Pokojový vřes

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Jana S. 23. 8. 2008 15:26

Dobrý den, koupili jsme si s přítelem k výročí pokojový vřes s tím, že na něm budeme pozorovat, jak nám ten čas spolu rychle plyne, ale vřes ani ne po týdnu začal chřadnout. Umístili jsme ho na polici kousek od okna, sluníčka je na tom místě dost - předtím jsem tam květiny pěstovala běžně. Zalévala se cca 2x do týdne. Mohl byste mi prosím někdo poradit, co dělám špatně? Předem mockrát děkuji za jakoukoli radu.
Jana S.

Odeslat příspěvekod Jana S. 23. 8. 2008 20:22

Jana S. píše:Dobrý den, koupili jsme si s přítelem k výročí pokojový vřes s tím, že na něm budeme pozorovat, jak nám ten čas spolu rychle plyne, ale vřes ani ne po týdnu začal chřadnout. Umístili jsme ho na polici kousek od okna, sluníčka je na tom místě dost - předtím jsem tam květiny pěstovala běžně. Zalévala se cca 2x do týdne. Mohl byste mi prosím někdo poradit, co dělám špatně? Předem mockrát děkuji za jakoukoli radu.

Dodatečně se omlouvám za upsání. Měla jsem namysli pokojový břečťan a ne vřes. Zrovna jsem měla v hlavě ještě to, že jsme kupovali také vřes na zahrádku a popletla jsem to všechno dohromady, takže z toho vzniklo tohle spojení. Ale samozřejmě se jedná o břečťan :-[
Jana S.

Odeslat příspěvekod Fidych 23. 8. 2008 22:39

Pokojový břečťan byste měla v prvé řadě přesadit - většinou jsou prodávané rostliny jen v "přepravní zemině" chudé na živiny.
Rostlina má ráda v létě světlo, ale ne přímý úpal, a spíš chladno - pestrolisté odrůdy snesou světla víc, zelené spíše přistínění nebo rozptýlené světlo. Nesnáší suchý vzduch, proto jestli máte polici nad ústředním topením, tam by mu to vůbec neprospívalo. Zalévejte stejnoměrně, aby někdy břečťan nepřesychal a jindy nestál ve vodě, a každý týden ho přihnojujte tekutým hnojivem s vyšším obsahem vápníku (nebo Kristalonem na pokojové rostliny). Poměrně mělce koření, nemusíte ho dávat do hlubokého květníku, dobře poroste i v prostornější misce.
V zimě potřebuje břečťan omezit zálivku úměrně teplotě, a přihnojovat jednou za šest týdnů (pokud neporostou nové listy výrazně menší, nemusíte přihnojovat od konce října do konce února vůbec). Nevím, jaký máte druh, pokud je to Hedera helix ssp. canariensis, potřebuje celoročně vyšší (pokojovou teplotu), ostatní druhy nechte v zimě na světlém a chladném stanovišti s teplotou kolem +10 stupňů.
Na přesazení můžete použít zahradní zem pro pokojové květiny, přidáte-li trochu vápna, břečťanu to prospěje.
Zkuste ho přesadit, oschlé výhony zakrátit a dát ho na stinné a chladnější místo. Po přesazení nepřihnojujte dřív, než po dvou měsících.
Snad se vám břečťan brzy zotaví ;-)
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Jana S. 24. 8. 2008 08:58

Dobrý den, mockrát děkuji za tak vyčerpávající odpověď. Břečťan jsem ihned po koupení přesadila do většího květináče. Takže ještě pořád tápu, co jsem mohla udělat špatně. Napadá mě jen to, jestli jsem ho nedala do příliš velkého květináče (respektive hlubokého), když píšete, že mu postačí jen hlubší miska. Mohlo by to tedy být tím květináčem? Břečťan ještě úplně neoschl, spíš je "jen" zvadlý, takže nevím, zda ho mám obrat nebo ještě počkat. Teď mě tak napadá, jestli by nebylo lepší ho ještě zkusit někam přemístit. Polička není nad topením, je na zdi kousek od okna. Tak nevím, jestli není moc na sluníčko.
Jana S.

Odeslat příspěvekod Fidych 24. 8. 2008 21:26

Zkuste ho dát někam do stínu, a počkat, co udělá. Zbytečně ho nepřelívejte, jestli má příliš velký květník a hodně mokro, mohou mu zahnívat kořeny - pak rostlina vypadá jako zavadlá a žloutnou jí listy. Zalívejte, jak oschne zem na povrchu a nenechávejte v podmisce vodu déle než půl hodiny. Jinak břečťan je odolný a vydrží hodně, věřím, že se vám vzpamatuje.
Fidych
Zahradník