nekvetoucí Hippeastrum

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod ottova 14. 1. 2008 14:04

Před lety jsem dostala "amarylis", byl to takový ten v dárkové krabičce s narychlenou cibulkou. Ale po zasazení vyrostly jen krásné silné listy a květ nikde. Ani pravidelné zimování na tom nic nezměnilo. Rozmnožil se na čtyři cibulky, ale ani ty nekvetou. Vyženou listy a to je všechno. Před ním jsem měla jiný, ještě po babičce a ten bez problémů nakvétal každý rok. Moc lituji, že jsem ho nechala v bývalé práci a nevzala si ho s sebou.
Nemáte někdo nějaký tip, jak na něj vyzrát, když tradiční postup selhává? Díky!
ottova
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 14. 1. 2008 21:44

Hippestrum by neměl mít průměr květníku o mnoho větší, než je velikost cibule, jinak tvoří většinou jen listy. Po letním odpočinku zasadit tak, aby cibule víc jak polovinou byla nad zemí a hlavně nezalévat hned (zase by hnal do listů). Počkat tak dva týdny a pak mírně zalít - nejprve by měl vyrazit květní stvol, a teprve po jeho vyrašení zálivku zvýšit.
Ale jestli tohle všechno máte za sebou, a přesto nekvete :?: , nic jiného mně nenapadá.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod ottova 15. 1. 2008 14:57

Díky za tipy, dělám snad všechno, jak jste popsal až na tu zálivku, začnu ho zalévat hned, jak ho vytáhnu na světlo. Takže ještě zkusím tuhle možnost. Ta předchozí cibulka po babičce vždycky nasadila na list, ale současně i na květ. Takže se květ objevil vždy mezi dvojicí listů a teprve po čase začaly přibývat další listy. Ještě jednou díky za radu, dám vědět, jak to dopadlo. :shock:
ottova
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HanaT 8. 2. 2008 22:15

zdravím,
ja si myslím jestli na podzim jak žloutnou listy,tak jestli je neobírate moc brzy. Měly by zatahnout,aby se živiny z listů dostaly do hlízy ja je odlamuji až začnou schnout.Mnoho ůspěchů v pěstování.
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ottova 9. 2. 2008 12:30

Děkuji za poslední tip, ale listy neodlamuji, naopak nechám je úplně zaschnout a většinu obírám, když vytahuji cibulku znovu na světlo, takže tím to asi nebude.
ottova
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HanaT 11. 2. 2008 20:35

Obrázek

zdravím posílám vám ukázku jak mě právě vykvetl amarilis.
tak držím palce aby i vám vykvetl.
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ottova 11. 2. 2008 22:53

Alespoň že někomu dělá amarylis radost, je moc pěkný!
Díky za motivaci, asi bych měla k monitoru vzít ty vzdorovité cibulky :lol:
ottova
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 11. 2. 2008 23:27

Vloni se mi povedlo zapomenout :oops: hvězdník v přískleníku, nějak mi dočista vypadl z hlavy. Koncem ledna se mezi zazimovanými pelargoniemi a jinou terasovou zelení objevilo "něco" krásně barevného. Při bližším pohledu to byl květní stvol s třemi velikými květy :!: Dal o sobě chudák vědět bez péče a ošetřování, prostě si tak vyrostl a vykvetl sám od sebe. Letos ještě nekvete :cry: a péči má, jen strká květní stvol pomaloučku na světlo. Někde budu mít loňskou fotku, zkusím najít.
Fidych
Zahradník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků