Streptocarpus (tořivka, krutiplod)

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Blabla 25. 6. 2010 12:17

Karen, semeník dozrává 6-8 týdnů, změní barvu do tmavěhněda (jakoby uschnul)... Zároveň - když je zralý, tak se na něm objevují pukliny (jak je zkroucený). Pokud chceš mít jistotu, že se Ti ta semínka nerozprsknou všude okolo, tak na ten semeník zkus dát samouzavíratelný sáček...Ale nezavírej ho úplně, ať tam jde vzduch.
http://www.pokojovky.eu
Blabla
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Klivie 25. 6. 2010 13:26

Včera u nás v květince meli Tořivky, ale cena 129kč se mi teda zdála dost. :hm
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Evouš 25. 6. 2010 16:05

Klivie jaké barvy?
Evouš
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kandl 25. 6. 2010 16:09

U nás je měli bílé,modré a vínové,ale za 150 kč. :hm
kandl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Evouš 25. 6. 2010 17:12

Kandl ,ty už neví ,co by za ty kytky chtěli,bílou nemám,a za ty peníze ani nechci. :roll:
Evouš
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Klivie 25. 6. 2010 17:35

Evi krásně fialovou, ale za ty peníze ať si ji nechají. Taky jsem jí to řekla, ta květinka patří dceřiný spolužačce.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Karen Válková 25. 6. 2010 21:03

Blabla, dík za rady. Zatím je mám zelené,a tak až začnou hnědnout dám na ně ten sáček.Je škoda těch prvních semeníků co mi je olámal kocourek ty už by byly zralé. A hned po dozrání je vyséváš? Nebo je necháváš nějaký čas odpočívat?
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Klivie 25. 6. 2010 21:11

Karen Ty jsi kouzelnice a Blabla taky. Jak jste dokázaly opylit tořivku? Dnes jsem na to koukala, že bych to zkusila,ale já tam viděla jenom tečku a podotýkám, to jsem měla brýle. Asi jsem víc slepá než jsem si myslela. Fakt vás obdivuji. :mrgreen:
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Karen Válková 25. 6. 2010 21:33

Klivie, taky jsem si s tím nevěděla rady, taky už blbě vidím ,proto jsem si myslela ,že to nepůjde, ale našla jsem si svůj způsob. Jen si nejsem jistá, jestli to bude opylené cizím květem. No a dělám to takto.Musíš opatrně stáhnout celej ten kvítek dolů. V kalíšku květu zůstane pyl a na stopce od svléknutého květu i já vidím bliznu. No a pak tou bliznou šťourám do jiného staženého květu. Žádné opylení na blizně jsem neviděla -možná by bylo něco vidět lupou,ale to bych musela mít tři ruce.Tak že jsem nevěděla jestli se mi to povedlo a jak je vidět tak povedlo.Mám semeníky na všech mimo bílé. Nevím proč, ale tam není žádnej.
Karen Válková
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Klivie 25. 6. 2010 21:51

To jsi ten květ stáhla jako mimo stonek nebo Ti na stonku zůstal stažený? Ten květ přece drží pevně. Muselas mu nějak pomoct?
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Karen Válková 25. 6. 2010 22:08

Ne, dá se to stáhnout docela snadno, sundávám jej docela a pak vyhodím.V tom kalíšku je nějaký pyl, mně se zdá, že pyl je v kalíšku květu víc vpředu. Aspoň si to myslím, nevidím tam nic ,já ani pořádně nevidí, dovnitř,ale na blizně prašníky nezůstávají,tak muselo něco zůstat v květu.Jednou jsem ten kalíšek květu rozřstříhla (ten stažený - myslila jsem si že ten pyl uvidím,ale viděla jsem jen nějaké hrbold, ale myslím si že to není nutné.
Karen Válková
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Klivie 25. 6. 2010 22:23

Asi to zkusím, ale nevím jestli budu úspěšná jako Ty. Za pokus to stojí, no ne? Moc Ti děkuji za rady. Hezkou dobrou noc.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Karen Válková 25. 6. 2010 22:45

jj taky dobrou noc, už taky jdeme s Džesinkou spinkat
Karen Válková
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Klivie 26. 6. 2010 20:57

Karen tak jsem dnes zkusila opylování, jsem na to moc zvědavá. Taky se mi zdálo, že tam žádný pyl není, tak uvidím. :hm
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Blabla 26. 6. 2010 21:32

Karen Válková píše:Blabla, dík za rady. Zatím je mám zelené,a tak až začnou hnědnout dám na ně ten sáček.Je škoda těch prvních semeníků co mi je olámal kocourek ty už by byly zralé. A hned po dozrání je vyséváš? Nebo je necháváš nějaký čas odpočívat?

Karen, nemáš zač. Po pravdě řečeno netuším, jestli to s tím samouzavíratelným sáčkem bude fungovat, já sama jsem to nezkoušela - prostě jsem tu dobu sklizně nějak odhadla podle toho, jak ten plod vypadal a délky času zrání.
Co se týče výsevu nebo spíš ztráty klíčivosti - údajně by v chladnu měly vydržet až rok a i poté vyklíčit. Já jsem první várku vysévala asi 2-3 měsíce od "sklizně" další várku asi půl roku od "sklizně" a vyklíčily obě. Možná, že v té druhé várce nevyklíčilo těch semínek tolik, ale ono jich je v tom plodu stejně takové množství, že to nevadí...Teď ještě uvidím, jestli nebude rozdíl v tom, jak rychle ty rostlinky porostou...

Klivie - v květu je blizna a prašník - ten vypadá jako dvě tyčinky vepředu spojené, při pohledu do květu bývá vepředu, blizna je schovaná za ním...Karen má pravdu - musíš stáhnout celý ten květ - nejlépe po obvodu naříznout ostrou břitvou (ale pozor, ať nezajedeš moc hluboko do květu - pak snadno uřízneš i bliznu :-)) a "utrhnout". V utrženém květu Ti zůstane ten prašník, na stonku by měla zůstat blizna. Z druhého květu, kterým chceš opylovat vytrhneš ty tyčinky (třeba pinzetou) a ty nad tou bliznou (nebo u ní) od sebe oddělíš, pokud je ten pyl zralý, tak by se měl z toho prašníku vysypat...Kámen úrazu může být snad ta zralost pylu - tu těžko odhadnout, pyl by snad údajně měl být zralý několik dní po rozvití květu. Chce to prostě zkoušet a zkoušet :-). Přeji hodně úspěchů.
http://www.pokojovky.eu
Blabla
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka