Co s ibiškem?

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Ram1 17. 8. 2009 07:30

Z dovolené si vždycky něco přivezu. Je fakt, že botanické zahrady většinou neplením a přivezu si vždycky naprosté běžnosti: kosmatcovník, bouganvileu... Radši sbírám semínka, tak mám doma třeba vlastnoručně utrženou a z vlastnohubně vyplivovaných semínek vypěstovanou opuncii. http://www.bmprofit.cz/obrazky/kameny/kamen6_web.JPG

Ibišky ty jsem vždycky jen obdivoval. Doma je moc nemám kam dát.
Ram1
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hejjar 17. 8. 2009 09:59

Nekvete a nekvete (venkovní) i když má poupátka, pořád stejný ani nevím jaká barva, je nový. Totéž hořcový stromek, no spíš keř.
hejjar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod gemma 17. 8. 2009 20:51

Tak s venkovníma nemám moc zkušeností, tchyni nasadil pořádně na květ, až když ho začala důkladně zalévat a hnojit a chce taky dost světla. Nejkrásnější jsem viděla na Chenanceau ve Francii, stromky tak 150 cm na výšku, ale kmínky určitě desítky let staré, tlusté, i 20cm v průměru, seřezávané do husté korunky a na střídačku růžové a modrofialové. úžasné.
gemma
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ivhanu 18. 8. 2009 20:58

Můžete mi někdo poradit, co s ibišky? Po zakoupení krásně kvetly a vypadaly zdravě. Jednoduchý lososový, jednoduchý žlutý s červeným středem, jednoduchý růžový s červeným středem a plný žlutý. Pak začaly kolem nich poletovat mušky. Do květináčů jsem nastrkala takové ty žluté lapače - mušky zmizely. Zato na listech se objevili takoví malilinkatí cosi - docela se to rychle hýbe (na svoji velikost). Žlutý plný ibišek odešel, ostatní statečně kvetou. Nemůžu se ale zbavit těch potvor. Otřela jsem listy vlhkým hadříkem, přestříkala Frutaponem, zalila výluhem z tabáku (obětovala jsem cigáro). Na chvilku to pomohlo a jsou tu zase. Otírám ty mrchy z listů prsty, ale asi budou i na větvičkách, když se objevují znovu. Nejsou mov dobře vidět, jen když se podívám na list proti světlu. Existuje nějaký postřik? Kdo víte, prosím poraďte.
ivhanu
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 18. 8. 2009 21:10

Zkuste nějaký postřík proti savému hmyzu na okrasných rostlinách - Aplaud 25W, Best K nebo M, Biool, Decis nebo Fast K.
Všechno jsou to přípravky, které můžete použít na ibišky, postřik je ale třeba provést opakovaně v intervalu deseti až čtrnácti dnů (někdy i dříve, podle druhu škůdce). A jakmile se opakovaně objeví první jedinci, nečekejte na nic, a zbavte se jich, dokud se nerozmnoží tak, že je pak obtížné je likvidovat.
Tak ať se vám podaří ozdravit ibišky na sto procent :!:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod ivhanu 18. 8. 2009 21:30

Díky za radu, zkusím některý sehnat a zlikvidovat ty potvory.
V květinářství mi poradili Mospilan - když jsem si přečetla doma návod, tak to vypadá spíš proti mšicím, mandelinkám, molicím ba dokonce obaleči. Tak to asi můžu vyhodit, co? :-(
Ještě mám jeden dotaz: mám ještě jeden plný žlutý ibišek a začaly mu světlat listy, ale tak divně - žilky jsou tmavé a listy vybledávají. Ostatní ibichy mají listy pěkně tmavě zelené a přitom všechny zalévám stejně, hnojím 1x za 14 dní (ne moc). Původně měl listy normální. Netušíte, čím by to mohlo být?
ivhanu
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 18. 8. 2009 21:47

Nejspíš přelití, Mospilan je dobrý na molice a ty na ibišky jdou takže nevyhazovat :pozor: Myslí že to co máte je sviluška a na tu zabírá Omite, Sanmite, Vertimec, Talstar a další přípravky
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod ivhanu 18. 8. 2009 22:00

A co říkáte na ty postřiky, které mi doporučil "kolega" o příspěvek výše? Dá se některý taky použít i na tu svilušku? (to jsem si vždycky myslela, že sviluška je červená - tihle broučci jsou tmaví, podlouhlí).
ivhanu
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 18. 8. 2009 22:05

Podlouhlí, to je divné. že by třásněnka. Jak velcí jsou. Sviluška je malinký roztoč do 1mm, zkuste to vyfotit, na foťáku nastavte makro snad se to zaostří.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod ivhanu 18. 8. 2009 22:28

Řekla bych, že do 1 mm se to bohatě vejde. Zkusím to vyfotit zítra za světla (ale spíš to bude pod mikroskop než na makro) :-)
ivhanu
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod gemma 19. 8. 2009 16:20

A zůstávají po nich takové stříbřité cestičky na listech? To třásněnky dělají. Jinak co mám v knížce o pokojovkách, tak tmavá žilnatina na světlém listu se uvádí jako nedostatek železa, resp. stopových prvků, zkusila bych ho pohnojit něčím se stopovými prvky, nebo přesadit. Možná je to náročnější hybrid.
gemma
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ivhanu 19. 8. 2009 20:24

Tak jsem to za světla nestihla domů, fotku zkusím zítra (koukám na to pod lupou, opravdu jsou ty potvory spíš podlouhlé). Ty stříbřité cestičky- nevím, spíš to vypadá, že ne. No zkusím sem pak hodit nějaké fotky, třeba z toho budete někdo moudřejší. Jinak ibichy kvetou dobře, ale keříčky jsou jakoby zakrslé (jak jsem četla výše, asi jsou po nějaké aplikaci retardéru). Zatím děkuju všem, kteří se mi snažíte poradit, uvidím, co z toho vzejde.
A jinak hnojím "Kapalným hnojivem pro pokojové rostliny" výrobce Agro CS, podle návodu (15 ml do 2 l vody). (obsahuje dusík, fosfor, draslík, pravda, železo ne :-( )
ivhanu
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 19. 8. 2009 20:54

Pokud je trvale v mokrém substrátu tak to bude chloróza z přelití. Občasné vyschnutí až téměř do vadnutí listů to spraví. Zvlášť v zimě je to dobré nechat vysychat. Když se vysychání přežene tak opadávají listy ale to je furt lepší než když uhnijí kořeny z přelití.
A s tím škůdcem, ať je to mšice, třásněnka nebo sviluška tak na tyto zabere přípravek Talstar.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod ivhanu 19. 8. 2009 21:18

Tak to je super, tak nějak jsem tiše doufala, že bude jeden prostředek na jakoukoliv havěť. Tak pro ten Talstar poběžím, doufám, že se dá sehnat. Bydlím v HK, pokud někdo víte, kam pro něj, poraďte prosím.
A k tomu přelití - i to je možné. A když nechám vyschnout, neopadají poupata? Z toho mám obavu.
ivhanu
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 19. 8. 2009 21:25

Tak jen mírně nechávat vyschnout, jen co zem na omak oschne. Mě spíš padají listy když to přeženu, poupata zůstávají. Ale už to mám vychytaný a tak teď už se mi to stává jednou za 10 let :-D
Semena Kopáček na nábřeží tam určitě Talstar mají.
Daniel Bozner
Moderátor

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků