Fíkus benjamin - puklice?

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod LenkaK 19. 8. 2008 08:44

Přátelům začal před čtvrt rokem odcházet fíkus. Listy padají ve velkém množství ještě zelené. Z nových větviček se nyní odlupuje kůra. Jsou na nich malé hrbolky podobné puklicím, ale menší - takové kuličky menší než 1mm. Máte někdo nějaké zkušenosti, o co by se mohlo jednat?
Obrázek
Obrázek
LenkaK

Odeslat příspěvekod kejki3 5. 9. 2008 21:49

Fíkus je rostlina, která na puklice dost trpí, omlouvám se, nějak Váš příspěvek unikl mé pozornosti.
Teď zrovna to rěšíme na 6 stránce tohoto tématu viewtopic.php?f=108&t=100114&start=75&st=0&sk=t&sd=a
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soze 6. 9. 2008 08:17

Sorry, ale doporučenia na strane 6. pokladám za neučinné nezmysly. Agrion nezaberá a ani nemá zaberať na puklice - to je obyčajný deltametrin, ručný zber je zbytočný a nič nerieši, takisto ani liehové, jar-ové a iné roztoky.
Pri ochrane je nutné vychádzať z vlastností puklíc -teda majú dosť účinnú obranu proti vodou rozpustným kontaktným insekticídom. Túto vlastnoť je nutné "prekonať" niektorým insekticídom, ktorý má extrémne nízku rozpustnosť vo vode. Ďalej, puklice sa niečím živia - občas zabodnú a sajú, bolo by dobré, aby to čo sajú bolo otrávené. Olejové "eko" a "bio" prípravky poškodzujú viac samotné rastliny, ako puklice - aj keď tieto prípravky patria k súčasnému modernému eko-folklóru (ľahké oleje sa používajú, ale v celkom iných vývojových štádiách rastlín).

Ja používam na puklice kombináciu Talstar+Mospilan - opakovať 2-3x v 14 dňových intervaloch. A musím dodať, že so 100% účinnosťou.

Hovoriť o "drastickom", resp. "nedrastickom" prípravku pokladám za choré a nepochopenie princípu ochrany rastlín.
soze
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jakub štěpán 6. 9. 2008 08:24

Mospilan je velice šetrný, taktéž doporučuji. Používám ho proti smutnicím i na těch nejchoulostivějších masožravkách (některémasožravky jsou na chemii dost citlivé). Jedná se o insekticid, který se dostane přímo do kytky a škůdci potom žerou/sají otrávenou rostlinu. Na puklicích jsem nezkoušel, ale působit by to snad mělo. O rostlinu bych se v případě Mospilanu vůbec nebál.
Botanika, masožravky, focení, cestování, IT ...
stepanjakub1@seznam.cz
jakub štěpán
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 6. 9. 2008 09:38

Soze: Já tam píšu, že je to z netu a taky myslím, že Sumithion a NureleD budou lepším řešením.
Jinak sběr a lihové roztoky jsou nejstarší metodou, ono dřív nic nebylo. A rozhodně to výsledky má.


Pri ochrane je nutné vychádzať z vlastností puklíc -teda majú dosť účinnú obranu proti vodou rozpustným kontaktným insekticídom. Túto vlastnoť je nutné "prekonať" niektorým insekticídom, ktorý má extrémne nízku rozpustnosť vo vode.

To je poněkud zcestné tvrzení.
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soze 6. 9. 2008 11:20

Neviem, čo je na tom scestné. Moderné pyrethroidy 4. generácie majú nizku rozpustnosť vo vode. Chlorpyrifos je zase dobre rozpustný. Celé to je o rozpustnosti v polárnych a nepolárnych rozpúšťadlách - roztokoch. Ak je niečo dobre rozpustné vo vode, tak má logicky nižšiu afinitu k lipidom a lipidickým štruktúram ako takým. Čo je v tomto prípade nevýhodné.
Nízkorozpustný Talstar má vysokú afinitu k lipidickým štruktúram, čo je v tomto prípade výhodné. Okrem toho tam Talstar zostáva účinný cca 4 týždne, čo puklica "ťažko rozchodí", lebo nemá miesto, kam by odišla - nemá dostatočný nekontaminovaný priestor.

Sumithionu dobehla registrácia, zohnať sa už väčšinou nedá, je len v dopredaji. Nurelle D nie je to pravé orechové na puklice.

Staré metódy nejaké "výsledky mali". Otázne zostáva "aké"? Neplatí, že stará metóda je automaticky "dobrá metóda". Vtedy jednoducho nič iné nebolo.
Jednooký je medzi slepými vždy králom....
soze
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 3. 10. 2008 21:42

Nevím kolik takto postižených rostlin máte.Pokud se ale jedná o jedince tak je možná zbitečné používát nabízenou kvalitní a účinnou chemii.Nehledě na to,že se při jedinci u nich špatně odhaduje ředění.Navrhuji tento pokus který by mohl pomoci.Použijte obyčejné toaletní mýdlo,a postižené místa ošetřete mýdlovou vodou(nikoli Jarem nebo Purem apod.).Musíte si také dát pozor aby se mýdlová voda nedostala ke kořenům do půdy květináče!
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 3. 10. 2008 21:49

Ještě k té debatě o bio přípravcích.Olejové biopřípravky používají klasický rostlinný olej co by "dusidlo" škůdců,převážně přezimujících larev a vajíček.Mají jediný účel - oblepit a udusit,nejsou nijak jedovaté a nedají se předávkovat!
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Nolli 28. 3. 2011 21:24

Na podzim mi puklice málem sežraly úplně všecko, tady to lítalo o sto šest :-(
Nolli
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Evouš 28. 3. 2011 22:53

Nolli jak si je zlikvidovala.Naše Maruška -snacha je má na benjamínu-bonsaj a nevíme už čím je zlikvidovat..
Evouš
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nolli 29. 3. 2011 08:09

no já je stříkala vším možným a taky nic. Nakonec jsem namíchala Spruzit do kýble, všechny orchidky jsem vyndala z květináčů a prostě jsem je v tom vymáchala. A pak samozřejmě do nový zeminy a umytých květináčů... no musím zaklepat, ale od vánoc mám pokoj, zatím ani jedna další puklice :-)
Nolli
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Klivie 29. 3. 2011 09:44

Já jsem se nedávno dozvěděla novinku. Sháněli jsme klínový řemen a ten pán co je prodává prodává i tropické rostliny( citrusy). Myslela jsem si, že si koupím citrón, ale to by byla půlka důchodu pryč. :mrgreen: Chvíli jsme debatovali a já se zmínila o tom, že mi opadal celý citrón, úplně zelené listy a nevím proč, teď znovu obrazil. Pán se hned ptal jestli na něm nemám nějaké breberky, že je nemusím vidět ani lupou a poradil mi abych to postříkala hořkou solí. Čajovou lžičku do 1l vody,prý s tím stříká všechno. Citrusy, jehličnany atd. Sviluškám, puklicím ani jiné havěti se to nelíbí, má to vyzkoušené. Jenže na orchideje bych se bála to použít, jiným kytkám by se stát nic nemělo, nebo jo?
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Evouš 29. 3. 2011 10:10

Jani poradím to Marušce.Mám ji doma.Poradili mi to na thůje.
Evouš
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Klivie 29. 3. 2011 10:34

Já ji mám taky doma, kupovala jsem ji k vůli jehličnanům.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Moravanda 29. 3. 2011 12:14

A kde se to kupuje, to slyším poprvé :hm ?
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kukucka.85 29. 3. 2011 12:21

U nás to dostaneš v záhradkárskych potrebách ale aj vo farboch,lakoch.

-- 29. 3. 2011 12:26 --

Podľa toho čo viem ide o horečnaté hnojivo (MgO- -oxid horečnatý), nedostatok horčíka može mať za následok žltnutie listov, lebo je dôležitou súčasťou chlorofilu (zelené sfarbenie listov).
Alena
kukucka.85
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Klivie 29. 3. 2011 12:55

Já ji koupila u nás v drogerii, prodávají i postřiky a hnojiva. Ale na orchidky bych si to asi netroufla, nebo to už někdo vyzkoušel? :hm :hm
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kukucka.85 29. 3. 2011 13:51

Neviem, asi by som to riskla len na rastline ktorá melie z posledného. Mám pocit že je to skôr zmes oxidu horečnatého (ten by nemal zasoľovať) a síranu horečnatého (čo už je soľ odvodená od kyseliny sírovej), ale v nižších koncentráciách by to malo ísť, asi skôr ako postrek na list. Ale ozaj neviem, z mojej strany je to len špekulácia, prax žiadna. Skúšať asi nebudem, hnojím Kristalonom plod a kvet a tam je už horčík obsiahnutý v podobe MgO (3%).
Alena
kukucka.85
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Evouš 29. 3. 2011 14:33

Obrázek
Věruško takhle vypadá hořká sůl.
Evouš
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Restrepia 29. 3. 2011 16:39

Evouš píše:Nolli jak si je zlikvidovala.Naše Maruška -snacha je má na benjamínu-bonsaj a nevíme už čím je zlikvidovat..

Ja mám osvedčený Begralux, zatiaľ úspešne zlikvidoval na akej koľvek rastline akýkoľvek druh "hávede".Obsahuje olejovú zložku, ktorá po dôkladnom zmáčaní úpchá dýchacie otvory škodcu a ten sa potom udusí. Podľa výrobcu pôsobí na živočíšnych škodcov ako sú puklice, vošky, vlnatky, roztoče a ich vajíčka . Výrobca: Firma Begra, Na hriadkach 15, 84107 Bratislava. Osvedčené, môžem doporučiť.
Restrepia
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků