Streptocarpus (tořivka, krutiplod)

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Návštěvník 12. 11. 2008 20:10

Dobrý den,

dnes jsem viděla Vaše krásné tořivky. Jsou prostě nádherné. Já mám teď 3 barvy, ale mám problémy s listy. Konce se kroutí a usychají. Nevíte, jak si s tím poradit? Na Vašich fotografiích jsou listy krásné. :tleskani :tleskani :tleskani Úžasla jsem také nad cenou rostlinek tam u Vás. Já jsem je koupila za 99,- Kč jednu a to jsem viděla ještě dražší.

Jana K.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HanaT 12. 11. 2008 21:44

Děkuji vám za pochvalu,
pokud tořivkám zasychalí konečky lístků bude to pravděpodobně způsobeno suchým vzduchem,zaschlé konce zastříhnšte ,ale nestříhejte do živého.
právě teď mám tořivky na okně v místnosti kde je teplota okolo 16 stupŇů,odpočívají a žádná z nich nekvete zalívám jen malinko,aby nepřeschly ,přelitá tořivka okamžitě reaguje,odumírají ji kořínky a poznáte to tak,že jí začnou měknout listy a vypadají jak pohozený hadr-to je s nimi většinou konec.
Jestli by jste měla zájem si lístky vyměnit,určitě s tím budu souhlasit a můžete mě napsat na email
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Armida 14. 1. 2009 23:18

Paní Hano,
máte moc pěkné rostlinky, bohužel výběr v květinářství je trochu je omezený,
takže ulovit novou rostlinku musí být docela radost, že?
Armida
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HanaT 15. 1. 2009 20:56

Armida píše:Paní Hano,
máte moc pěkné rostlinky, bohužel výběr v květinářství je trochu je omezený,
takže ulovit novou rostlinku musí být docela radost, že?

mám pár kontaktů na výměnu rostlinek ale jen s názvy,kdyžtak na jaře,v květnu pošlete na můj email vaši adresu a pokud přežijou tak vám pošlu lupínky na rozmnožení.
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Arga 15. 1. 2009 21:14

Krásné rostlinky, radost pohledět. Vůbec nic o nich nevím, je náročná na pěstování?
Arga
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HanaT 15. 1. 2009 21:33

pěstují se úplně stejně jako fialky,jen nejsou tak náchylné na nemoci,
patří do čeledi podpětovitých,stejně jako fialky,gloxínie,atd.
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Arga 15. 1. 2009 22:38

Děkuji za radu, možná nejakou vyzkouším... :-)
Arga
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Armida 16. 1. 2009 00:16

Paní Hano,
děkuji za nabídku. Zkoušela jsem si již dřív namnožit ten můj jediný a to z listu, jehož konec jsem ponořila do misky s vodou. Bohužel ale kořínky se nevytvořily. Možná jsem ale použila starý list. Máte na to množení nějaký tip? :idea: Děkuji
Armida
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HanaT 16. 1. 2009 18:52

množení strepsů není složité,dá se množit semenem,nebo dělením trsů,ale nejčastěji se používá zakořeněním listů v perlitu,hlíně a nebo ve vodě,jeden list se může rozříznout na několik částí.nejvhodnější doba je únor až březen,
tip na to žádný nemám,
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Armida 16. 1. 2009 20:07

Děkuji za rady, s perlitem mám dobrou zkušenost, zkusila bych to asi v něm. Jen netuším, jak v něm zakořenit část listu? Omlouvám se za hloupou otázku :-[ :?:
Armida
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HanaT 16. 1. 2009 21:39

vsadit do vlhkého perlitu skrojenou stranu kde je narušená žilnatina z které pustí kořínky ,stačí tak 0,5 cm.
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 21. 2. 2009 14:49

Paní Hanko musím pochválit vaše Tořivky. Je to nááádhera opravdu. Chtěla bych je taky, ale u mne je to bída. Minulej rok jsem dostala jednu krásnou od setřenky byla krásná pokud kvetla, ale po odkvětu bojuji každý den o její existenci. Zjistila jsem že to u mne bude asi v zálivce, řekla bych že je hrozně na zálivku citlivá. Když jí dám míň vody lehnou jí listy když krapet víc tak taky. Ale hlavně jí konce listů tak jako by usychali nebo co. Už jsem zkusila zasadit i novou, začala vylízat ale i na těch novejch lístečkách už mi to taky udělalo. Nevíte prosím co dělám špatně ? Přitom Fialky mi jdou pěkně, tak nevm :hm
Moravanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HanaT 21. 2. 2009 21:29

zdravím Vás,
mě momentálně žádná nekvete,ale přežili mě všechny,
já tořivky přes zimu držím v chladnější místnosti tak kolem 10-15 stupňů,zalívám jen minimálně
aby nezaschly kořínky,jinak tořivka je velice náchlná na přelití,pokud lupínky vypadají zvadle není to ze sucha ,ale vždy z přelití,
ty schnoucí listy bývají zpravidla nedostatkem vlhkosti ve vzduchu,ale to by se mělo na jaře až se nebude topit zlepšovat.Nikdy zaschlé místa na listech neodstříhávejte až do živého.
Jestli vám jdou fialky,tak by jste měla zvládat s úspěchem i tořivky,které jsou oproti fialkám méně náročné jak na pěstování tak i na choroby,jen je v létě nikdy nevystavujte přímému slunci mohlo by je spálit,udržujte je na rozptýleném světle se zálivkou buďte opatrná aby nestáli ve vodě,další zálivka by měla být až po proschnutí,nikdy nehnojte na vyschlou zem,
Tořivka vám bude vděčná ,za vsazení do misky,hluboký květináč ji moc nesvědčí,protože vytváří jen povrchové kořeny.
Jestli máte ještě tu nemocnou tořivku,odeberte z ní lístek a dejte si ho zakořenit do vody,aby jste o ni nepřišla.
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 21. 2. 2009 22:21

Hani a jak ji hnojíte ? Škoda že nejde ukaž to já jsem to vyfotila.
Moravanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HanaT 22. 2. 2009 10:53

hnojím jednou za 14 dní ,tenoto týden jsem už s hnojením začala,
používám převážně Vegaflor a nebo Agra krystal.
Hnojím tak,že malinko promočím hlínu čistou vodou a až druhý den přihnojím.
Těším se na vaše fotky.
HanaT
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka