Toulitka

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Hvězdička 28. 1. 2008 15:31

Ahoj. Jsem zde poprvé a chtěla bych poradit ohledně této rostliny. Vůbec mi nekvete, akorát vylezou nové listy. Měla jsem ji dlouhou dobu u východního okna, slunce na ni nepražilo a teď ji mám krátce pod jižním oknem v koupelně. Rostlinu zalévám, tak jak mám. Poradíte mi?
Díky
Hvězdička
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 28. 1. 2008 19:30

Příčin proč toulitka (Anthurium) nekvete, může být víc. Požaduje vyšší vzdušnou vlhkost i stejnoměrně vlhký substrát, a je citlivá na chladnou a tvrdou vodu. Ta by měla mít pokojovou teplotu a být alespoň převařená. Od jara do podzimu potřebuje toulitka dost živin ke tvorbě květů, tedy přihnojovat každé dva týdny tekutým plným hnojivem.
Některé druhy potřebují krátký zimní klid (listopad - prosinec) s teplotou 15 - 18 stupňů, A. scherzerianum zakládá květy právě při těchto teplotách a pak by mělo v březnu rozkvétat.
Možná by pomohlo i přesazení, pokud máte rostlinu už delší čas. Vhodný je vzdušný, hrubý a propustný substrát - dobře se hodí směs pro epifyty, která je v prodejnách k mání. Použít můžete i hrubý rašelinný substrát. Jinou příčinu si nemohu vybavit, snad jedině že se přes léto líp daří toulitce v polostínu, ale to píšete, že ji na plném světle nepěstujete. Snad přesazení pomůže :!:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Hvězdička 29. 1. 2008 09:30

Díky, určitě vyzkouším, mám ji už asi rok, tak to opravdu možná chce něco jiného.
Hvězdička
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 29. 1. 2008 11:03

Ještě k tomu přesazení: Hvězdičko, nevím, jestli jste toulitku dostala od někoho (sám ji sázel, příp. přesazoval), nebo byla koupená - pokud ano, je nutné ji přesadit stoprocentně. To platí pro všechny kupované hrnkové rostliny - zemina, ve které jsou, se musí nahradit. Je vhodná pro start rostlinného růstu, ale pak už ne.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hvězdička 29. 1. 2008 11:44

Právě, že jsem si ji kupovala, a to té hlíně jsem ani nevěděla, já přesazuju květiny, až když jim lezou kořeny, takže díky a určitě ji přesadím.
Hvězdička
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 29. 1. 2008 17:39

Ale ještě s tím počkejte, aspoň do března. Rostliny mají teď období klidu.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hvězdička 29. 1. 2008 18:24

Tak na to už je pozdě, právě jsem ji přesadila, ale stejně nekvetla, tak snad se nic nestane.
Hvězdička
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 29. 1. 2008 18:27

Hm, máte sice pravdu, že rostlina se v květu nesmí přesazovat, ale stejně tak se nemá přesazovat ani během zimního období!
Nepřehánějte to se zálivkou, snad to zvládne.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hvězdička 29. 1. 2008 18:45

Rozhodně díky za rady, každá je dobrá. Jen jsem jí ze spodu přidala trochu nové hlíny a keramzitu (doufám, že to není chyba).
Hvězdička
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 29. 1. 2008 19:00

Keramzit mohu jen doporučit, dávám ho na dno květináčů všech pokojovek i balkonových rostlin. Stačí malá vrstva, která zabraňuje případnému uhnívání kořenů při nadměrné zálivce.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SimonaS 29. 12. 2008 23:25

Dobrý večer.
Chtěla bych se zeptat, mám doma toulitku, která krásně kvetla tak od podzimu asik do jara, pak mi začla nasazovat pouze listy. Četla jsem, že se má nechat v klidu tak do prosince, to jsem udělala. Přesunula jsem ji v listopadu na schody do sklepa, kde je dostatek světla, ale je tam chlad. A teď nevím, jestli ji mám přesunout zpět do pokoje, a ona při té změně teploty začne kvést, nebo mám čekat, na to až v té zimě nasadí poupata?
děkuji za radu
SimonaS
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 30. 12. 2008 09:35

Jak ji přenesete do tepla tak už začne kvést, nebo můžete počkat. My ji máme ve skleníku v chladu a kvete až se tam oteplí tj. od března do května pak už tvoří pouze listy a zesiluje-nabírá zásobní látky na příští kvetení. Toulitka kvete jen na jaře a jen ojediněle se na ní objeví i samostatný květ i na podzim.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod SimonaS 30. 12. 2008 09:53

Jéé děkuju za rady :-) už pro ni jdu
SimonaS
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 30. 12. 2008 11:49

Jestli jste měla toulitku u sklepa ve větším chladu, tak by bylo dobré ji aspoň pár dní zvyknout na teplotu kolem 18 stupňů. Tuhle teplotu by měly mít toulitky i v období klidu. Zalévejte vlažnou odstátou vodou, to ji po přestěhování na trvalé místo jen prospěje.
Přeji hodně květů :-)
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod HanaT 30. 12. 2008 13:03

s teplotou pod 15 stupň bych nešla ,má ráda teplo a vlhko,ale ne přemokření.
Prospěje íjí rosení,
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků