Tacca chantrieri

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Matej S 9. 2. 2009 16:30

Tacca chantrieri-Taka Chantrierova

Vedeli by ste mi poradit s touto rastlinou??? kde sa da zohnat? uplne by stacili semiačka, alebo male rastlinky. unas na slovensku som nenasiel nic...
mam pocit ze som sa zalubil :love:

Výška rostliny: od 20.0 cm do 70.0 cm
Barva květu: fialová, černá
Barva olistění: zelená
Tvar květu: okolík
Tvary listů: řapíkaté
Typy listů: listnaté, stálezelené
Použití: solitéra, nádoby, ornamentální výsadby, v potravinářství
Náročnost: slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost

Popis rostliny:
Taka Chantrierova je tropická trvalka vysoká 20 -70cm. Listy i květenství vycházejí z plazivého oddenku. Vyznačuje se květy tmavě fialovými až černými, v okolíku, který nese na bázi čtyři velké, skoro černé listeny a mezi květy četné dlouhé nitky.
Listy jsou dlouze řapíkaté, podlouhlé, 20 -55cm dlouhé, 4,4 - 22cm široké, na obou koncích zašpičatělé, leskle zelené, se silnou střední žilkou, mezi postranními žilkami často trochu zvlněné. Květy jsou šestičetné, 1 -2cm velké, okvětní lístky nazpět ohnuté, semeník spodní, okolík má 5 -25 květů, oba vnější listeny jsou přisedlé, 2 -9cm dlouhé, 1-4cm široké, směřující nahoru a dolů, vnitřní jsou širší, vejčité až téměř srdčité, směřující ke straně, přisedlé nebo velmi krátce stopkaté. Plody jsou elipčité, 2 -4cm dlouhé, 1 -2cm tlusté, okrouhlé až trojhrané, masité, sytě oranžové až purpurové, s mnoha semeny.
Taka se pěstuje kvůli svým skoro černým květů často jako kuriozita. Je vidět také podobná Tacca integrifolia, s většinou světlými, vzpřímenými listeny v květenství.

Čeleď: Taccaceae - takovité

Původ: Taka pochází z jihovýchodní Asie.

Výskyt: Taka roste na stinných místech v zahradách.

Použití: Z hlízy Tacca leontopetaloides s hluboce dělenými listy, se získává škrob. Po vymytí jedovaté hořké látky je mnohostranně použitelný jako mouka.

http://images.google.com/images?q=Tacca+chantrieri&um=1&hl=sk&client=opera&rls=cs&sa=N&imgsz=

diky dik za rady
"- Začínam chápať, povedal malý princ.
Je jedna kvetina....myslím, že ona si ma skrotila...."
Antoine de Saint-Exupéry: Malý Princ.
Matej S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod crosan 9. 2. 2009 16:49

Našla jsem ji v nabídce Baccker
za 999,- Kč. Čím je tak zajímavá?
crosan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Matej S 9. 2. 2009 16:54

no tomu sa vravi laska na prvy pohlad, neviem preco ale stalo sa to..
To som nasiel aj ja,... skor by som ale bral semiacka alebo male rastliny. som sa na dajakej anglickej stranke docital ze sa vysievaju na jesen, teda na jar by mohli byt male zakorenene rastlinky.
ja som len ze ci nahodou niekto nepozna nejakeho pestovatela exotickych rastlin alebo nahodou nerobi v botanickej zahrade v prahe a neuštipol by mi kusok ;-) :-D :-D
Matej S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod crosan 9. 2. 2009 17:01

Ój tak to není moje parketa
crosan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bělena 9. 2. 2009 18:05

:shock: Ale je nadherna!! :tleskani Jeste jsem takovou kvetinu nevidela,nedivim se ze Vas " :hm dostala"
Bělena
Návštěvník

Odeslat příspěvekod millla 9. 2. 2009 21:12

Fakt je super, opravdová frajerka
millla
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 10. 2. 2009 14:28

Firma Koexflor nenabízí přímo tuto rostlinu, ale k mání jsou semena druhu Tacca integrifolia - bílé okvětní plátky s vousy a fialkovým žilkováním.
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Matej S 10. 2. 2009 15:19

jj tento druh Tacca integrifolia sa da zohnat, i ked to zrovna u tejto firmy je trosku predrazene.
Ja uz mam objednane semiacka tohto druhu od Klubu pestovatel rastlin. www.kpr.sk za omnohoi lepsiu cenu a viac semien..

Ale ja zhanam prave Tacca chantrieri :-|
Matej S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod crosan 10. 2. 2009 15:28

Nevím jestli je to předražené 20,- Kč za 8 semen, která od r. 2009 přešla pod 19% DPH, za tak exotickou rostlinu, objednala jsem si ji a i s poštovným přijde na 121,- Kč tak zní potvrzená objednávka
crosan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Matej S 10. 2. 2009 22:10

->to crosan
koexflor.cz 8semen 0,808€ (s dph) + 3,60€ poštovné => 0,551€ za semeno cca 15,45kč (a este to budem posielat na slovensko tak este dajake poistenie)
kpr.sk 10 semien 1,5€ + 0,80€poštovné => 0,23€ za semeno cca 6,44kč
100 semien 6 € + 0,80€ poštovne => 0,068€za semeno cca 1,904kč
ono som zo slovenska tak na jednom semienku to robi poriadny rozdiel ;-)
nasiel som aj v polsku E-shop, a tam v prepocte by to vyslo lacnejsie nez s česka...
a dalsia vec, toto nie je ten druh co som chel :-) , i ked som si ho uz objednal...

->to korm
jj to presne hladam, dik za tip... mate s tym predajom aj dajake skusenosti, alebo ste len nasli...
aj tak velmi pekne dakujem, urcite nato pozrem :-)
Matej S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod crosan 10. 2. 2009 22:23

Takže, hodně úspěchů v pěstování a ať Vám udělá hodně radosti. Je opravdu krásná
crosan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod korm 10. 2. 2009 23:26

našla jsem to tady
sice pár let starý příspěvky na fóru, ale prodej na zmíněných stránkách asi pořád funguje. vlastně jsem to sem mohla dát rovnou, když jsou tam i kontakty na zkušený pěstitele, třeba to vyjde i po letech..
korm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mičurinec 22. 2. 2009 16:51

Taccu ted prodavali v Hornbachu i Obi a byla myslim za cca 450-600 kc...
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Matej S 22. 2. 2009 17:08

nebola to nahodou Tacca integrifolia ???
bo ja zhanam Tacca chantrieri-čierno kvetá
Matej S
Návštěvník

Další stránka