Jak vegetativně namnožit fikus lyrovitý (Ficus lyrata)?

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Jirkaaa 3. 10. 2006 13:51

Mám dotaz. Pokusil jsem se namnožit tenhle fikus, Jak jsem se později dočetl, udělal jsem chybu a to v tom, že jsem oddělil pouze list bez části kmínku. List jsem dal do vody, pustil si kořeny a já ho zasadil. Už asi rok a půl mám v květináči krásně zelený list (živý) ale to je všechno. Poraďte jak ho mám přimět aby si vyhnal a začal růst dál.
Jirkaaa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Martin H. 9. 10. 2006 14:56

Je to problém, na listu chybí latentní meristém, z něhož by vznikl apex, čili růstová špice. Patrně bude lepší, když uříznete nový kus i s kmínkem a pokusíte se zakořenit jej. Stačí špice kmínku, nebo kus kmínku s listem, z paždí listu vyroste nový vrchol.
Martin H.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jirkaaa 10. 10. 2006 13:17

Já tušil, že to asi nepůjde, ale i tak děkuji za radu.
Jirkaaa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petra Nachtmanová 29. 4. 2008 13:34

Přesně jak psal Martin H. tento druh Ficusu bohužel nejde množit jen listem. je třeba ho množit buď nařízkováním kmene (stonku) a následným zasazením do hlíny či dáním do vody, nebo takzvaným bandážováním stonku rostliny. Ten provádíme tak, že na kmeni (stonku rostliny) hned pod listem vedeme mělký zářez, do kterého vložíme špejli a vše pak obalíme vlhkým mechem a převážeme provázkem. Pak mech vlhčíme a čekáme na kořínky. Až se objeví rostlinu seřízneme pod novými kořeny a zasadíme. Můžete to tak dělat v rozumných odstupech po celé rostlině, ale pozor na vysilování. Držím palce při množení
Petra Nachtmanová

Odeslat příspěvekod mičurinec 15. 6. 2009 09:20

prave me to ceka, uz je asi 2 metry vysoky a ma jeden vyhon... snad to zvlanu,ufff
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kočičí 16. 6. 2009 09:30

Metoda bandážování se vždy podaří - něklikrát se mi osvědčila. mech smíchám s práškovým stimulátorem. Taky celou tu bandáž ovážu ještě mikrotenovým sáčkem a čas od času větrám a rosím. Když je ást rostliny nad řezem příliš těžká, je třeba užít dlahu.
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mičurinec 14. 9. 2009 17:06

zitra musim ufiknout tenhle fikus...od stropu ho deli uz snad 5 cm a tam uz se nove listy nevejdou, zkusim to tedy nariznout a seberu nejaky mech co nam roste na kamenech...to bude porod, az mam z toho tremu
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kandl 14. 9. 2009 18:23

U tohohle fikusu jsem vždy ušmikla špici,dala zakořenit do vody a zbytek jsem dle potřeby zkrátila.Spodek obrazil a rozvětvil se,vršek zakořenil.Dělám to tak poněkolikátý,vždycky když doroste do stropu.
Tak atˇse ti operace podaří. :-))
kandl
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mičurinec 14. 9. 2009 20:50

a jakej pouzivas substrat? davas to do vody nebo do substratu? popis mi to prosim,diky moc
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mičurinec 14. 9. 2009 20:50

a jakej pouzivas substrat? davas to do vody nebo do substratu? popis mi to prosim,diky moc
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kandl 14. 9. 2009 21:33

Odřízlou špici (4-5 listů) do vody.Nevymněnuju jí jen dolévám co se vypaří.Až si pustí dostatek kořínků,sázím do běžného substrátu na pokojovky. Obrázek Tohle je odřízlá špíce po 2 letech.Jo ještě po odříznutí nech řez zaschnout,klidně do 2. dne,pak do vody.
Naposledy upravil kandl dne 14. 9. 2009 21:48, celkově upraveno 1
kandl
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kandl 14. 9. 2009 21:39

Spodek nechávám taky,většinou se rozvětví na 2-3 větve.Darovala jsem ho,takže foto nemůžu přidat. :D
kandl
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mičurinec 15. 9. 2009 08:12

akorad se bojim, aby se mi spodek nerozvetvil az nahore...mam ho az ke stropu, takze kdyz vezmu rizek tak ubyde z rostliny jen asi 20 cm, coz od stropu nic moc a po rozvetveni bych byl tam, kde jsem...
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kandl 15. 9. 2009 08:22

Tak ten spodek zkratˇ,jak potřebuješ ,třeba o polovinu. :-)) Větvit se začne hned pod řezem.
kandl
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mičurinec 15. 9. 2009 10:44

a ty osní rizky (tedy stonkové) ty lze take narizkovat stejnym zpusobem?
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků