Lotus maculatus - Štírovník

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Lotus93 16. 5. 2014 20:46

Zdravím přátelé
od své malé sestřičky jsem dostal rostlinu Lotus Maculatus, ačkoli mě botanika nikdy nezajímala, rozhodl jsem se rostlinku umístit do svého pokoje a pečovat o ni. Co se týče péče o kytky jsem naprosto neschopný a neznalý. Převážně veškerý svůj čas trávím prací na PC, tak si asi dovedete představit moje myšlenky když se postavím před takovou výzvu. Doslova se bojím na rostlinu sáhnout, abych ji nějak nepoškodil.
Okamžitě jsem si sedl za notebook a hledal o této rostlině informace. Dočetl jsem se několika požadavků na údržbu, ale i přes to zůstávám zmatený. Rostlina je prý citlivá na nepravidelnou zálivku, substrát by měl být rovnoměrně vlhký, jinak by mohlo dojít k přeschnutí nebo k opadu poupat. Už jenom po přečtení tohoto jsem se zděsil. Absolutně si nedovedu představit jak mám Lotusáka zalévat. Mám vůbec zalévat? Nebo jenom rozprašovačem zvlhčit povrch hlíny? Substrát je hlína s koncentrátem hnojiva že? Rostlinku mám v květináči o poloměru 9 cm a výšce 12 cm. Jaký je ideální objem vody? a v jak pravidelných intervalech mám zalévání/zvlhčování provádět?
Dále jsem se dočetl že rostlina vyžaduje slunné stanoviště. Na příliš stinném stanovišti málo kvete. To bude asi problém. Neboť mám v pokoji pouze jedno okno a ještě umístěné směrem na sever. Takže sluneční svit můj pokoj zasahuje krátkou část dne. Bude to rostlince stačit? Nebo bych mohl každé ráno běhat s Lotusem ven a na večer ho opět přinášet dovnitř. Nebude to však vadit? Přímé ostré sluneční záření je pro Maculatuse škodlivé?
"Pravidelné zaštipování vede ke zvýšení počtu výhonů." Předpokládám že to je otázka čistě estetická. Ale nevím co si pod tím přesně představit. Kvalitní vzhled symbolizuje kvalitní péči. Co mám tedy dělat? Jak se zaštipuje?

Rada by mi velice pomohla, byť i od nezkušeného botanika.
Děkuji :)
Lotus93
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod chulo 21. 5. 2014 07:55

Ahoj,
vidím, že se nikdo nechytá, tak zkusím něco vyplodit já, i když nemám zkušenost přímo s pěstováním štírovníku.
Podle mě je štírovník balkonovka, to znamená patří na venkovní parapet okna podobně jako muškáty. Kupujou ho lidi, co mají třeba možnost pouze jižních oken, kde praží slunce celý den, a jiná kytka tam nevydrží. Pokud máš ale jedinou možnost dát kytku na severní stranu, dej ji tam, určitě uděláš líp než když ji necháš doma - nebude mít dost světla a zajde. Je ale potřeba ji přesadit do většího květináče/menšího truhlíku, protože velikost květináče, co popisuješ, by hrozně rychle vysychala a musel bys zalívat každý den.
K tomu zaštipování - neboj se ničeho. Zaštipují se většinou růstové vrcholky, ty nemladší části rostliny cca 2 cm od konce. Většinou to jde prsty. Opravdu se to vyplatí, jak říkáš z estetického hlediska, rostlina je hustší a mnohem víc kvete.
Hodně štěstí v soužití s rostlinou. :tleskani
chulo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotus93 22. 5. 2014 01:16

Však já zalévám každý den :) pokaždé se namočím do hrníčku prsty a po kapičkách se snažím co nejpečlivěji zvlhčit celý květináč. Jinak s Lotusem běhám ven na slunce a na večer ho nosím domu. :D
Ale děkuji, pomohlo mi to. Hned zítra se pustím do toho zaštipování.... ^^
Lotus93
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Danielka.9 22. 5. 2014 15:29

Netřeba ho nosit večer domů, už je teplo a po kapičkách ho zalívat nemusíš :lol: , klidně ho zalej z konvičky.Měla jsem ho 3 roky, ale bohužel letošní zimu jaksi nepřežil. :hm
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník