postřik ovocných stromů

Rady o pěstování jabloní, hrušní, mišpulí či oskeruší

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Kulda.m 15. 2. 2008 18:19

Dobrý den, kdy a jakým přípravkem se provádí postřik ovocných stromů v této době či na jaře? :idea: :?:
Kulda.m
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Josef Zavřel 16. 2. 2008 18:37

Dobrý večer.Postřik je dobré provádět v bezvětrný podvečer,kdy odpolední teploty vystoupily na + 17 st.C a stromy jsou narašené ve stadiu myšího ouška.Použít lze přípravky na bázi oleje(např.Oleoekol a pod.) v dávce 100 ml/ 10 l. vody. a nebo Calypso 2,5 ml/ 10 l.vody.Zasáhnete přezimující savé a žravé škůdce,včetně květopasa.Hezký večer.
Josef Zavřel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 18. 2. 2008 21:53

Samozřejmě má pan Zavřel pravdu.Jen by jsem to trochu upřesnil,přípravky Oleoekol,frutapon i Nissorun jsou přípravky které jsou vhodné pro použití v nynějším předsezoním období.Jsou ekologicky neškodné a mají za úkol pokusit se o likvidaci přezimujících stádií škůdců na větvích stromů.Postřik se provádí od stádia tzv.myšího ouška po růžové poupě.V dnešní mírné zimě a při větším množství ošetřovaných stromů se toto může použít i dříve případně provést po čtrnácti dněch přestřik.Calypso je vhodné použít až v době plného růstu,i případně kvetení,v předepsané koncentraci není škodlivé ani včelám,čmelákům aní jinému užitečnému hmyzu.Jinak pro zdraví a bezproblémový vývoj plodů je dobré nezapomínat na dostatečné prosvětlení koruny.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bosto2 18. 2. 2008 22:15

Prosvětlení lidé hápou jako silný zmlazovací řez. To co se děje v mém okolí je hrůza. A nejvíc mě může namíchnout že když si s tím množstvím vlků co jim po tomto radikálním řezu naroste nevědí rady tak přijdou za mnou abych jim to ořezal.
Omlouvám se ale nemohl jsem to vydržet a musel jsem se vybrečet.
Mimo jiné pěstuji jmelí a ochmet
bosto2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 19. 2. 2008 17:51

Zmlazování a prosvětlovací řez jsou dvě věci,a dva způsoby úpravy koruny stromů!Prosvětlovací řez se provádí,tehdy pokud chceme regulovat poměr zelené hmoty koruny k užitné hodnotě koruny.Kdežto zmlazení koruny se provádí v době kdy strom přestává mít uspokojivé přírůstky a úroda zpravidla začíná klesat.Jestliže u prosvětlovacího řezu odstraňujeme pouze letorosty které zahušťují korunu zpravidla dovnitř,případně nevhodným směrem.A na úrodu v tom roce to má minimální vliv ,tak u razantního zmlazení se koruna zmlazuje na nejníže postavené jednoleté letorosty a dle vývoje koruny se doporučuje toto zmlazování u zahrádkářů rozvrhnout na dobu tří let,tedy každý rok 1/3 koruny.Kdy se omezí výpadek úrody na snesitelnou úroveň a relativně se vyhneme tvorbě zavlčených korun.Ve větších výsadbách se můžeme setkat s jiným řešením,ale to má základ v ekonomičnosti než v estetičnosti zásahu.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bosto2 19. 2. 2008 20:41

Já každému říkám: nehnojit,nezalejvat,neobrejvat a málo řezat aby nerostly vlky.
Mimo jiné pěstuji jmelí a ochmet
bosto2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 27. 2. 2008 12:39

ale v takto "ošetřované" koruně se s vlky spíše setkáte než v rozumně upravované,ekologické pěstování není o tom,že se rostliny nechají svému osudu.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bosto2 27. 2. 2008 14:29

Chyba to je krutý omyl.
Mimo jiné pěstuji jmelí a ochmet
bosto2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 28. 2. 2008 20:40

bosto2:
To byste měl vidět umělce, na jehož dílo musím koukat dnes a denně z okna! Každoročně se přijde ptát, kdy a jak řezat stromy...
V listopadu udělá na třech jabloních několik pořádných věšáků a konec. Minulý týden ho vidím s křovinořezem motat se mezi stromy (koupil kdysi opravdu úžasnou a ukázkovou zahradu s řadou všemožných odrůd jabloní): člověk nevěří vlastním očím, když vyzubal hlavní terminál asi v polovině koruny tím křovinořezem, vypadá to jak od bobrů. Zbytek koruny zarovnal ze dvou stran jak živý plot, s tím, že aspoň ty stromy budou k něčemu. Vlků má na nich víc než požehnaně :cry: Přitom zahradu vlastní čtyři roky a k tomu stačil zdevastovat tři jezírka (zavíst svinčíkem, neb nesnáší žáby), sekerou zarovnat azalky a ibišky... srdce mě bolí. Trávník seká i v největších vedrech těsně při zemi, (jen se práší), že tolik neroste a nemusí se sekat často.
Já vím, že jsme u ovocných stromů, ale to zas je můj pláč nad lidskou blbostí :x
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod bosto2 28. 2. 2008 20:52

Já se naštěstí musím dívat jen na ty stromy.Se divím že někoho baví pěstovat jen vlky. Ale to co popisujete je strašný. :shock: :evil:
bosto2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 28. 2. 2008 20:59

Nejhorší je, že původní majitelé byli skoro osmdesátiletí, ale zahradníci tělem i duší. Zahrada kvetla od jara do zimy, nikde binec, fakt výstavní. Nevím, proč si někteří pořizují zahradu - patrně ukládají peníze do nemovitostí.
No, a nějaký postřik ovocných stromů? To už vůbec nehrozí :!:
(To aby se vrátilo původní téma na své místo)
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod bosto2 28. 2. 2008 21:42

No jo postřiky už se musím zase předzásobit. Broskvoně jsem už stříkal. Ještě to bude chtít jednou. Tento víkend ale má být vychřice tak z toho asi nic nebude.
bosto2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HanaT 29. 2. 2008 13:02

čím stříkáte broskve já Delanem ještě chci stříkat jednou,ale čekám až budou malinko v rozpuku,
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bosto2 29. 2. 2008 14:51

1 postřik jsem dělal Championem a 2 se chystám udělat Syllitem.
bosto2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 29. 2. 2008 19:09

Delan mi tady na kadeřavost doporučovala myslím paní Forejtová, že nestříkala ničím jiným a zákrok byl celkem úspěšný snad po jednom postřiku. Tak ho mám koupený a chci zkusit, co to udělá :?:
Fidych
Zahradník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků