Vánoční kaktus měkne

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Návštěvník 3. 1. 2009 22:06

Ahoj všem,

máme doma vánoční kaktus, asi druhým rokem. V létě je na balkoně a daří se mu, ale v zimě, když je doma, začnou mu měknout listy a vypadá, že odumře. Minulý rok měl květy, ale raději jsme jich většinu dali pryč, protože byl měký, jak popisuju. Letos znova, ale květy se ani žádné neobjevily.
Co s ním? Setkali jste se s tím?
Děkuji za rady!
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 3. 1. 2009 22:15

Já ho mám pořád na jednom místě na západním parepetu a neměkne :hm
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod ra.cermak 3. 1. 2009 22:48

My ho máme v létě i v zimě na jednom místě vůbec nestěhujeme
ra.cermak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Návštěvník 3. 1. 2009 23:42

My ho máme na okně východním, to měknutí je vážně divné, ale opakuje se to. Právě v létě se spravil, pomohl mu pobyt venku ve stínu, ale jak je pak v bytě, dopadne takto. Mám obavu, aby nepadnul úplně. :-S Vypadá to jakoby byl úplně vysílený nebo co, ale nevím z čeho, když nekvetl?
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Návštěvník 3. 1. 2009 23:44

A ještě - máte ho normálně v teplé místnosti, nebo ho necháváte někde, kde je chladněji?

Díky moc za odpovědi oběma!
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Honza CZ 4. 1. 2009 01:09

Návštěvník píše:A ještě - máte ho normálně v teplé místnosti, nebo ho necháváte někde, kde je chladněji?

Díky moc za odpovědi oběma!
Všechno špatně. Chladná místnost, nestěhovat. Tátovi se podařilo vypěstovat z něj trochu mamuta. viewtopic.php?f=110&t=100943&start=855 Když pohledáš tak správné pěstování je tu popsané. http://www.abecedazahrady.cz/Homepage/J ... fault.aspx
Honza CZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ra.cermak 4. 1. 2009 11:13

No máme ho na schodišti a taky radši s ním nehýbem :twisted:
ra.cermak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 4. 1. 2009 13:57

Tak to letnění je tam napsané, to by vadit nemělo. Spíš to bude umořeno péčí. Šetřte vodou, je to kaktus.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Návštěvník 15. 1. 2009 11:55

chtela bych se podelit o radu kterou mam s pest.van.kaktusu,kvete mi kazdym rokem uz pres 10let,v zime ho mam na jiz.str.tesne u okna,nadherne kvete je doslova obsypany kvety,v lete,po zmrzlych jej vynesu ven nejprve na stinne misto a pak mu slunicka postupne pridavam,az ho nakonec dam na plne slunce,nikdy neni spalen,vna podzim,podle pocasi-loni jsem ho uklizela az koncem rijna-ho dam znovu na jeho oblibene mistecko,u okna,na jih,pri teplote okolo 18st.a on se mi kazdorocne odmenuje prenadhernym kvetenstvim
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jhgfdsa 15. 1. 2009 12:03

Nemám skušenost s kaktusem, ale na jednom okně mi nešly žádné květiny. Nechala jsem si tam změřit geopatogení zóny a zjistilo se, že prochází přesně v tom místě. Už je tam nedávám a je pokoj.
To je má skušenost. Jari
jhgfdsa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 18. 1. 2009 20:34

jhgfdsa píše:Nemám skušenost s kaktusem, ale na jednom okně mi nešly žádné květiny. Nechala jsem si tam změřit geopatogení zóny a zjistilo se, že prochází přesně v tom místě. Už je tam nedávám a je pokoj.
To je má skušenost. Jari

Tomu bych i věřila, že na tom něco je :hm . Já mám v obýváku na jedné straně u okna místo, kde mi ještě nešla žádná kytka. A že už jsem jich tam vystřídala několik. Taky nevím čím to je :!:
Moravanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jaromir.malich 19. 1. 2009 13:08

Vánoční kaktus (Schlumbergera, Zygocactus...) strašně dobře prospívá v polostínu. V létě mu při pravidelné zálivce narůstají nové články. Na podzim hodně omezte zálivku a v prosinci se dočkáte krásných květů. Co rozohdně kaktus nesnáší, je přelevání. Zalévejte jen s mírou a dopřejte mu polostín. Pak by měl prospívat bez problému.
Redaktor odborných hobby magazínů
jaromir.malich
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ottova 20. 1. 2009 22:19

Měla jsem podobný problém na konci léta s kaktusem, který mám už několit let a pravidelně na Vánoce kvete. Na vině zřejmě bylo dusné léto a tomu neopovídající zálivka - nechtěla jsem ho přelít. Možná, že je na něj u vás doma v zimě příliš horko a hlavně suchý vzduch. On pobyt venku na sluníčku snáší rostliny docela jinak než pobyt v teplé místnosti.
Nakonec tomu mému začaly jednotlivé články odspodu vadnout, takže jsem musela odlámat jen nejtužší vršky a zasadit je. Ale zdá se, že se chytily, dokonce nasadily v prosinci na květ, ale poupata opadala. Přeci jen to bylo na něj asi moc.
ottova
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Martin-Br. 4. 2. 2009 01:46

Vánoční kaktusy jsou původem z deštných lesů Jižní Ameriky, takže potřebují vody zpravidla více než kterýkoliv jiný kaktus. Zalévat s mírou až po proschnutí substrátu a na podzim koncem října přestěhovat třebas do né moc vytápěné místnosti s cca 15-19stupni a nezalévat. Až se začnou tvořit poupata, přidat na teplotě nebo ho dát někde do tepla a zalévat.
1.Kaktusy +2.sukulenty, ale jinak se zajímám o kde co ;-)
Martin-Br.
Návštěvník