Jak pěstovat Encián - hořcový stromek (Solanum rantonetti)?

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod mephysto 19. 6. 2006 17:45

Skusali ste ho niekto pestovať?Máte s ním niaké skúsenosti?...
mephysto
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Martin H. 20. 6. 2006 09:32

Lilek modrý, latinsky nově Lycianthes rantonnetii, starší synonymum Solanum rantonnetii, se slovensky jmenuje Ľuľok, patrně také Encián, jak píšete.

Je to rostlina vhodná do bytu jako pokojovka a také do nádob na terasy. V létě miluje pěstování ve vnějším prostředí. Na jaře snáší hluboký řez. Miluje plné slunce, hodně vody a jednou za 14 dní hnojit. Lilkovité rostliny milují dostatek živin, pak bohatě kvetou.

Více o tomto druhu v našem katalogu http://www.abecedazahrady.cz/default.aspx?section=4&server=1&catalog=1&catitem=696
Martin H.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pacak 21. 7. 2011 17:59

mam dva stromčeky eencianu pekne mi prezimovali no ako som ich na jar vyložil na
zahradu postupne začali žltnuť listy a nasledne opadavať neviem sa dopatrať pričiny
zalievam ked je pôda sucha no však neprelievam kvitnu ako tak, nie ako v minulom
roku velmi sa tym trapim prosil by som či mi niekto neporadí ako sa s tym vysporiadať
chcel by som aby boli opeť zdravé

dakuje pacak
Přílohy
encian.jpg
encian.jpg (88.39 ) Zobrazeno 24950 krát
pacak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Evouš 22. 7. 2011 13:12

Já bych ho ostříhala do korunky .
Evouš
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pacak 23. 7. 2011 18:22

ja som ho ostrihal na jar tie vetivičky mi vyhnal od jara avšak zhodil listy a malo kvitne
nnojim ho slepačím trusom

-- 23. 7. 2011 18:24 --

pacak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Evouš 28. 7. 2011 11:38

Zkus nějaké hnojivo na květ.
Evouš
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kočičí 28. 7. 2011 12:07

Tedy já bych to ostříhala a hodně, přesadila do živné zeminy a nějakou dobu nehnojila. Ale je to rada laika! Mám ho taky, zatím mladý a daří se mu.
kočičí
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kočičí 30. 7. 2011 21:55

Ještě vych se ráda zeptala - koupil jsi ho už jako stromek a kdy? Protože jestli byl vypěstovaný s použitím retardantu, tak z toho teď vyrostl a ještě si na květy chvilku počkáš.
kočičí
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pacak 1. 8. 2011 13:31

Kúpil som ho ako malý stromček a mam ešte jeden ktorý je trochu väčší a aj ten je však tak isto
opadaný. Teraz kedˇzačalo to chladné počasie a viacej prší tak sa mi y zdá že začina rašiť asi ho
potom ostrihám snad to pomože
pacak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kočičí 1. 8. 2011 14:25

Ano, pokud jste ho koupil jako stromeček v květu, mohl být retardovaný umělě a teď ty účinky pominuly. Ale jemu to neuškodí, jenom přechází na normální růst a pak zas pokvete. Odborníci říkají, že žádá sestřih i víckrát za sezónu, já bych se toho nebála.
kočičí
Návštěvník

Odeslat příspěvekod květiny 25. 9. 2011 10:32

Tak toto je loňský řízek , koupila jsem ho měl asi 10cm, prostě mrňous. Na jaře jsem ho ostříhala , ukázal asi dva květy, a čekal ho další zástřih, ale nějak jsem ho nechala a on takhle hezky vyrostl Obrázek( to stříhání ho nemine , ale ještě se chvíli potěším ;-) )
Život s kytičkami je o moc hezčí , Eva
květiny
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 25. 9. 2011 11:27

Ten je náádherný :tleskani :tleskani :tleskani
Moravanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 25. 9. 2011 15:12

Květinko zatím ho nechej pěkně kvést :tleskani a pak ho stříhneš.Kdysi jsem ho měla v práci na okně,ale nějak moc nekvetl.Už ani nevím kde skončil nejspíš v popelnici. :mrgreen: :mrgreen:
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rozárka 3 25. 9. 2011 17:33

Květiny - hořcový stromek máš moc pěkný, já už ho měla několikrát, ale vždy byl problém ho přezimovat, takže nemám nic :-!
Rozárka 3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod květiny 25. 9. 2011 17:50

No vloni přes zimu jsem ho uchovala, tak snad to vydrží i letos.Měla jsem ho celou zimu na okně na chodbě ,kde je chladněji ,ale radiátor zde je také a dle potřeby zalévala, tak to asi budu dělat stejně, někde píší že ho dají do tmy a nevšímají si ho ,ale bojím se abych o něj nepřišla.I když je pravda že tuto zimu jsem poprvé měla fuksie ve sklepě, ve tmě, celou zimu a obrazily a krásně kvetou , tak nevím :hm
Život s kytičkami je o moc hezčí , Eva
květiny
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 25. 9. 2011 18:12

Dřív, když jsem neměla skleník, tak jsem ty kytky měla taky ve sklepě, kde není okno a fuchsie,muškáty i oleandry jo a ještě lantana to v pohodě vydrží.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník