Plíseň na zemině

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Andrejka76 3. 11. 2009 13:56

Prosím, poraďte, co s tím. Na jaře jsem přesazovala pokojovky a u některých se nahoře na zemině začala dělat plíseň. Samozřejmě ji tam nechci a nevím, co s tím, jestli je na to nějaký postřik... Tohle se mi stalo i vloni, ale zkusila jsem kytky přesadit a za 2 měsíce to tam bylo znovu. Díky všem :-)
Andrejka76
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod gemma 3. 11. 2009 15:51

Většinou to znamená, že je substrát příliš vlhký a příliš zalévaný, takže fungicid dlouhodobě nepomůže protože na vlhkém substrátu se uchytí zase spory ze vzduchu. Vyměnila bych vrchní vrstvu substrátu a nechala bych ho víc prosychat, stejně málokterá pokojovka chce v zimě trvale vlhko, snad akorát papyrus.
gemma
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Karen Válková 7. 11. 2009 12:39

Mám stejný problém u fialek a nyní i u tořivek,ty jsem si s plísní již donesla.Vyzkoušela jsem kde co kdo poradil, nechat vyschnout na povrchu, větrat, postřik, stále se to vrací.Tak nejvíc snad kypření na povrchu, jenže to u vzrostlé rostlinky moc nejde. Postřit na plísně pomohl nejvíc,ale pár rostlinek - mladých to nepřežilo.Tak už nevím .Výměna zeminy nepomohla taky.
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník

Odeslat příspěvekod marcela somrová 33 7. 11. 2009 12:41

Karen,mě pomohl ten previcur :hm
ahojky Macek ;-]
marcela somrová 33
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jakub štěpán 7. 11. 2009 15:01

U vlhkomilných kytek je tohle věčný problém, a těžko říct, zda se to vůbec dá řešit. Substráty jsou pro ty plísně tak lákavé...!
Botanika, masožravky, focení, cestování, IT ...
stepanjakub1@seznam.cz
jakub štěpán
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Karen Válková 7. 11. 2009 15:45

Jakube, a máš pocit,že to těm květinám škodí? Mně se totižý zdá,že jim to snad ani nevadí.Možná je to spíš jen estetický problém.Zatím mně žádná kytka s tím neuhynula ,krotmě těch dvou maličkých po postřiku.
Marci já se ještě teda poptám po tom tvém prostředku,jen jestli je ještě v prodeji. Posledně mi prodavačka řekla ,že většina postřiků co byla v prodeji je už zakázaná.
Karen Válková
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 7. 11. 2009 15:59

Co takhle slabý roztok hypermanganu?
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Karen Válková 7. 11. 2009 16:13

Tomáš Marný píše:Co takhle slabý roztok hypermanganu?

To nemám tušení - co na to odborníci?????????
Karen Válková
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hejjar 7. 11. 2009 16:26

Taky řeším desinfekci půdy hypermanganem, ale většinou je na nich jen zelený povlak, nebo bílý škraloup, a to je sůl, tři, čtyři zrníčka hypermg a je to pryč. Do zálivkové vody, většinou do petky 1,5 ta 4zrníčka slabě zfialoví
Naposledy upravil hejjar dne 7. 11. 2009 17:11, celkově upraveno 1
hejjar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Karen Válková 7. 11. 2009 16:34

No ale to máš už zasazenou rostlinu v tý zemině?nebo je to prevence? A ty zrníčka rozředíš v kolika vodě, nebo je pokládáš nahoru? Já zatím používala hypermangán na desinfekci ran u zvířat a to hlavně zhnisané u koček tam se mi to moc osvědčilo. Když poleješ ranu roztokem a je tam zánět - změní barvu.Až je rána čistá už zůstane hnědý.
Karen Válková
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jakub štěpán 7. 11. 2009 16:43

Velkým rostlinám ta plíseň neškodí, ale když máš třeba výsev, u něhož má každý semenáček velikost do 3mm, tak ho ta plíseň zničí (skoro i přeroste). A pak je tu samozřejmě i ta věc, že dýchání spor z plísní asi není nic zdravého ani pro lidi, kteří v okolí rostlin žijí.

Hypermangan jsem zkoušel již mockrát, je to ale dočasné řešení, mnohdy nefunguje vůbec. Vždy jsem proléval substrát světle fialovým roztokem.
stepanjakub1@seznam.cz
jakub štěpán
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Karen Válková 7. 11. 2009 16:49

Dík Jakube, pořád nevím proléváš substrát před osázením nebo i s rostlinou? Já zkoušela vyměnit zeminu u fialek a tu novou jsem ještě nechala propařit v troubě a nepomohlo to. Jinak fialky zalévám spodem to bych musela udělat vyjímku a zalít zezhora.
Karen Válková
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jakub štěpán 7. 11. 2009 16:55

Teď už neprolévám, ale dřív jsem to zkoušel i s rostlinami. Na čerstvém neosázeném substrátu se plíseň neudělá - to až po nějaké době.

Propaření substrátu teď úplně zavrhuji, protože to zničí rovnováhu mezi organismy v substrátu (houby, bakterie...) a s těmi plísněmi je to ještě horší. Pak musíš nějaký ten měsíc čekat, než se to uklidní.
stepanjakub1@seznam.cz
jakub štěpán
Návštěvník

Odeslat příspěvekod marcela somrová 33 7. 11. 2009 17:06

Karen,previcur mají pořád.Mají ho v Baumaxu,Globusu a určitě i v hobby prodejnách pro zahrádkáře. Tady je odkaz,ale neboj,mají ho i v balení 10 ml...
http://www.agromanual.cz/cz/pripravky/f ... 07-sl.html
ahojky Macek ;-]
marcela somrová 33
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 7. 11. 2009 18:19

Já jsem to 10 ml.. dneska zrovna koupila budu to študovat co s tím :hm
Moravanda
Návštěvník

Další stránka