Jabloň - málo kvete

Rady o pěstování jabloní, hrušní, mišpulí či oskeruší

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Cimanka 29. 4. 2007 08:49

Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně zakrslé jabloně, která letos vykvetla jen na špičkách větví a nikde jinde květy nebyly...i listy jsou spíš jen nahoře a dole na větvích, ale uprostřed nic moc...nemůže to být špatným řezem? Někde čtu, že se má řezat po odkvětu, jinde že v zimě, pak zase že v létě...já ji loni asi v srpnu seřízla a potom celkem rychle vyhodila dlouhé nové větve...co dělám špatně? Díky moc!
Kateřina
Cimanka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 29. 4. 2007 16:58

Katko, znáte přesný název odrůdy? Jak dlouho stromek máte? Hnojíte ho? Čím? A jak moc jste ho seřízla? A jen v srpnu, nebo i zjara?
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Cimanka 29. 4. 2007 18:21

Kateřino bohužel přesný název neznám, jen že je zakrslá...mám ji v zemi třetím rokem...první kvetla nádherně (sadila jsem ji na podzim), druhým rokem vůbec, ale to nejspíš proto, že jsem ji nechala až do podzimu jablka a v zahradnictví mi řekli, že se tím vyčerpala, místo aby kořenila...pak jsem ji ořezala jen v létě a to tak, že jsem dala pryč větve, které se mi nelíbily, žádný razantní řez a asi za měsíc po tom vyrazila hrozně moc dlouhé větve, které byly tenké a dlouhé a měla jsem strach, že jakmile bude větší vítr, tak je zlomí, tak jsem asi tak do půlky seřízla...pak už jsem až do teď neřezala vůbec. Hnojím hnojivem Flora na okrasné dřeviny + občas přihodím cererit...díky!!
Cimanka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 29. 4. 2007 18:41

Nemáte fotku? Ráda bych se na ni mrkla, to je nejlepší.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Červík 29. 4. 2007 19:43

Pokud kvete - plodí na koncích větví, jedná se o Rubín, který vyžaduje specifický řez.
Plodí na dlouhém dřevě a má tendenci se vyholovat. Proto se po zapěstování korunky nedoporučuje výhony zkracovat, abychom neredukovali květní pupeny. Na jaře se již tyto letorosty nezkracují , maximálně se provede menší průklest.
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Cimanka 30. 4. 2007 09:31

Kateřino fotku pořídím a vložím...Červíku prvním rokem jabloň kvetla na všech větvích a po celé jejich délce...K.
Cimanka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Červík 30. 4. 2007 09:49

Cimanko, spíš bych Ti doporučlila odbornou literaturu, pokud sis nezjistila, co je to za odrůdu, což je základ. Někdy stačí slabá kniha a dočteš se více, než bys nalezla na internetu. Stejně se s tím problémem musíš vypořádat sama. Pravděpodobně je chyba v řezu.
Zkus třeba "Řez ovocných stromů"- REBO Productions, je to 1/2cm šíře knihy plná cenných informací.

http://shop.ben.cz/default.asp?kam=detail.asp?id=270822
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Cimanka 30. 4. 2007 10:11

Červíku díky, už jsem si podobnou koupila a o moc moudřejší z ní nejsem :( ale tohle jsem ještě našla na netu k řezu Rubínů, tak to zkusím takhle udělat a uvidíme...Na mnoha podnožích vytváří odrůda jabloně Rubín dlouhé dřevo. V tom případě je nutné používat jak zimního tak letního řezu. V zimním období zkrátíte výhon na vnitřní pupen směřující dovnitř koruny. Z něj vyrazí dlouhý výhon a z pupene vnějšího, který se nalézá pod ním vyroste krátké, plodné dřevo. V letním řezu pak bujný výhon směřující dovnitř koruny odstraníte ....ale teď už asi řezat nemám?? právě odkvetla...díky
Cimanka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Červík 30. 4. 2007 10:16

Taky ho mám a pořád se učím. Tak ať to roste! A sama sis našla cestu! :wink:
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 30. 4. 2007 13:30

Je pravda,že se takto jen můžeme dohadovat co by mohlo být příčinou.Těch příčin by mohlo být spousta.Sice stromek není tak starý,ale může to být například střídavá plodnost,nevhodný řez,v letošním roce málopravděpodobné sprchnutí květů,neopylení ,může zde být ale i absence vhodného opylovače v okolí.Zakrslé podnože by neměly mít vliv na plodnost a tedy i kvetení,spíš naopak.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 30. 4. 2007 13:39

Teď jsem si uvědomil,že by se mohlo jednat také o tzv.vyholování letorostů(větví).Jinak co se týká řezu jádrovin.: existují dva základní řezy,zimní(březen-duben) kdy se na počátku rašení tvaruje korunka letní(červen-srpen) kdy se řeže na plodnost v příštím roce.Pokud se řez přežene tak se stromek brání tvorbou "vlků".V posledních letech se pomalu upouští od zimního řezu a ponechává se pouze letní.A ten se řeší redukcí celých větviček na větevní kroužek,aby se korunka jen prosvětlila.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 30. 4. 2007 13:49

Letní řez se může provádět po celé vegetační období.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 30. 4. 2007 13:51

JEŠTĚ UPOZORNĚNÍ,ŘEZ U JÁDROVIN NENÍ TOTOŽNÝ U PECKOVIN!!!
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 30. 4. 2007 17:05

Přátelé, ale kde máme jistotu, že se jedná o Rubín? To, že stromek kvete jen na konci výhonu, nemusí nutně implikovat, že se jedná o tuto odrůdu. Je plno možností, co mu může být a co právě toto způsobuje.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 30. 4. 2007 21:41

Jsou odrůdy jabloní, které plodí ob jeden rok, jako třeba Průsvitné letní.
Chce to vidět nebo popsat alespoň jablíčko, zas bychom byli o krůček blíž.
Fidych
Zahradník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků