Palma neroste

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Dušan2 8. 5. 2012 10:33

Před skoro dvěma lety jsem si koupil v Tunisu palmu. Byla bez balu, zasadil jsem ji do substrátu pro palmy a za tu dobu se nepohnul ani lísteček, tak jsem ji vyndal ze substrátu a zjisti jsem že je stále bez kořenů. Zusil jsem ji namočit do lignohumátu , nechal jsem ji tam asi den a zasadil do substrátu pro palmy. Co mohu udělat pro to aby zakořenila a začla konečně růst. Děkuji za rady.
Obrázek
Dušan2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Klivie 8. 5. 2012 10:44

Já bych ještě zkusila stimulátor růstu v prášku, nebo je snad i gelový.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dušan2 8. 5. 2012 11:00

Tak jsem to ještě vytáhl nasypal stimulátor a přemýšlím nad tím nechat ji venku na balkóně, je na jižní stranu, do teď byla celou dobu doma.
Dušan2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 8. 5. 2012 11:18

Vydržte, ony někdy opravdu dost dlouho stávkují já měla taky děduživce a tedka je krásná.Obrázek je vypěstovaná ze semínka.Tenkrát jsen moupila sáček bylo tam 5 semen a vyklíčila jen tahle.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dušan2 8. 5. 2012 11:29

Danielka.9
Ta je nádherná.
Ale já ji koupil už takovou jaká je teď, ona prostě za ty necelé dva roky neudělala vůbec nic, ani kousek nepovyrostla a nemá ani kousek kořínku. :-|
Dušan2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 8. 5. 2012 11:32

Ja to pochopila, jen jsem chtěla říct,že ta naše taky tak dlouho stávkovala, to nebyly měsíce spíš roky. Chtěla jsem jí vyhodit ,ale pak si jí vzal do skleníku na starost manžel a tohle je výsledek
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dušan2 8. 5. 2012 11:38

Tak možná ji zkusit dát na léto do skleníku jestli se nevzpamatuje, anebo na balkón pod nějaký igelit ( protože skleník má mamka skoro 50 km daleko). I když blbost igelit odnese vítr. Tak nevím. :oops:
Dušan2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 8. 5. 2012 12:32

Ven by měla jít určitě,tak jsem se ptala manžela co sní dělal.Nevím jestli to pomůže, ale prý jí zalévá jen do misky. :hm Je pravda, že se říká, palma má mít nohy ve vodě a hlavu na slunci.Ta vaše by měla ale mít zatím polostín, než si na venek zvykne.Tak držím palce aby se brzy umoudřila.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dušan2 8. 5. 2012 12:39

Tak to mohu zkusit také, zalévat do misky, třeba to pomůže. :-) s tim skleníkem ještě uvidím, zatím ji letos asi nechám venku, co udělá.
Dušan2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod RaiskA 12. 5. 2012 19:59

Danielko krásná palma, :tleskani :tleskani :tleskani :tleskani a jestli je ze semínka :shock: máš můj obdiv,nádherná.Mám ráda palmyObrázekObrázek to by měly být mrazuvzdorní Trachýci
Obrázek a tato bezejmenná pokojová na letním bytě 8-D 8-D
RaiskA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 12. 5. 2012 20:31

Aničko máš je taky pěkné a ta poslední je myslím datlová palma. :tleskani :tleskani :tleskani No a ta naše je opravdu ze semínka :lol:
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Evouš 12. 5. 2012 21:52

Aničko tu poslední jsem jednou dostala k MDŽ od manžela měla jsem ji v obýváku a narostla tak velká ,že jsme ji měli do stropu a ještě svázanou ,aby jsme si mohli sednout na sedačku.Když se dcera před 16 lety vdávala tak jsme to měli u nás na zámku a dělala jsem tam květinovou výzdobu a vzali jsme tam i tu palmu.Darovali jsme ji pak kastelánovi ,pak odešel a nevím co se s palmou stalo.Moc se mi líbí ale kam pak s ní když naroste.
Evouš
Návštěvník

Odeslat příspěvekod RaiskA 12. 5. 2012 22:12

Jejda Evi tak to jsi mě nepotěšila,já ji mám 3x :shock: 8-D No to bude zajímavé 8-D
RaiskA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod květiny 13. 5. 2012 10:33

Děvčata pěkné palmy máte :-)) , také se pochlubím ;-) tyto jsem si před 5 léty přivezla z Kréty jako semínka a je to datlová palma jak píše Danielka , tam to byly obrovské stromy..
Obrázek a toto je palma mrazuvzdorná, ale na zimu ji uklízím ,ta je darovaná :-)) Obrázek
Život s kytičkami je o moc hezčí , Eva
květiny
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 13. 5. 2012 11:14

A tohle mě zajímá, prosím tě jak se jmenuje ta mrazuvzdorná palma ? Chtěla bych si nějakou pořídit, abych ji mohla mít i přes zimu na zasklené lodžii, ale nevím kterou. Neměla by ale jít moc do výšky abych nešla až k soudedům nad náma :hm :D
Moravanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod květiny 13. 5. 2012 11:19

Já už nevím jak se jmenuje , byl to dárek a přirůstá tedy zdatně , asi půjde do země , neb nebude kam jí uskladnit :hm
květiny
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 13. 5. 2012 11:24

Evičko děkuju a kdy jedeš do Prahy ?
Moravanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 13. 5. 2012 14:48

Květinko ty datlové už máš taky pěkné :tleskani :tleskani no a ta druhá je už nádherná :shock: :shock: :tleskani .My datlovku taky máme,ale jeto zatím takový boraček malý. 8-D
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod RaiskA 13. 5. 2012 15:22

Květinko krásné palmy,ta druhá už je pěkně urostlá :tleskani :tleskani :tleskani :tleskani
RaiskA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alinka 13. 5. 2012 21:01

Tééééda vy máte tak krásné palmy :tleskani :tleskani :tleskani ,vloni jsem si koupila naklíčené semeno palmy :pozor ,nějaké mrazuvzdorné :hm , :grr: ale asi jsem se o ni špatně starala,tak brzy uhynula :grr: :-[
Alinka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dušan2 13. 5. 2012 22:16

Máte krásné palmičky. Já si chci udělat radost a až narazím na nějakou žumaru tak si ji koupím, ta snad pujde lépe než dotáhlá z tunisu. :-)
Dušan2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 14. 5. 2012 15:28

Já ani nevím,jak to sem z toho Tunisu vozíte? Letadlo vám to vezme? Vždyt je omezená váha zavazadla, nebo né?? :hm :hm :hm
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dušan2 14. 5. 2012 16:44

To je jednoduché, prodávají je tam bez balu asi tak 30 cm velké, takže v pohodě do kufru, váží tak kolem půl kila. 8-)
Dušan2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 14. 5. 2012 17:57

áááá záhada objasněna 8-D 8-D 8-D 8-D 8-D Dušane jestli chceš vidět krásnou palmovou zahradu, tak si otevři- Ostatní okrasné rostliny- a pak mrazuvzdorné palmy.Tam má pan Bučko prostě nááádheru v zahradě.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dušan2 15. 5. 2012 12:09

Ještě mě napadá že když budu zalévat tak bych to mohl střídat, jednou Lignohumát a jednou vitality komplex nějaký čas dokola. Co myslíte, můžu to takhle dělat? Nebo jen jedním, pokud tak čím? Já si říkám že při střídání by to mohlo vést k úspěchu, ale to je jen můj dojem. Co na to říkáte? :?: :-)
Dušan2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kočičí 15. 5. 2012 12:31

No ale aby se nepřežrala... Střídala bych to, ale nedávala bych jí to asi častěj než 1x za 14 dní.
kočičí
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dušan2 15. 5. 2012 16:00

Jednou za týden a dva teď zalévám, tak to je téměř vždy, ale když nemá ani kořínek, tak jestli se má čím přežrat. Nebo to můžu dávat slabší než je doporučeno.
Dušan2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kočičí 15. 5. 2012 22:41

No a co tak postřikovat lignohumátem na list, já to tak dělám a mám pocit, že jim chutná.
kočičí
Návštěvník

Odeslat příspěvekod květiny 16. 5. 2012 06:40

Já si myslím , že tolik péče ty palmy vůbec nepotřebují , já se k nim chovám docela macešsky , zaleji když si vzpomenu a dostaly pouze někdy zbytek vody se slabým hnojivem, co jsem slila z orchidejí. Už mnohokrát se mi osvědčilo, že méně je někdy více.. :hm :roll: možná záleží na druhu palmy , ty moje jsou otužilé ;-)
květiny
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kočičí 16. 5. 2012 09:57

Jo Květinko, ale máš je řádně zakořeněné. Já mám dva mlaďochy - chrysalidorpus a chamaedoreu, ti potřebují péči, pak mám licualu, ta vyžaduje vyloženě tropické podmínky, jinak chcípne a navíc jsem ji kupovala, když byly mrazy, ta potřebuje zvetit. Dále mám dva mrzáky rhapis, které někdo málem umořil v kanceláři a jednu pěknou washingtonii, ta nepotřebuje nic moc. takže si myslím, že o mrzáčky a invalidy je třeba starat se líp a ta Dušanova nemá ani jeden kořen. Jo, kdo má odolný zakořeněný datlovník, tak ten spánembohem přežije leccos. Těším se, dcera mi přiveze z Prahy v pátek chamareops humilis.
kočičí
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dušan2 16. 5. 2012 19:24

Chamereops humilis jsem kdysi také sháněl, je moc krásná, ale marně. Teď bych rád vzpamatoval tu co mám. Já myslel že lignohumát hlavně podporuje kořenění, tak jsem myslel spíš na zálivku, ale mohu zkusit stříkat na list a vitality komplex na zalití. Jen by mě zajímalo co to vůbec je za palmu, ale to už asi jen tak nezjistím. :hm
Dušan2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kočičí 16. 5. 2012 23:49

Na lignohumátu i píšou, že možno na list. I to totiž podporuje zakořenění.
http://www.palmycycasy.cz/default.php?d ... &lang=shop
Tady mají ten chamareops a za 200. Dcera volala, že má 6 listů, tak maličký zas není.
kočičí
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dušan2 17. 5. 2012 18:40

Dobře, na tom něco bude :hm .
Koukal jsem na ty stránky , a jsou tam fakt nádherný, pokud s touhle palmou nic nepujde, tak si tam pro jednu žumaru rád zajedu. :-)
Dušan2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kočičí 17. 5. 2012 23:47

Ale nehaž flintu do žita, pokud jí neměkne srdíčko a neodcházejí listy, tak je naděje.
kočičí
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dušan2 18. 5. 2012 18:31

Nehážu, já stále věřím že to dopadne a poroste. :-)
Dušan2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kočičí 19. 5. 2012 23:29

Tady jsou všecky moje palmy a palmičky - dosud mláďátka. Ta poslední je zároveň poslední přírůstek - chamareops.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
kočičí
Návštěvník

Odeslat příspěvekod RaiskA 20. 5. 2012 06:47

Krásné palmy :tleskani :tleskani :tleskani jsou to nádherné rostliny :tleskani
RaiskA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod květiny 20. 5. 2012 07:02

Kočičko jsou opravdu krásné :shock: :tleskani :tleskani , také se mi palmy moc líbí, ale chce to zimní zahradu :hm
květiny
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Evouš 20. 5. 2012 08:49

Kočičko krásné. :tleskani :tleskani :tleskani :tleskani
Evouš
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 20. 5. 2012 09:00

Tio je nááádhera :-) :tleskani :tleskani :tleskani
Moravanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dušan2 20. 5. 2012 09:30

Jsou nádherný, snad mě také tak půjde :-).
Dušan2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 20. 5. 2012 10:05

Kočičko super ta teda má lopaty, ty už to máš fakt, jako fata morgána :tleskani :tleskani :tleskani :tleskani :shock:
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kočičí 20. 5. 2012 14:01

No tak do té mám ještě daleko. manžel už brble, že není kam si ani nohy natáhnout, od rána dnes vynáším ven. Na tu licualu s těma lopatama jsem zvědavá, je poměrně náročná a mám ji teprve od února, tak teď se jí daří, je otázka, co udělá zima. No ale nekupte to, když je to tak krásné.
Dušane, ještě mě napadlo, jestli bys ji neměl dát do nějakého substrátu bez živin, nejlépe perlitu, ten lehce zavlažovat. Já mám s perlitem při zakořeňování dobré zkušenost. A ona, jak pocítí hlad, začne kořenama hledat. Domnívám se, že vyživovat stačí na list a spodem jen vláha, ale opatrně, aby to nezačlo hnít. Narvat ji do igelitového pytle a nechat v polostínu, větrat, zkrátka režim jako s normálním řízkem.
kočičí
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dušan2 20. 5. 2012 14:56

No nevím, mám ji v substrátu pro palmy a s tim lignohumátem a komplexem to zatím zkouším( ty zas tolik živin nemají), to jsem dříve nedělal, když to nepomůže tak potom bych zkoušel něco jiného. Snad ji tak brzo něco neskolí když už takhle je skoro 2 roky.
Dušan2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 26. 5. 2012 20:23

Jinak se vám přiznám, že jsem se dneska snad definitivně zbláznila :-( . Byli jsme na nákupu v Tescu a mě nic jiného nenapadlo než to, že jsem si tam koupila Kokosovou palmu. Plánuju ji dát na balkon, té snad nebude vadit to velký vedro. No ale samozdřejmě jsem ju šla študovat až byla doma :-[ a tak jsme se dozvěděli od pana Bučka (doufám že to píšu dobře), že ta palma je jen léčka na lidi že v bytě chcípne :-( . Snad vydrží aspoń chvilku Obrázek :hm . Proto stála tak málo peněz.
Moravanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod květiny 26. 5. 2012 20:29

Tak jsem se zasmála , že jsi se definitivně zbláznila, to my tady všechny 8-D 8-) , ale proč by nerostla v bytě, já co jsem si vypěstovala ze semínek , tak to jsou palmy , které rostou celý život venku a mám je už pátý rok , v zimě v bytě v létě venku :hm :nenapadne
květiny
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 26. 5. 2012 21:10

Moravando nezbláznila :nenapadne , mí známí také mají datlovou palmu vypěstovanou ze semínka a ta už jim roste 20 let a to skutečně.Také už je pořádné velká. Myslím, že palmy obecně by se měly dožívat vysokého věku,ale také mám dojem, že zas tak moc rychle nerostou.Tak by ses sní měla i vejít do bytu.Snad bude ok i ta kokosová a pamatuj, palma má prý ráda,, hlavu na slunci a nohy ve vodě,,. Manžel jí proto zalévá do misky, tak držím palce.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Klivie 26. 5. 2012 21:27

No jen aby partaj nad nimi nechodila brzy v zeleném. 8-D 8-D Věruš tos mě taky pobavila. Musíš sebou nosit encyklopedie, aby ses hned na místě mohla podívat co s ní. Mně zase syn volal, že mají v Tesku Bugošky za 145.- jestli ji nechci. Řekla jsem, že ne a od té doby to mám pořád v hlavě. No blázen. 8-D 8-D :-[
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Evouš 26. 5. 2012 22:18

Jani za 145 kč to je zadarmo,já je viděla v OBI hnedle 400 stovky.A nic moc velké.

-- 26. 5. 2012 22:18 --

Nevíš jaké barvy?
Evouš
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 27. 5. 2012 11:55

Dám ju na balkon. Jen pořád čekám až přijdou namontovat ty žaluzky, aby se dalo stínit. Už mě slunko pálí kytky. Tak že říkáte že na ni může pražit přímé slunko a nespálí listy :hm ? No na balkoně si ji muž nevšimne. Horší bude jak ju nakvartýruju na zimu dom, to ze mě asi bude nebožtík :nenapadne .
Moravanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kočičí 27. 5. 2012 14:11

Danielko, s tou hlavou na slunci to není vždycky stejné, jistě se to týká datlovníku nebo třeba chamareops, ale jsou i druhy, které mají rády spíš polostín a slunce je spálí. je potřeba si to u každého druhu zjistit. Třeba tu moji licualu kdybych dala na slunko, tak je po ní.
kočičí
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Klivie 27. 5. 2012 15:06

Evi měla být asi taková co máš. Já teď budu shánět tmavě fialovou a bílou synovi.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 28. 5. 2012 12:55

Asi máš pravdu kočičko, jenže my žádné speciality nepěstujem a moravanda myslím má kokosovou, no a na ni to asi platit bude. 8-D
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kočičí 28. 5. 2012 13:24

Asi jo, má se prý na ostré slunko pomalej přivykat. A v zimě přisvětlovat - ta bude na můj vkus asi světlomilná až moc, to je vždycky v zimě kámen úrazu, i když oken máme dost.
kočičí
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 28. 5. 2012 20:13

Děvčata díky za rady, ale u mě stejně nějak všechno brzo chcípá, ať dělám co dělám :-[ :potichu
Moravanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kočičí 30. 5. 2012 11:19

No Moravandi, z té kokosky nebuď zklamaná, ona je fakt prý potvora krátkověká a nebude to Tebou. A možná Ti vydrží. Ona prý v našich podmínkách vydrží většinou jen do doby, než spotřebuje živiny z ořechu, tak případný zánik nebude Tvoje práce. Chce prý v zimě tolik světla a rosení, že jí to u nás prostě v bytě neposkytneme. Kup si datlovník, ten Ti spolehlivě přežije. Kokosovou palmu si příště můžeš nechat vyklíčit z koupeného ořechu, mám někde doma návod, jak si vzpomenu, pohledám ho. ještě jsem to nezkoušela, ale prý to jde podobně jako s avokádem, akorát se to dělá ve vodě.
kočičí
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 30. 5. 2012 11:43

Kočičko já chtěla původně vyzkoušet nějakou tu co přezimuje venku, aby byla na té zasklené lodžii pořád. Ale to jsou všechno obři.
Moravanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kočičí 30. 5. 2012 15:06

Ano, to máš pravdu, ty narostou brzo a moc a pak je problém. A já bych na tu mrazuvzdornost nespoléhala až tak úplně, sousedům letos trachykarpus dvacetiletý zmrzl dočerna a to ho měli obložený polystyrenovými bloky.
kočičí
Návštěvník