Monstera - hniloba kmínku

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Mája123 17. 1. 2013 23:03

Hledám radu, jak zachránit Monsteru... Začala mi uhnívat :-( . Podle "chytrých rad" jsem ji přesadila do míchaného substrátu (2 díly drnovky, 1 díl rašelinového substrátu, 1 díl humusu, 1 díl písku), zalévám ninimálně a přesunula jsem ji do teplejšího pokoje, ale hniloba kmínku postupuje dál. Máme ještě nějakou šanci na záchranu?
Mája123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bruk600 18. 1. 2013 08:16

Dobrý den, myslím si, že nemá cenu ji zachraňovat. Za pokus by možná stálo seříznout rostlinu pod nahnilou částí a nechat monsteru zas obrazit. Taky by pomohlo, pokud by šlo dostat do substrátu i nějaké vzdušné kořeny. Raději bych však pořídil novou, vitálnější rostlimu. Ta bude mít i životaschopnější kořenový systém.
bruk600
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mája123 18. 1. 2013 10:39

Děkuji, už jsem jednou řezala, ale zkusím ještě jednou. Pomalu se smiřuju s tím, že ji asi nezachráním - z krásné skoro dvoumetrové rostliny už zbývá jen pahýl...
Mája123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Alinka 18. 1. 2013 12:55

Monsteru bych uřízla nad hnilobou a dala do vázy, nebo láhve znovu zakořenit. Neměl by to být žádný problém.
Alinka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 18. 1. 2013 20:41

Taky si myslím,že monsteru nad hnilobou by neměl být problém znova zakořenit.Už jsem kdysi také seřezávala a mám z toho novou rostlinu.Na vyhození je vždy čas.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mája123 18. 1. 2013 20:55

Ona mi bohužel uhnívá od konce. Začlo to tím, že mi zvadnul nový list - koukám co to a zůstal mi v ruce. Nevěnovala jsem tomu moc pozornosti, postižené místo jsem seřízla, ale postupovalo to dále. Našla jsem na netu, že je vhodné rostlinu přesadit, méně zalévat a zvýšit teplotu v místnosti. Udělala jsem také radikální řez (cca 20 cm od postiženého místa), ale koneček začal opět uhnívat ...
Mája123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Danielka.9 19. 1. 2013 11:56

Tak dej pryč vše co hnije a zasypej to skořicí po řezu.Je to desinfekce, ona je schopná znova obrazit kdekoliv z očka.Může to být kmínek i někde z prostředka,kdyby zůstalo jen to.Uvidíš,že pustí novou rostlinku neboj se toho v podstatě je to nezmar.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mája123 21. 1. 2013 00:36

Děkuji, vyzkouším skořici :-)
Už jsem přemýšlela, že zkusím řez zacelit voskem jako u bambusu...
Mája123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Danielka.9 21. 1. 2013 15:42

Další můžeš vyzkoušet drcené dřevěné uhlí nebo endiaron.Pak písni jestli se to zastavilo a co dělá dál. :roll: :hm
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mája123 21. 1. 2013 19:58

Endiaron??? Tak to jsem ještě neslyšela... Teď je tam skořice. Uvidíme, uvidíme :)
Mája123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Danielka.9 21. 1. 2013 20:35

Jo jo některá děvčata už zkoušela i rozdrceným endiaronem.Ja zatím jen skořici a nebo to uhlí. :lol: :lol:
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mája123 15. 2. 2013 12:22

Tak jsem ji dneska vyhodila... :(
Pořád to vypadalo, že se hniloba zastavila. Koneček zasypaný skořicí se trochu scvrknul a černání nepokračovalo. Dneska jsem si ovšem všimla, že rostlina dlouho odolávala, ale nákaza byla asi dost velká - i kořeny byly zasaženy, protože jsem ji lehce vtáhla z hlíny.
Mája123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Danielka.9 15. 2. 2013 16:25

Je to škoda,ale asi se někdy fakt nedá nic dělat.Udělala jsi pro záchranu vše co se dalo. :--
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 18. 2. 2013 07:57

Danielko škoda je dobrého člověka, kytka se dá koupit nová. Je to asi čtrnáct dní, zemřel další můj bývalý spolupraconík na rakovinu, tak že vím o čem mluvím.
Moravanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 18. 2. 2013 14:01

Copak tím chtěl básník říci???
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 18. 2. 2013 21:29

Básník tím chtěl říct, že kytka je sice nádherná, ale dá se koupit nová když odejde. Když ale odejde hodný člověk, už se nikdy nevrátí. Tak bych netruchlila nad její strátou a vyrazila bych do květinářství pro novou ;-)
Moravanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 19. 2. 2013 09:29

No snad jsem zas toho tolik neřekla abys mě za to musela hnedka kárat. Je to tady o kytkách né o pohřbech.To abych se už bála cokoliv napsat, jestli se ti nelíbí co napíšu, tak si toho nevšímej.Nejsem tu od toho abych se přehadávala.Konec diskuze.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 19. 2. 2013 11:41

Ježíšmarja Danielko, to jsis špatně vyložila :oboze . To bych si nedovolila někoho tady kárat a nevím taky proč bych to dělala ! Moc se omlouvám, jestli jsem se tě nějak dotkla asi to byla ode mne blbost to psát. Jen mě to tak vytanulo na mysl. Taky je mě líto každé kytky která mě odejde nemysly. Tak ještě jednou promiń :!:
Moravanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mája123 20. 2. 2013 11:41

Do poslední chvíle jsem doufala, že vyrazí nový výhon... Už se ohlížím po nové rostlině. Dá se preventivně použít do hlíny třeba to dřevěné uhlí? Chemii používám jen pro orchideje.
Mája123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Danielka.9 20. 2. 2013 17:17

Nejsem sice chemik, ale určitě tam to dřevěné uhlí nepoškodí, dělá desinfekci. :hm :nenapadne
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mája123 2. 3. 2013 11:34

Tak už mám novou rostlinku :-) . Vybírala jsem asi půl hodiny, manžel jen vzdychal a protáčel oči :oops:
Budu si držet palečky, ať se jí daří a ať ji svou péčí nezahubím :mrgreen:
Mája123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Danielka.9 2. 3. 2013 16:15

Ta druhá se Majo určitě už povede :tleskani :tleskani :tleskani
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník