Zemina

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Taiko_CZ 12. 5. 2008 21:44

Dobrý den,

kdysi jsem tu psal, že nevěřím kupovaným substrátům pro pokojové rostliny a někdo mi poradil, že si mám koupit jednotlivé složky a substrát si namíchat sám. Nějak jsem to vypustil, ale teďka bych se k tomu rád vrátil. Nejde mi ani tak o složení substrátu, jako spíš o to, zda-li nejsou už ony jednotlivé složky ošetřovány nějakými postřiky proti škůdcům, plísním a podobně.

Nejsem žádný greenpeace a ani nežiju na stromech, jsem jen nedůvěřivý. Už jsem tu psal, že mi chemie nevadí, když vyrábí látky, se kterými si příroda dokáže poradit a které nejsou zdraví škodlivé.

Jsem prostě vůči chemii velmi nedůvěřivý :-| Možná za to může skutečnost, že se objevilo už docela dost případů, kdy se nějaké výrobky stahují z trhu, protože se zjistilo, že chemikálie v nich obsažené, jsou zdraví škodlivé a často způsobují dosti nemilá onemocnění atd. Neříkám, že žiji ve zdravém prostředí a vím, že příroda sama je plná nebezpečných nemocí a jejich iniciátorů atd. Jenomže příroda je něco, bez čeho člověk žít nemůže, protože je její součástí. Přírodě se nemůžeme vyhýbat.

Ale ohledně té chemie mám možnost volby, tak se snažím rozhodnout se co nejlépe. A protože jí nedůvěřuji, raději hledám cesty jinudy. Pokud žádné jiné cesty nenajdu, nic jiného, než chemie mi nezbude, pokud budu chtít pěstovat v bytě nějakou zeleň. A když už budu nucen vybírat z chemie, budu znovu vybírat velmi pečlivě.

Proto se ptám: Jsou prodávané zeminy nějak chemicky ošetřovány? Předpokládám, že ano. Zeminy, které by obsahovaly třeba plísně, by asi nešly moc na odbyt, co? Víte něco o tom, jak se těží, připravují atd.? Když už mi to nepomůže v rozhodování, alespoň mi to rozšíří obzory :-D

A ještě jeden dotaz: Když si přinesu z venku nějakou zeminu domů do květináčů a zjistím, že je kyselá, co mám dělat, abych docílil neutrálního pH? Mám použít nějaký drcený vápenec? Nevznikají při tom nějaké škodlivé soli?

A když už se vracím k tomuto tématu, napíši ještě i dotaz ohledně hnojiv. Ale to do sekce Hnojiv.
Permakultura mě opravdu zaujala. Jednou budu mít krásnou a zdravou ekozahrádku :-)
Taiko_CZ
Návštěvník