bujně,už je skoro 4 metrová. Příští jaro chci zkusit naroubovat hrušeň na hloh, prý na něm roste pomalu.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Jaroslav Gregorec 23. 11. 2008 16:58

Pre pomalší rast by som Vám namiesto hlocha odporučil ako podpník dulu. Neviem akú ma s ním Williamsova afinitu , poprípade ju vyriešiť medzištepením. Mám Williamsovu na hruške planej z ovocnej školky cez 15rokov, pôdu mám mám podla mna dobrú... co som kopal 70 cm výrazná zmena pôdy nebola, ani neprechádzala do červenice a má 3 m výšku a 3m šírku... Mám ju ako jednú v širšom priestore, vtedy som nevedel ake to bude velke co sadim, no tiež si nedovolim povedať presne ako daleko ju vysadit...istotne sa najdu lepší odborníci...Williamsovu na podpníku planej hrušky z lesa alebo tak nemám. no ostatné čo som si doniesol z lesa rastú bujne ako Vám.
Jaroslav Gregorec

Odeslat příspěvekod kejki3 23. 11. 2008 18:07

Ale Jarda už stromky má, takže předpokládám, že pláně je semenáč a ty rostou různě. I když je na všech stejný druh.
Takže těch 5m určitě.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod anonymouss 23. 11. 2008 20:49

podle mne by svou priznivou praci udelali vegetativne mnozeny podpníky ruznych vsrastu t.j. kdyz nebudeme pozerat na mikroklimu, podu a dalsi faktory, vime co od nich muzem ocekavat. zatim nejsou velmi oblibení a pouzivani
anonymouss

Odeslat příspěvekod kejki3 23. 11. 2008 22:19

Ani nevím, že pro hrušně jsou vegetativní podnože, školky nabízí buď semenáčky, nebo kdoule.

Ale teď si uvědomuji, že v sadech u Slaného to mají, tam hrušky vypadaly jak vřetena a teď je mají vzrostlejší, ale všechno na česání ze země. A byly obsypané, nádhera.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 26. 11. 2008 17:02

Daniel Bozner píše:Wiliamsovu moc neznám , já mám jen jednu hrušni(4 odrůdy) na nalezeném semenáči. Mám ji 6 let a roste opravdu moc bujně,už je skoro 4 metrová. Příští jaro chci zkusit naroubovat hrušeň na hloh, prý na něm roste pomalu.

Taks tím hlohem to asi není bez problémů http://www.zahrada.cz/forum/hrusne/podn ... sen-100629
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 22. 3. 2009 20:44

Už dávno nejsou k mání pouze hrušně na kdouli nebo semenáči.Ale jde sehnat i na podnoži kdouloňová francouzskáBA29,a budou se moci i sehnat podnože např. Daytor,Pyroplus,Fox.U klasických semenáčových podnoží by jsem ale spíše volil rozestup 7-10m v řadě i meziřadí.Semenáče ze starých odrůd většinou mají bohatý a dlouhý kořenový system,včetně kůlového .
StanislavKrejcar
Návštěvník