Růže z Jericha - pěstování

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Fidych 21. 10. 2006 22:08

Oživila jsem si růži z Jericha vložením rostliny do misky s teplou vodou. V návodu k pěstování je psáno, že není třeba sázet, ovšem doplňovat-li vodu nebo ne se nepíše. Rostlina se během odpoledne rozvinula, do dvou dnů se začala prozelenávat, ale ani po 10 dnech nejeví valné známky růstu. Má někdo zkušenost s touto rostlinou? Děkuji za radu
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod ma.krtek 28. 10. 2006 00:24

Já jsem si jednou něco takového objednala u jákesi zásilkové služby a přesně takhle to vypadalo. Jednou jsem ji zapomněla doplnit vodu a ona se schoulila do klubíčka a nic. Po dodávce vody se zase rozvinula a pak začala odehnívat. Ale to nebyla rada, žejo. Jen blbá zkušenost.
ma.krtek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 28. 10. 2006 21:13

Rada to není, ale je to jediná reakce na můj dotaz. Chybami se člověk učí, aspoň vím, že nesmím věřit lákavým obrázkům na krabičce ani u rostlin. Přesně to, co píšete se stalo: vodu jsem nedolila, protože se objevovala plíseň, rostlina se zase celá zakoulila a tím to končí. Aspoň že nejsem sama, komu se nepovedlo. Díky za reakci, přeju krásné dny!
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Klára Folvarská 30. 10. 2006 08:06

Zajímalo by mě, co bylo na obrázku na té krabičce. Nevím totiž, jestli od růže z Jericha můžete očekávat ještě něco jiného. Je to pouštní rostlina, která se v nepříznivé době, tj. po většinu času, choulí do klubíčka, občas cestuje, protože se nechává unášet větrem, a potom při náhlém dostatku vláhy se rychle doširoka rozvine. Asi by se v té době (dle selského rozumu) měla pokusit o nějaké květy, ale s tím žádné zkušenosti nemám. Když ji nenecháte ve vodě moc dlouho, aby nezplesnivěla či neshnila, můžete ji pak uložit na suché místo a pak se dá se ten zázrak opakovat. Zkusím někde najít něco o jejich množení.
Klára Folvarská
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Klára Folvarská 30. 10. 2006 08:23

Rostlina se jmenuje Anastatica hierochuntica, více např. na www2.kudlanka.cz/411229-vranecek-ruze-z-jericha.php
Klára Folvarská
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 30. 10. 2006 21:04

Moc děkuji, podívám se. Přeju hezký den
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod denvoz 26. 11. 2006 11:58

i já jsem nedávno dostala tuto zvláštní květinku, přijala jsem ji i s informací že pokvete, zdá se mi také divné, že všude,kde se o ní píše, doporučují po 10 dnech vyndat z vody a nechat zas uschnout a když si vzpomenu tak ji zas dát do vody atd. takže jestli má kvést, musí v té vodě být trošku déle ne?
denvoz

Odeslat příspěvekod Návštěvník 26. 11. 2006 20:11

S kvetením to vypadá dost bledě - na 2.pokus jsem dala mnohem méně vody, rostlina se opět rozvinula, po spotřebování první dávky vody jsem opět dolila malé množství - jen po dně misky, ale i přesto se začala objevovat plíseň. Nechala jsem rostlinu zaschnout, zavinula se a tím moje pěstitelské úspěchy končí. Po celou dobu si zachovala takovou nevzhlednou šedohnědou barvu, jen místy u středu růžice malinko zelenější. Asi to tak má být.... :?: :cry:
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mrsspooky 1. 12. 2006 17:25

Rostlinku nesázíme do půdy. Po dvou až čtyřech dnech, se růže rozvine. Ve vodě může asi týden a pak jako každá pouštní rostlina potřebuje období sucha, které má trvat min. 2 týdny, (ale také ji můžete uložit v suchu na dva roky). Tehdy se zase svine do klubíčka. Pak růži můžete opět začít zalévat a proces rozkvětu se opět obnoví.

Má se doplňovat vodou tak, aby byla ve vodě jen její spodní část
mrsspooky

Odeslat příspěvekod Návštěvník 2. 12. 2006 09:35

Mám stejnou zkušenost. Běžela jsem po přečtení kouknout na svou rostlinu a už se objevila plíseň. Nechám uschnout a budu ji mít jako raritu ve skle suchou! :roll: :lol: :(
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Torysa 12. 12. 2006 03:08

Taky jsem si jednu pořídila u Starkla a dopadlo to tak,jen se rozvinula,ziskala ošklivou šedohnědou barvu a teď je schovaná v krabici.Jednou jsem se nechala napálit a už si květiny neobjednávám.Co mám,mě stačí a pěstuji kytky a množím je řízkováním.
Torysa

Odeslat příspěvekod Návštěvník 25. 12. 2006 21:32

Ahoj, já jsem si ji koupila taky, dala jsem ji podle návodu do vlažné vody úplně celou a ona se po necelém dni zazenlenala a rozvinula, pak jsem ji vyndala a dala jen do misky s vodou po dne a byla stale krasna.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod nikki-sixx 3. 2. 2007 15:26

vždy po týdnu by se měla nechat znova usušit.
nikki-sixx

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 3. 2. 2007 22:19

Ano, chybou je, pokud ji necháváte ve vodě delší dobu. Je třeba napodobit její život v poušti, tam ji suchou vítr kutálí sem a tam a voda se k ní dostane jen občas a na chvíli.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod emily 22. 1. 2008 11:29

no, logicky vzato - každá rostlina potřebuje výživu. A voda z vodovodu asi nestačí. necháte li i tuto čistou vodu tejden stát - taky zasmrádne či co. Právě jsem koupila dvě - ta první se do rána neskutečně rozvinula- s tou druhou udělám pokus, protože i na pouští v písku jsou živiny - tuto situaci napodobím, třeba nebude nutné nechat uschnou a uvidíme... dám vědět
emily
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 22. 1. 2008 18:57

Poměrně dobře se rostlině dařilo, když měla udělanou "bačkůrku" z mokrého mechu, aby nestála přímo ve vodě. Rozvinula se a neplesnivěla, ale že by měla snahu začít růst, to ne. Zase ji zkusím zjara oživit, uvidíme. Možná by písek stál taky za úvahu, ale zasychací období patrně nezbytně potřebuje.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 22. 1. 2008 23:05

Torysa píše:Taky jsem si jednu pořídila u Starkla a dopadlo to tak,jen se rozvinula,ziskala ošklivou šedohnědou barvu a teď je schovaná v krabici.Jednou jsem se nechala napálit a už si květiny neobjednávám.Co mám,mě stačí a pěstuji kytky a množím je řízkováním.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 22. 1. 2008 23:40

On to vraneček je - Selaginella pilifera. Ale toho, kdo si růži z Jericha kupuje musí nutně zmást vyobrazení sytě zelené, košaté rostliny. I na mechu se rozvinula do hnědavé barvy, jen konce "větviček" připomínaly zeleň, spíš ale vojenskou :cry:. Jako zajímavost ano, ale moc krásy ani radosti mi neudělala.
Tady se o ní trochu píše:
http://www.vegetalismus.cz/52-ruze-z-je ... ovinka=170
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 23. 1. 2008 00:11

Podívejme :idea: - já se mrkla do Zahradního lexikonu a v něm je růže z Jericha řazena k brukvovitým rostlinám, nikoli k vranečkovitým! Čili podle tohoto zdroje žádný vraneček.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 23. 1. 2008 01:04

To jsou vůbec zajímavosti - jinde je zas růže z Jericha pod latinským názvem Anastatica hierochuntica, a česky opět vraneček. Ale v každém případě jde o tutéž rostlinu.
A teď "babo raď", co je správně?
http://www2.kudlanka.cz/411229-vranecek ... ericha.php
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Baatuzel 4. 4. 2008 18:41

Zkuste tenhle článek http://www.zahradaweb.cz/projekt/clanek.asp?pid=2&cid=4497. Snad vnese trochu světla do problému zařazení i proč růže nekvete.
Baatuzel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vodnářka 6. 10. 2008 11:28

...když si čtu Vaše příspěvky musím se smát.
Čekáte květ, ale uniká Vám, že květem je samotné rozrostlé klubíčko!
vodnářka

Odeslat příspěvekod martin.herink 25. 12. 2008 16:02

myslím že kvést nebude nikdy mám dojem že je to kapradina :idea:
martin.herink

Odeslat příspěvekod Fidych 25. 12. 2008 20:20

Nasmějeme se asi všichni: celá rostlina a květ?
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod R2_CZ 28. 7. 2014 10:09

Vranečky jsou drobné pokryvné rostliny s velmi vyhraněnými nároky na pěstování. Dávají přednost polostínu a potřebují vysokou vzdušnou vlhkost a vlhkou, propustnou půdu. Jen málo z nich se dá pěstovat jako pokojová rostlina.
Naprosto výjimečným druhem je růže z Jericha (Selaginella lepidophylla). Dorůstá maximálně do výšky patnácti centimetrů, ale ve vhodných podmínkách se velmi rychle rozrůstá do rozsáhlých zelených koberců a dá se pěstovat i doma.

Když Panna Maria sušila plenky
Růží je vraneček jen podle legendy. Jednoho dne křižáci nalezli nedaleko starozákonního města Jericho růži, jež vyrostla z oddenku růže zdobící kdysi rajskou zahradu.
Panna Maria prý na dceři rajského růžového keře sušila plenky malého Ježíška při útěku do Egypta. Rytíři rostlinu vykopali a s největšími poctami přivezli do Evropy.

Pokvete někdy?

Řekněme si rovnou, že od vranečků květ očekávat nelze, a i kdyby přece, ani si jej nevšimnete. Cyklus rozmnožování těchto rostlin je totiž tak složitý a probíhá natolik nenápadně, že jej bez mikroskopu vůbec nezpozorujete.
Kromě toho, růže z Jericha – pouze v domácích podmínkách v misce s vodou – nemůže ani růst, natož kvést. Vranečky pro svůj život potřebují stálou teplotu, vlhkost a podmínky.
Stejně jako v tropech, kde suché období přežijí schoulené do klubíčka. Jakmile zaprší, stonky se začnou zelenat a vraneček se opět probudí k životu.
Poskytněte své rostlině změnu

Takovýto koloběh byste růži z Jericha měli zajistit i vy a střídat v domácích podmínkách simulované období sucha s umístěním rostliny v nádobě s vodou. Pěstitelé často chybují, když v ní nechají rostlinu téměř plavat. Ta pak začne odehnívat, jak dokládají zkušenosti našich čtenářů zveřejněné na diskuzním fóru.
Účinný je tento postup: rostlinu nechat nasát vodu a jakmile se rozvine, přebytečnou vodu odlít a ponechat jen trochu vody na dně. Je lépe vodu častěji doplňovat a případně i rostlinu zamlžit.
Zpozorujete-li, že začíná usychat, vodu doplňte. Růži z Jericha napadenou plísní okamžitě z vody vyndejte, nechte uschnout a poté ji můžete nechat opět rozvinout. Počítejte vždy s tím, že nikdy nebude smaragdově zelená, jako je na obrázcích, neboť domácí prostředí není zkrátka tropický prales.
Růži z Jericha dejte do vitríny
Máte-li k dispozici vytápěný skleník, kde pěstujete jiné exotické skvosty, můžete růži z Jericha vysadit jako podrost, případně ji umístit do vitríny s tropickými rostlinami. Vyhovuje jí polostinné místo, v žádném případě nesnáší přímé slunce.
Zálivka musí být v létě pravidelná a vydatná, zásadně měkkou, nejlépe dešťovou vodou. Vysoké nároky jsou i na vzdušnou vlhkost, která může být téměř až stoprocentní.
Pro pěstování je optimální teplota od sedmnácti do dvaadvaceti stupňů a přibližně stejnou teplotu potřebuje vraneček i přes zimu. Přesadit jej můžete na jaře do kypré humózní zeminy, ne však s obsahem vápna.
Vranečky se množí pouze vegetativně stonkovými řízky, ale v domácích podmínkách asi moc úspěšní nebudete. Řízky se musí nasázet do naprosto čistého substrátu (agroperlitu nebo čistého křemičitého písku), který neobsahuje žádné zárodky plísní. Řízkovance koření jen při vysoké vzdušné vlhkosti.
R2_CZ

Odeslat příspěvekod JE TO KAMPAŇ :D 3. 12. 2017 23:02

Zdravíčko,
vím, že to může být matoucí, ale vraneček, co máte (selaginella lepidophylla) je " falešná růže z Jericha". Je to jen reklamní tah, neznalost anebo neférovost prodejců, kteří tento vraneček prodávají. Pokud ho máte už v suché formě, je prakticky mrtvý. Otevírá se a na oko zelená jen z fyzikálních příčin, takže je to jednorázová záležitost (co se týče zelenání) otevřít se může víckrát, ale poté zpravdila uhnije. Pravá růže z Jericha je rostlina latinským názvem Anastatica hierochuntica, schválně koukněte na net na fotky, videa ;)
JE TO KAMPAŇ :D

Odeslat příspěvekod Návštěvník 10. 12. 2017 17:25

Tak to jsem pěkně nalítla na obrázek!!! Zakoupila jsem růži z Jericha, teda, nechala si zaslat z decoDOMA, kde růži z Jericha nabízeli s krásným obrázkem a popisem, kdy by mě nikdy nenapadlo, že to je podvod. Růži jsem objednala i pro rodiče, aby viděli ten zázrak. Po zaslání balíčku jsem ještě celá natěšená vyndala z igelitového zavařeného sáčku zaschlou "kouličku" a podle návodu zalila vodou. Přichystala jsem jí opravdu pěknou skleněnou misku, abych jí viděla ze všech stran a čekala jsem, jak se mi nádherně rozvine. S "rozvíjením" začala brzo, to je fakt, ale žádný zázrak, na který jsem čekala, se nekonal. Rostlina se rozvila, zazelenala, vypudila spoustu uschlých lístků z jiných rostlin, ty jsem vybrala a vyhodila, rostlinu jsem očistila, protože tam bylo plno suchých nečistot a těšila jsem se, že až se ráno probudím, budu mít plnou misku krásných "listů", jak bylo na obrázku. Tak to se teda nekonalo. Rostlina byla stejně rozplizlá, vůbec ne do kulata, jak bylo na obrázku a byla taková celá nahnědlá. Myslela jsem že si vypila všechnu vodu, že v tom je ten problém. No, nebyl. Vodu jsem dolila a rostlina začala hnědnout, místo aby se dál zelenala. Začala jakoby zahnívat a vůbec to není hezký pohled na který jsem se těšila. Ještě že jsem si rostlinu nechala "vyrašit" dřív, než jsem jí dala s nadšením rodičům, aby viděli taky ten zázrak. Jsem velmi zklamaná. Nevím, jestli za to může decoDoma z Hradce Králového, kde jsem si tu "tajemnou pouštní rostlinu" jak jí nabízejí objednala a nebo to je všude stejné , kde tuhle rostlinu nabízejí. Přišla jsem celkem i s poštovným o 420,- Kč který mi už nikdo nevrátí.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hejjar 10. 12. 2017 22:20

Já bych to reklamovala, dost vysoká částka za podvod, měli by vám vratit peníze
hejjar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 5. 1. 2018 08:19

Jaruš pochybuju že by vrátili peníze. Jak má ale člověk poznat jestli je to podvod a nebo jestli je pravá :hm ?
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 19. 1. 2018 19:30

Mám ji také asi půl roku ,dostala jsem ji darem a už to bohužel není ta rostlina co prodávali asi před hodně,hodně lety. Ta když se dala do vody, tak byla krásně zelená,ted je to jen rádoby nazelenalé seno. Už jsem o tom i četla na internetu, že to není ta pravá růže z Jericha. Bohužel dnes je ve všem podvod. :grr: :'(
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Olus49 2. 8. 2018 15:16

nikki-sixx píše:vždy po týdnu by se měla nechat znova usušit.

ano, tak to delam i ja
Olus49
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod OWRobertFum 2. 5. 2019 17:13

Dobry den,
mela bych prosbu.Pomalu dokoncujem stavbu naseho vysneneho domecku,pred nim bych chtela pristi rok vysadit ruze po cele delce.Ted ale resime,zda kolem soklu se maji dat kaminky,obrubnik a pred nej zahon ruzi,nebo bez tech kaminku primo k domu. Uvazovala jsem,ze bych si pripravila pudu pro ty ruze jeste letos -pokud pocasi dovoli.Jediny problem je,ze pred domem jsme meli po celou dobu stavby sterk,pisek a podle toho puda vypada.Jak s tim? Odstranit vrstvu hliny se sterkem a navest hlinu s kompostem?
Pridavam foto pro predstavu.
Budu vdecna za kazdou radu.
OWRobertFum


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků