Jmelí na jabloních se může hodit.

Rady o pěstování jabloní, hrušní, mišpulí či oskeruší

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod mama1 19. 3. 2008 08:48

Já už se příležitostně snažím set jmelí několik let a bez úspěchu. Zajímal by mně přesný návod, tj: kdy set, na jaké druhy stromů (já jsem zkoušel jabloň, hrušeň a dub), jestli je potřeba semena nějak před setím upravovat, jak semena na strom zaset a kam atd.
mama1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 19. 3. 2008 10:09

Více o jmelí na http://fotoalba.cz/jmelibile je tam fotoukázka jak se seje jmelí. Semena se nemusí vlastně ani nesmí nijak upravovat . Jmelí na jabloň musí pocházet z listnatého stromu. Nesmí být z jehličnanu. Semínko se jen vymáčkne z bobulky a nalepí na na mladou větev. Na hrušni a na dubu jmelí neroste. Z ovocných stromů roste jmelí jen na jabloni , broskvi, nektarince, na aronii a na lísce. Na dubu roste ochmet evropský(ten také pěstuju)
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod mama1 25. 3. 2008 14:45

Já jsem sel jmelí z borovice na jabloň a nevymáčkl jsem ho, teď už chápu neúspěch. Jaké období je pro setí jmelí nejlepší, nebo je to jedno hlavně když jsou bobule? Jak čerstvé bobule musí být (např. když koupím jmelí na trhu, může být už nějaký týden utrhlé - nemám totiž vlastní zdroj jmelí z listnáče).
mama1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 25. 3. 2008 15:16

Nejvhodnější doba je právě teď. Jmelí muže být utržené třeba od vánoc ale nesmí projít pokojovou teplotou což je většinou hlavní chyba. Bobule musí být skladovány venku. Kdysi jsem sel jmelí hned po vánocích které bylo jako vánoční ozdoba v bytě a nic nevyklíčilo narozdíl od semen které jsem utrhl venku. Zkoušel jsem jmelí ze hřbitova které někdo vyhodil do kontejneru a klíčilo bezvadně. Já tak trochu poznám jestli je z listnáče. Takže na hřbitově byste mohl najít jmelí které je schopné vyklíčit. Jmelí listnáčové má semínko vymáčklé z bobule ploché a srdcovitého tvaru a jde z dužiny kolem něj vytáhnout jakýsi provázek což ostatní druhy nemají. Ty mají semínko oválné.
Naposledy upravil Daniel Bozner dne 25. 3. 2008 21:06, celkově upraveno 1
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 25. 3. 2008 15:21

Jmelí listnáčové má také většinou 2 klíčky na jednom semínku. Právě teď už začíná jmelí klíčit. A klíčí i v nevymáčklém plodu takže je už nejvyšší čas ho naset.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 25. 3. 2008 21:09

Jsem si trochu se jmelím vyhrál. Je to naše jmelná brána do dvora.

Obrázek
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 25. 3. 2008 21:16

na čem to je? na vrbě?
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 25. 3. 2008 21:21

Na běžné smuteční vrbě Salix alba tuším odrůda Tristis která je na přirozeně přirostlá na na normální vrbě Salix alba
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Eichhoernchen 26. 3. 2008 11:00

Neni pravda, ze by jmeli nerostlo "na hrušni a na dubu". Je to sice jen vyjimecne, ale presto. Dokonce pry roste i na modrinu, tam bylo ovsem umele vysazeno.
Eichhoernchen
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 26. 3. 2008 11:15

Jestli jste to někde viděl tak prosím o foto. Tam kde jsem ho zkoumal já tak tam na těchto stromech nebylo.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 14. 4. 2008 10:08

Za celou zimu na jmelí nechodili žádní ptáci až těď ho požírá Pěnice černohlavá.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 1. 5. 2008 21:30

Jabloň se jmelím už krásně kvete.
ObrázekObrázek
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Fidych 1. 5. 2008 22:39

Na to jmelí si pořád nějak nemůžu zvyknout.... :potichu
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 17. 5. 2008 19:45

Z důvodu nedostatku místa mám jabloně i v květináčích.A i broskvoň.
ObrázekObrázek
Samozřejmě i se jmelím 8-P
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 17. 5. 2008 21:07

to jsou pěkné zákrsky. :-D
HanaT
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka