Lopatkovec: černání listů

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod mirindas 7. 7. 2008 21:37

Dobrý den, chtěla bych se prosím Vás zeptat, mám doma lopatkovec asi týden a ted mi začaly od konce listů černat listy (usychat? nevím). Nevíte čím by to mohlo být? Je to moc hezká a rozrostlá květina, dostala jsem jí od kamarádky, nerada bych o ní přišla. Děkuji velice za odpověd.
mirindas

Odeslat příspěvekod Fidych 7. 7. 2008 22:38

Příčin může být hned několik:
Zálivka studenou vodou - raději používejte vodu převařenou , případně dešťovou a odstátou na pokojovou teplotu.
Nízká vzdušná vlhkost v bytě - lopatkovec můžete občas přestřítknout, nebo postavit květináč do misky s oblázky, které jsou zalité vodou, aby se zvýšila vzdušná vlhkost přímo u rostliny (nenechat ponořený květináč, hrozí přemokření kořenů).
Přímé slunce poškozuje listy, ale ty se pak spíš stáčí a žloutnou. Ani průvan a teploty pod 15 stupňů lopatkovci neprospívají a může reagovat poškozením listů.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod mirindas 8. 7. 2008 11:26

Děkuji velice za odpověd, ještě prosím zalévat mám do misky nebo rovnou do květináče?
mirindas

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 9. 7. 2008 11:14

Pěkný den, zalévejte lopatkovec do květináče. Počkejte pak asi půl hodiny a vodu, která vyteče do podmisky, potom vylijte, aby v ní rostlina nestála.

P. S. Vaši otázku jsem odstranila z tématu anturie, tam nepatří. Příště prosím rovnou vytvořte nové téma. Díky! ;-)
Kateřina Hradová
Moderátorka