Yucca - juka ... a její rozrůstání

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Mc_Bain 6. 9. 2008 20:43

Zdravím a měl bych otázku ohledně této palmy Obrázek. Mám ji doma a z hlavního kmene má dva výhonky ... ty krásně rostou a mají délku zhruba 3/4 m. Byl bych ale rád, kdyby však bylo možné nějakým způsobem zajistit, aby se mi palma více rozrůstala ... aby těch výhonků bylo víc. A zde bych uvítal vaše zkušenosti či rady jak toho docílit. Díky.
Notebook Acer Aspire 1362, AMD Sempron 1,6 GHz, 512 MB RAM, nVidia Geforce FX Go 5200 ... 3D Mark 2003 1290
Mc_Bain
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jakub štěpán 6. 9. 2008 21:45

Napadá mě tak naříznout to v místě kde chceš aby vyrostl výhon a dát tam růstový hormon. To by ale bylo finančně dost náročné. Nevím jestli toho jde nějak jinak dosáhnout. Z mých zkušeností: čím silnější kmen, tím více výhonů.
Botanika, masožravky, focení, cestování, IT ...
stepanjakub1@seznam.cz
jakub štěpán
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ottova 6. 9. 2008 22:22

Z vlastní zkušenosti mohu říct tolik, že mi již letitá zděděná yuka začala obrůstat od spodu po přesazení do většího květináče s novým substrátem a asi hlavně po přemístění na světlé, ale jen málo osluněné místo cca metr od okna. Nyní ji mám dál od okna, nově sice nenasazuje, ale zase začala obrůstat listy od spoda výhonů, kde starší listy běžně usychají a vytváří tak vlastně kmínek.
ottova
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mc_Bain 7. 9. 2008 12:32

Díky za podněty. Trochu jsem teda hledal a našel jsem tento článek http://hobbyzahrada.cz/clanek-1275-juka_jak_seriznout_a_mnozit_juku__tipy_rady_jak_na_to_!.htm ... tam píšou o seříznutí na počátku vegetačního období. Bohužel pokud mám juku, která má dva dlouhé kmeny, tak pokud jeden seříznu, tak už nebude cesty zpět :hm
Máte teda někdo zkušenosti se seřezáváním juky. Díky.
Notebook Acer Aspire 1362, AMD Sempron 1,6 GHz, 512 MB RAM, nVidia Geforce FX Go 5200 ... 3D Mark 2003 1290
Mc_Bain
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jakub štěpán 7. 9. 2008 12:39

My občas juku seřezáváme, vždy když se nám již výškově nevejde do pokoje. Seřízneme špičku (cca 40cm) a píchneme jí do květináče, kde jí chceme nadále pěstovat. Vždy v pohodě zakoření. Sbytek rostliny většinou vyhodíme.
Botanika, masožravky, focení, cestování, IT ...
stepanjakub1@seznam.cz
jakub štěpán
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ottova 8. 9. 2008 15:09

Obávám se, že zkrácení Vám v tomto případě moc nepomůže. Možná, že obrazí ze dvou stran, ale možná, že zase jen z jedné a nebo taky z žádné, to je risk. Ale zase po sežíznutí budete mít k dispozici řízek, který můžete přidat k původní rostlině a pokud obrazí, budou obě rostliny dohromady působit bohatším dojmem. Ale sama jsem to nezkoušela, naše yuka ještě o strop nedrhe ;-)
ottova
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rozárka 3 22. 9. 2011 08:57

Evi - poznáváš? Pečuju o ní dobře?Obrázek
Rozárka 3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 22. 9. 2011 11:06

Rozárko ta je krásná :tleskani :tleskani :tleskani :!:
Moravanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Evouš 24. 9. 2011 18:39

Rozárko. :tleskani :tleskani :tleskani :tleskani :tleskani
Evouš
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rozárka 3 25. 9. 2011 17:34

Evi - však taky dělám, co je v mých silách, říká, že už se těší, až si jí přijedeš zkontrolovat osobně 8-) 8-D :lol:
Rozárka 3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rozárka 3 25. 11. 2011 12:12

a takhle vypadá na konci listopadu 2011Obrázek
Rozárka 3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Evouš 25. 11. 2011 14:25

Rozárko ,vypadá lépe jak u mě :tleskani :tleskani .Asi má víc sluníčka.Zahrávám si už mám zase novou malou. :oboze :lol:
Evouš
Návštěvník