Masožravka

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Lamborghini 26. 10. 2007 21:13

Tak jdu jednou takhle kolem květinářství a vidím tam stolek s masožravkama, docela mě zaujaly do jedný jsem ze zvědavosti zkusil opatrně strčit prst a najednou chramst :mrgreen: . Dost mě zaujaly a myslím že bych si jednu rád koupil na okno ke kaktusům. Sem tam tam lezou takoví malí broučci tak by se mi třeba do masožravky mohli nachytat. Chcu se zeptat jak je to s pěstováním. Líbila se mi tahle: Obrázek

Chtěl bych vědět jestli se ke kaktusům a kam vůbec se hodí.
Dále kolik tak stojí neviděl jsem tam ceny.
A ještě tipy k pěstování a podobně

Díky
Lamborghini
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petra Škarková 28. 10. 2007 22:28

Tato masožravka se jmenuje Dionaea muscipula, česky se jim říká mucholapka. Tato rostlina původem ze Spojených států vyžaduje slunné místo s velkou intezitou světla. Zálivka střední, ale kořeny rostliny nesmí nikdy vyschnout. Teplota by se měla pohybovat kolem 20 - 25°C. A v zimě, by neměla teplota klesnout pod 10°C. Měla by mít vysokou vzdušnou vlhkoust. Masožravka láká hmyz na své listy a pak ohromnou rychlostí list sevře a kořist je téměř bez šance. Rostlina patří k náročnějším, ale je lemi pěkná. Cena se pohybuje od 40 Kč za dvoucentimetrový semenáček, až po pěkně vzrostlé rostliny, které, ale už stojí kolem 400 Kč.
Petra Škarková
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 28. 10. 2007 23:23

Osobně bych doporučila koupit si z počátku masožravky, které vyžadují jednodušší péči. Pár si jich zkuste umístit do "skleníčku" - stačí větší sklenice - tak jim zařídíte stálou vysokou vzdušnou vlhkost. Poznáte je, ony vás :lol: - a další můžete časem přikoupit.
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Lamborghini 11. 11. 2007 19:43

Jakou jednoduší byste mi doporučili? dejte mi jméno a hlavně obrázek, já už ju něják vyberu. V květinářství jich měli plnej stolek cca. 30 kousků takže se vybrat dá
Lamborghini
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petra Škarková 12. 11. 2007 12:50

K těm méně náročným patří Rosnatky (Drosera). V květinářství ji běžně seženete. Tato masožravka se dá úspěšně pěstovat na vnitřním parapetu okna, kde má dostatek světla. Stačí jí běžná pokojová teplota. Substrát se musí udržovat stále vlhký (v létě mokrý). V zimě zálivku mírně omezit, ale Rosnatka nesmí nikdy vyschnout! Jako první masožravku, bych osobně doporučila Rosnatku - Drosera capensis. Přeji mnoho úspěchů a doufám, že se s námi podělíte o případný úspěch i neúspěch. Mnoho zdaru :-)
Petra Škarková
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petra Škarková 12. 11. 2007 13:11

Obrázek

toto je Drosera capensis
Petra Škarková
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 14. 11. 2007 16:08

Jen doplním: uvedená rostlina potřebuje dostatek světla, což může být problém hlavně v zimním období. V takovém případě je dobré zajistit jí umělé dosvětlování.
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Fidych 16. 11. 2007 00:48

K dosvětlování si kupte speciální zářivku pro pokojové skleníky, obyčejná zářivková trubice není k přisvětlování pro rostliny vhodná. Seženete ji většinou také ve větších prodejnách zahradnických potřeb.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod jakub štěpán 31. 7. 2008 13:13

Tohle je sice již dost staré téma, ale rád bych se k této problematice vyjádřil (dříve jsem na tomto fóru nebyl).

Pokud jde o D.capensis, je to jedna z těch nejběžněji pěstovaných masožravek (dále jen MR). Ke spokojenému růstu jí bohatě stačí okenní parapet (nejlépe jižní) a květináček stojící v podmisce s vodou (v zimě možno lehce omezit). Ano, zima je pro tuto MR těžké období, ale kupovat si kvůli ní zářivku mi příjde trochu přehnané. Krátký světelný den způsobí maximálně mírnou deformaci listů a to většinou jen v období okolo Vánoc, pak už se dává do pořádku. Substrát rašelina + zlehčovadlo v poměru cca 2:1. Žádnou zvláštní péči opravdu nepotřebuje, stejně jako většina jí podobných MR. Já ji pěstuji právě volně na jižním parapetu a nezdá se, že by jí něco chybělo (http://masozraverostliny-js.webgarden.cz/image/9886789)... roste, množí se a bohatě kvete.
Botanika, masožravky, focení, cestování, IT ...
stepanjakub1@seznam.cz
jakub štěpán
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 31. 7. 2008 21:19

Je dobře že tu máme odborníka na masožravky.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Matej S 5. 8. 2008 20:08

ja mam dve D. capensis-ky, a jedna sa mi dajak zacala vytahovat do vysky a odspodu ma obschnuté listy, nevyzera moc pekne,...
Ale je to zaujimave mam dve vedla seba a tato jedna je taka.. takato

Tak ak mi toto vie niekto vysvetlit budem rad :-D lebo ja tomu dajak neviem prist na zúbok
"- Začínam chápať, povedal malý princ.
Je jedna kvetina....myslím, že ona si ma skrotila...."
Antoine de Saint-Exupéry: Malý Princ.
Matej S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jakub štěpán 5. 8. 2008 22:48

Starší capensisky mají několikacentimetrový kmínek. Až je budeš někdy přsazovat, můžeš je zasadit trochu hlouběji, ale není to nutné. Rostlinky časem vypustí na kmínku kořeny, které dorostou až do substrátu.

Odumírání spodních listů je naprosto přirozený proces, spodní listy odumírají, nahoře (v srdíčku) se tvoří nové.

Pokud si myslíš, že je to nějak jinak než píšu, vlož sem fotku, ať se na to můžem podívat.

Ať se jim daří! Jakub
stepanjakub1@seznam.cz
jakub štěpán
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Matej S 6. 8. 2008 21:07

Obrázek
alebo
http://www.upnito.sk/imggal.php?viewImage=d3d56eef0ac68fb866fb292d102a9d05
presnejsie to je Drosera capensis "Pink Flower"
a mam aj obycajne capensis uz asi 3 roky a ta to nerobi, tieto budu mat rok o mesiac, tak preto mi to je trosku divne ;-)

inak ospravedlnujem sa zlu kvalitu fotky, ale fotene mobilom cez sklo akvarka, večer za umeleho osvetlenia :)
Matej S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jakub štěpán 6. 8. 2008 21:28

Kmínek je opravdu velice vysoký, tak vysoký jsem ještě v kultuře neviděl :hm . Ale problémy jí to jak vidím nedělá (zatím). Stejně bych jí ale při příštím přesazení zasadil o trochu hlouběji.

Rostlina vypadá docela zdravě, akorát by jí prospělo trochu více světla (plné slunce: jižní okenní parapet, balkon, venku, venkovní skleník, pařeniště apod.). Ale pokud jí chceš nechat tak jak je, jistě tím nic nezkazíš.

Většinou když mi lidi ukazují fotky své capensisky pěstované pod zářivkou, vypadá to příšerně a já bych jim nejraději vynadal "proč jí nedají na slunce" !? Ta tvoje ale vypadá docela dobře ;-) ...
stepanjakub1@seznam.cz
jakub štěpán
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Matej S 6. 8. 2008 22:32

no nakolko mam malu izbu a vlastny byt nemam tak mam to akvarko trochu mimo priame slnko. Ale obcas tam zasvieti aj slniecko :D
ale tak aj teraz vlete prisvetlujem, kazdy den maju 12 hodin svetla.

este toto leto chcem spravit nove akvarko a blizsie k oknu, bo predsa ziadna UV A/B žiarivka a ani nic ine nenahradi ozajsne slniecko ;-)
Matej S
Návštěvník