Divná choroba mladej hrušky

Rady o pěstování jabloní, hrušní, mišpulí či oskeruší

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Rudd 6. 9. 2007 16:09

Dobrý deň !
Mám na zahrádke mladú letnú hrušku (priznávam, že si teraz momentálne nespomeniem presnú sortu), ktorá by mala na budúci rok už priniesť úrodu. Dávnejšie v lete som na niektorých jej listoch spozoroval malé žltooranžové fliačiky, ale nevenoval som im pozornosť. Teraz sa fliačiky zväčšili, zvýraznili prevažne oranžovú farbu,rozšírili sa na všetky listy, na každom liste je ich aj viac. Zo spodnej strany listu má každý fliačik divný útvar-výrastok s tmavšími až čiernymi 3-5 výčnelkami. Pripomína to niečo ako kúsok chrbátu nakreslenej húsenice, alebo čosi také. Vnútri je dužinatá hmota, ale nie nejaký hmyz, aspoň to nie je voľným okom viditeľné. Zaujímavé je, že listy neopadávajú, ale konce letorastov sa zdajú deformované. Prosím vám, ak to poznáte, čo je to za chorobu, čo s tým? Aké môže mať následky, ak to neošetrím? Ako a čím to ošetriť, ak to musí byť, prípadne najvhodnejšie obdobie.
Vopred ďakujem !
Rudd
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 6. 9. 2007 20:13

Může jít o jednu z druhů rzí.Pokud je stromek ještě malý a půjde chemicky ošetřit zkuste ho ošetřit 1% postřikem Novoziru nebo Sulky.Po opadu listí je třeba co nejdříve pečlivě shrabat a SPÁLIT nedávat v žádném případě do kompostu nebo popelnice!Ty výrůstky na listech budou spóry rzí které dokáží přežít zimu v napadaném listí a na jaře za přispění větru se rozletí po okolí a hledají hostitele.Ale u některých odrůd hrušek existují i tzv.odrůdové rzi které k té které odrůdě patří.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rudd 7. 9. 2007 18:41

Ďakujem zatiaľ za radu, p. Krejcar, môže to asi byť aj hrdza, ale nejdú mi do hlavy tie divné výrastky na spodnej strane listu pod každým fliačikom, lebo sú dosť masívne, čo by asi naznačovalo aj inú chorobu. Určite sem dodám odkaz na fotografiu. Budete prekvapený, ale foto bude až niekedy začiatkom budúceho týždňa.
Zatiaľ vďaka, potom sa sem (v utorok-stredu) pozrite.
Rudd
Rudd
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 9. 9. 2007 21:31

Pan Stanislav bude mít pravdu: rez hrušňová se projevuje oranžovými skvrnami , na kterých později v létě vyrůstají Vámi popisované výrůstky. Někdy se výrůstky objeví i na stopkách listů, na plodech nebo mladých výhonech.
Touto chorobou trpí hrušně, pokud rostou v blízkosti do 150 - 200 metrů jalovce (Juniperus sabina) - chvojka klášterská, nebo jalovec čínský (J. chinensis) které jsou mezihostiteli rzi.
Jako ochrana před rzí hrušňovou se používá přípravek BAYCOR 25WP před květem a krátce po odkvětu stromů :idea: .
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Rudd 12. 9. 2007 20:17

Dobrý večer, tak podarilo sa mi urobiť a vložiť obrázky napadnutej
hrušky. Sú uložené a k nahliadnutiu takto:
Predná strana listu :
http://img.1web.cz/images/551596-hruska01.JPG
Ten istý list zo spodnej strany :
http://img.1web.cz/images/261427-hruska02.JPG
Takto to asi vyzerá v korunke stromčeka :
http://img.1web.cz/images/369962-hruska03.JPG
Detail výrastkov na spodnej strane napadnutého listu:
http://img.1web.cz/images/698825-hruska04.JPG.

Ak môžete, na základe snímkov posúďte, či skutočne ide o hrdzu, resp. inú chorobu, veľmi ma to zaujíma.
Ak je to naozaj hrdza, mohol by mať pravdu p. Fidych, nakoľko naozaj bývame blízko lesa, určite je les vzdušnou čiarou menej ako 200 m, je to zmiešaný les, väčšinou listnatý, ale skutočne sa v ňom vyskytujú aj jalovce. No - ale toto by som nikdy nebol povedal - jalovce a choroba hrušiek spolu súvisia !
Prosím vás, ozvite sa, chcem poznať vaše názory, keď si pozriete tie snímky.
Ďakujem
a pozdravujem, Rudd
Rudd
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rudd 12. 9. 2007 20:21

Presná adresa k foto 04 :
http://img.1web.cz/images/698825-hruska04.JPG

(... za JPG nesmie byť bodka !)
Rudd
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 12. 9. 2007 21:35

Podle obrázků je to opravdu rez hrušňová, takže zjara postříkejte před květem i po odkvětu - určitě by měl postřik pomoci.
Vztahy mezi rostlinami jsou někdy opravdu podivné, že?
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Rudd 17. 9. 2007 15:58

Páni, ďakujem pekne, na jar na ten postrek určite nezabudnem.
Kto by to bol povedal ... hrušky a jalovce ...
Vďaka
Rudd
Rudd
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 20. 9. 2007 15:37

O rez hrušňovou jde stoprocentně, souhlasím, ale obávám se, že BAYCOR 25 WP nepomůže. Nejúčinnější ochranou je najít hostitele houby Gymnosporangium fuscum, která tuto chorobu způsobuje - tedy napadené jalovce - a ty odstranit.
Problém je v tom, jak psal Fidych, že mohou být od vaší hrušně vzdáleny i desítky metrů (nejen v lese, ale i u sousedů!!!). Poznáte je podle toho, že na kůře větévek se tvoří drobné zduřené výrostky.
Takže: využijte času, omrkněte okolí a hledejte napadené jalovce.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rudd 25. 9. 2007 18:46

Ďakujem pekne aj pani Dvořákovej! Na mojej predzáhradke rastú nejaké poliehavé tuje, ale žiadne jalovce. Rovnako najbližší susedia ich pravdepodobne nemajú, nevidím, že by ich mali. Ten zdroj nákazy odhaliť - zatiaľ je to problém (snáď ten les, ktorý je od môjho pozemku naozaj blízko).
Mám ešte nezodpovedanú časť témy - aký vplyv to môže mať na strom, ak by som nepoužil chémiu - alebo, povedzme, že napríklad spomínaný Baycor ani v prípade použitia chémie nepomôže. Čo bude s rastom a rodivosťou hrušky ?
Piplať sa s tým, alebo ...
Rudd
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 25. 9. 2007 20:28

Pokud je hrušeň napadená pouze slabě, postřiky provedené včas pomáhají. Kromě zmíněného Baycoru existují ještě další přípravky (možno použít i Dithan).
Choroba neškodí na plodech, ty dorostou a dozrají normálně. Pochopitelně strom s každoročně napadený postupem doby slábne a je náchylnější i k dalším chorobám a poškozením. V tomto případě bych se chemie tak docela nezříkala.
Prý jsou proti rzi hrušňové odolné asijské hrušně, z našich odrůd není uváděna žádná.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 26. 9. 2007 14:46

Souhlasím se všemi!!! Ale je skutečně obtížně proti rzi hruškové bojovat,zatím předpokládám je hruštička relativně malá a snadno chemicky ošetřitelná,až bude starší tak je zase jistota,že díky hruškové mohutnosti nebude tak postřehnutelná.Spory rzi se roznášejí vzduchem větrem takže těžko uhlídatelné. ale opravdu se jedná spíš o estetické napadení,které se může sice podepsat i trochu plodností ale v zásobování rodiny zanedbatelné.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landart.czech 27. 9. 2007 09:58

takzvané poléhavé tůje budou s největší pravděpodobností ony jalovce, které jsou zimním hostitelem rzi. Na "pravém" jalovci - tedy na sloupovitém typu jalovce obecného - Juniperus communis jsem nikdy žádné plodničky (rezavé houbovité výrůstky) ještě v životě neviděl. Na laicky řečeno "poléhavých tůjích" - jsou pravidelně. Předpokládám, že není možné se jalovců v okruhu několika set metrů zbavit a tak jedinou ochranou budou opravdu postřiky: Baycor - z vlastní zkušenosti - PŘI VČASNÉM POUŽITÍ!!! opravdu zabírá. S ničením nejbližších "poléhavých tůjí" - tedy jalovců chvojky klášterské, jalovců prostředních apod. by se infekční tlak spor měl snížit úměrně vzdálenosti, ve které rostly.
landart.czech
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rudd 1. 10. 2007 18:27

Pozdravujem, ozývam sa až teraz, lebo akosi to skôr nevyšlo.
Moje poliehavé tuje nemajú žiadne hubovité výrastky, skontroloval som to. Na jar sa teda spoľahnem na postrek Baycor-om! A čo tak
postriekať povedzme v neskorú jeseň a na jar okrem stromčekov aj tie tuje, aspoň teda tie moje?
Nerozumiem jednoznačne slovám "pri včasnom použití" ..., či to znamená, že som postrek už mal aplikovať, povedzme aj tento rok (tie vonkajšie znaky napadnutia ale boli na jar iba minimálne), alebo znamená včasné použitie jarný postrek vykonať vo včasnom období, v období pukov, tvorby prvých listov a pod. ... ?
Vďaka všetkým
Rudd
Rudd
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod landart.czech 2. 10. 2007 11:00

1. Houbovité výrůstky - plodnice rzi hrušˇnové na jalovcích - se tvoří na jaře. V současné době na jalovcích není nic vidět, ale předpokládám, že spory rzi již přešly z plodniček na listech hrušní na větvičky jalovců. Z tohoto důvodu se domnívám, že by postřik jalovců v této době a i později (zdali i na jaře, to si nejsem jist) měl rez omezit. "Houbičky" na jalovcích se nejčastěji vytvářejí uvnitř keřů, zhruba v místech, kde končí zelená část větvičky a začíná dřevnatá část. Z toho důvodu mohou také snadno unikat pozornosti. Termín, kdy jsou plodničky vidět bývá tak v dubnu.
2. Tím se dostávám k termínu "včasný postřik" hrušní: je to v období šíření spor rzi z jalovců na hrušně - tedy zmíněný duben - květen (možná červen). V této době ještě na hrušních nejsou patrné žádné známky napadení (možná by se daly najít dobrým mikroskopem). V době, kdy se na listech hrušní již dělají rezaté skvrnky je už pozdě a postřikem mnoho nezachráníte.
(Podobné je to třeba s kadeřavostí broskví: nutno stříkat hned v době rašení - v té době nejsou vidět žádné příznaky napadení; jakmile jsou lístky broskví už tak 1 cm velké - pořád není vidět napadení - ale houba je už v pletivech listů zarostlá a postřik v té době už nepomůže. A což kdybyste chtěl broskve stříkat až v době, kdy jsou listy puchýřovité? - zbytečná námaha a vynaložené peníze za postřiky.)
Ještě poznámka: obávám se že postřiky "tújí" nebudou mít dostatečný efekt i z toho důvodu, že plazivé "túje" bývají tak husté, že není v technických možnostech dostatečně důkladně postříkat celý povrch výhonů).
Přeju v příštím roce hodně úspěchů.
landart.czech
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků