Jak se pěstuje Othonna quercifolia?

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod mipa 4. 9. 2006 10:03

Získal jsem dvě rostlinky s názvem "othonna qurcifolia". Vím o nich jenom to, že jsou původem z jihu Afriky, a že mají obrácenou růstovou sezonu. Nezná někdo něco bližšího o pěstování této rostliny? Děkuji za každou informaci.
mipa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pepiik 24. 9. 2006 11:01

Ano,Othonna je tzv.winter grower,tedy roste u nás podzim-jaro.Zhruba v tuto dobu by se měly probouzet.Většina othonn začne růst i bez toho že jim dáte vodu.O téhle odrůdě jsem ještě neslyšel.Docela by mně zajímalo jak vypadá.Nemohl byste poslat nějaké foto?
Všeobecně se říká že jsou docela náročné na pěstování,hlavně je třeba být opatrný co se zálivky týká (důležitá věc je velmi propustný substrát a co nejvíce světla přes zimu).
Já sám mám O.Herrei,O.Euphorbioides a O.Armiana.Herrejka zatím nejeví známky probuzení,zato O.Euphorbioides už vesele roste asi 3 týdny a objevují se už první poupata.U Armiany se objevují první listy. :D
Pepiik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mipa 5. 10. 2006 18:01

Pokoušel jsem se přiložit foto, ale nenašel jsem jak mám postupovat, abych fotografii k diskuznímu příspěvku připojil. Proto aspoň uvádím stručný popis rostlinky Othonna quercifolia.
Je to proutek (zdřevnatělý kmínek) asi 3 mm tlustý a dlouhý přibližně 20 cm. Na jeho konci mi vyrašil zelený letorost který je (asi po měsící růstu) dlouhý 8 cm. Zatím roste jako z vody i když zálivkou šetřím.
mipa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod x.e.n.i.e. 8. 10. 2006 18:34

to mipa: tady ti prikladam odkaz na postup, jak sem vkladat fota... :)

http://mobilforum.mobilmania.cz/viewtopic.php?t=18398
x.e.n.i.e.
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mipa 14. 10. 2006 21:05

Tak zde je obrázek podle výše uvedeného postupu:
Obrázek
mipa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Červík 15. 10. 2006 16:10

Když si to tak prohlížím, ta kytička je trochu vyčouhlá, název mi sice nic moc neříká, ale lístky mi připadají jako pouštní růže.
Vložila bych i svoje foto, ale ten postup vkládání mě s...zarmucuje!
Tak alepoň stránky:
http://www.tbsg.net/sukulent/adenium.php

PS: Já mám hezčí!
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pepiik 15. 10. 2006 17:52

No,tak adenium to není na 99%... 8) .Rostlina skutečně vypadá jako nějaký druh othonny(quercifolia).Podle toho co jste psal výše tak roste přes naši zimu,tedy nejspíš to othonna bude. :wink:
100% odpověď by Vám dal určitě člověk nanejvýš povolaný a to pan Petr Pavelka (http://palkowitschia.cz/) Jedna z posledních objevených othon v JAR je pojmenována po něm-O.Pavelkae... :shock: :wink: Zkuste se jej zeptat,určitě Vám s jednoznačnou identifikací pomůže.
Pepiik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod slim1963 22. 11. 2006 20:26

Já mám doma něco podobného a pořád pátrám co to je.Mám i dotaz zde na fóru.Jenže jak píšete o tom světle.Mě naopak na světle/nejen na slunci,ale i na přímém světle začne opadávat a hynout/.Taky bych rád věděl jak ji pěstovat.Jednu už skoro dvoumetrovou mají i domově důchodců kde mám babičku a tam jsou listy jen na konci větví.Jinak je to na světle úplně opadané a nehezké.Tedy pokud je to tím.Na tom fotu je vidět jeden lístek těsně před upadnutím,zežloutne trochu se zkroutí a upadne.Tak jak na to?
Obrázek
Naposledy upravil slim1963 dne 22. 11. 2006 22:47, celkově upraveno 1
slim1963
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pepiik 22. 11. 2006 20:59

Toto zcela určitě othonna není.Už jen kvůli tomu Vašemu popisu rostliny...až dvoumetrová...othonny,téměř všechny druhy,jsou spíše miniaturky,max.některé druhy tak půl metru,ale to už musí být rostlina velmi stará.(O.Retrofracta,O.Triplinervia).Rovněž se vyznačují tím,že vytvářejí "kaudex",tedy jakýsi zhrublý kmínek u báze rostliny,většinou jakoby zdřevnatělý,někdy s odlupující se "papírovou" kůrou a listy na jaře vždy opadávají.
Pepiik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Návštěvník 22. 11. 2006 21:19

Já bych řekla, že je to ta pouštní růže, ale jistá si nejsem.
Obrázek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Červík 22. 11. 2006 21:23

Pardon, nebyla jsem přihlášená.
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Červík 22. 11. 2006 21:27

slim1963 píše:Já mám doma něco podobného a pořád pátrám co to je.Mám i dotaz zde na fóru.Jenže jak píšete o tom světle.Mě naopak na světle/nejen na slunci,ale i na přímém světle začne opadávat a hynout/.Taky bych rád věděl jak ji pěstovat.Jednu už skoro dvoumetrovou mají i domově důchodců kde mám babičku a tam jsou listy jen na konci větví.Jinak je to na světle úplně opadané a nehezké.Tedy pokud je to tím.Na tom fotu je vidět jeden lístek těsně před upadnutím,zežloutne trochu se zkroutí a upadne.Tak jak na to?
oimg]http://img381.imageshack.us/img381/6904/rostlina2lu9.jpg[/img]

Jinak když si to tak prohlížím, není ulitá? Pouštní růže sice má listy jen na vrcholu a holý kmínek, ale řekla bych, že má dost vody. Je to sukulent.
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod slim1963 22. 11. 2006 22:25

Ulitá není,zalévám ji tak jednou za dva týdny a to opravdu málo.Jinak je na vodu opravdu háklivá pokud se více zaleje opět začne opadávat.Ono ,,dvoumetrová"jsem se unáhlil.Bylo to asi metr a půl a tak metr v průměru s bočními výhony.Ale když jse se díval před chvílí na net troch důkladněj,tak by to i mohla být našel jsem Othony asi nejméně deset druhů a minimálně jedna byla dost podobná.Jinak se dost výrazně lišily a člověk by neřekl,že jsou spolu příbuzné.Tady ještě jedno foto: Obrázek
Naposledy upravil slim1963 dne 22. 11. 2006 22:45, celkově upraveno 2
slim1963
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Červík 22. 11. 2006 22:33

Tak v tomhle Vám skutečně neporadím. Tak velký Mičurin zase nejsem, byla to jen střelba od boku.
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod slim1963 23. 11. 2006 17:56

Tak jsem napsal tomu p.Pavelkovi.Uvidíme.Jak to tak sleduji 530lidí už to tu shlédlo a nikdo si neví rady.Je to tedy zapeklitý problém.A to zase asi tak vzácná rostlina nebude už jsem ji viděl na více místech.Poprvé na městským úřadě na chodbě.To vím přesně,nebb/kaji se/odtud jsem si uštípl kousek který je po dvou letech na snímku.Na dva roky je dost malý,ale asi tak rok stál na místě vysoký tak 10 cm.
slim1963
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků