Jak pěstovat amarylky

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod femibrno@seznam.cz 11. 1. 2015 10:58

Martin H. píše:Já vám tedy popíšu, jak to dělám já. Začnu suchou cibulí, kterou jsem si koupil v listopadu. Tak to vlastně začalo. Koupil jsem si tedy cibuli a hned na konci listopadu ji zasadil, dal na teplé okno a zaléval. Na Štědrý den kvetla. Nechal jsem ji odkvést a pořád zaléval. Rostlina vyhnala listy a rostla. Tak jsem ji od března nejen zaléval, ale také každý týden přihnojil. V květnu jsem dal truhlík (později truhlíky - mám jich dnes několik desítek) na balkon a zahradu do polostínu. Zaléval jsem je vydatně v létě a také hnojil. V srpnu cibule, k mému překvapení, opět vykvetly. Na konci září byly odkvetlé a já jsem je už nehnojil, přestal intenzivně zalévat. Nechal jsem je venku až téměř do konce října, dokud nemrzlo. Nechal jsem je prostě přejít mrazem, což je důležité kvůli tvorbě květů. A už jsem je nezaléval vůbec. Od října tedy byly v bytě a nechal jsem je zasychat. Vůbec nezaléval. V půli listopadu jsem je vyjmul ze země, ostříhal listy (všechny neuschly) a nechal zaschnout. 14 dní před vysazením jsem je (pro jistotu) skladoval v chladu. A na konci listopadu zasadil. Cibule mi vykvetly všechny. Každá měla 2 stonky. A ty větší na jednom stonku 6 květů. Dělám to tak cyklicky 5 let a opravdu mám hromady květů 2x do roka.
      femibrno@seznam.cz

Odeslat příspěvekod Karen Válková 11. 1. 2015 14:10

Dá se říct,že máme shodný postup, až na to přejítí mrazem. To jsem ještě nikde neslyšela.Jak zabráníš aby mrazem nepřešla i cibule? Já sklízím teda rozhodně před mrazem i když mám je teda pod netkanou textilií takže jsou chráněné. Pak ještě ,také jsem původně zimovala cibule na sucho, ale mně se to neosvědčilo. Připadá mně, že jak musí cibule každým rokem budovat kompletně nový kořenový bal, zbytečně ji to oslabuje. Poslední roky nechávám i při zimování cibule v květináčích. Touhle dobou začínají nasazovat na květy.
      Jaké máš druhy? CHtělo by to nějakou fotečku. Také pěstuješ cibule ze semínek? Tohle jsou moje prozatím kvetoucí kříženci: http://karelex1.rajce.idnes.cz/B31bb_Am ... ze_semene/

Tohle jsou moje mateřské rostliny http://karelex1.rajce.idnes.cz/B31b_Ama ... -_kolekce/
      Ahoj všem Karen a Džesinka
      Karen Válková
      Návštěvník

Odeslat příspěvekod žabža 11. 1. 2015 17:10

Jsem nevěděla že jich je tolik! Jsou ale nádherné a Karen přeji uspěšné pěsttování :D
      žabža
      Návštěvník

Odeslat příspěvekod Karen Válková 11. 1. 2015 19:09

Dík za přání, snad to zabere. Zatím se chystá na květ jen jediný ,ale nový kříženeček.
      Karen Válková
      Návštěvník

Odeslat příspěvekod květiny 12. 1. 2015 07:10

Karen ,ty květy jsou úchvatné.. :-)
      Život s kytičkami je o moc hezčí , Eva
      květiny
      Návštěvník

Odeslat příspěvekod Karen Válková 12. 1. 2015 11:27

Však se taky na každý nový těším jak malá. Hlavně ty co mi budou kvést poprve.
      Karen Válková
      Návštěvník

Odeslat příspěvekod Anor 13. 1. 2015 14:39

Karen, máš je krásné. Někteří se ti obzvlášť povedli. :tleskani
      Jinak ten můj ohnilý chudák to přežil. Jen jsem chtěla úplně obyčejný červený, tak jsem si říkala, že ve výprodeji nemůžu sáhnout vedle. Mno a ona se z toho vyklubala bílo-růžovo-zelená, kafebronz do zelena, chjo... Jelikož se mi vůbec nelíbí, tak jsem ho přestala zachraňovat a ta potvora jako na just pustila kořeny a už má 6 listů. :hm A ten druhý, co mám už od loňska zatím spinká, o víkendu jsem ho kontrolovala ze všech stran :-)
      Anor
      Návštěvník

Odeslat příspěvekod Scandiaca 13. 1. 2015 14:58

Ja mam akorat Benficu, taky z vyprodeje.. ty krizenci jsou super, ja bych nejspis umrela zvedavosti driv, nez budou mimina kvetuschopna :-)
      Scandiaca
      Návštěvník

Odeslat příspěvekod Karen Válková 13. 1. 2015 15:11

Anor to mě by ten tvůj zase naopak zajímal .Nemáš fotku? Poslat červenou to by nebyl problem jestli chceš, jen u mne to ještě spí. Tak postupně až se budou budit ti nějakou mohu rezervovat.
      Scandia zatím to čekání ve zdraví zvládám . Ale je to napínavé to teda ano, poupátko už je z cibulky venku celé, ale do květu se ještě načekáme. ;-) ;-)
      Karen Válková
      Návštěvník

Odeslat příspěvekod Anor 13. 1. 2015 15:15

Benefica, to je takový tmavě červený až vínový? Ten je krásný. Já mám Dancing queen :-)
      A křížit bych i někdy zkusila, čistě ze zvědavosti... jenže mám jen jedno okno v paneláku, které je už teď nacvaknuté orchidejemi. Možná časem... :-))

Karen, ještě jsem se chtěla zeptat ohledně křížení - z jednoho semeníku mají všechny amky stejné květy?
      Anor
      Návštěvník

Odeslat příspěvekod Karen Válková 13. 1. 2015 15:32

Benfica http://karelex1.rajce.idnes.cz/B31b_Ama ... ._Jost.jpg

další mám tady http://karelex1.rajce.idnes.cz/B31_cast ... v_Brne.jpg tady je záběrů víc za sebou.

Při zkřížení může být v jednom semeníku i 70 semen . Určitě nekvetou všechny stejně. Proto si semínka mezi sebou posíláme. Ale to víš někdy potomci nedostihnou ani rodiče, jindy zase je to uplně něco jiného.
      Karen Válková
      Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lukas123123 13. 1. 2015 16:23

Zdravím všechny, chci poděkovat Martinovi H.,vyzkoušel jsem jeho metodu a vyšla skvěle. Amarylis z minulého roku jsem vydatně hnojil,nechal trochu přejít mrazem, v prosinci zasadil a kvete dvěma stvoly(jeden má pět květů). Akorát ta barva je trochu jiná, na cedulce byla nakreslená růžová a i loni i teď kvete takto. Moc se mi nelíbí, ale ty dva stvoly jsou super. Myslíte, že je jen vybledlá, nebo se mohli splést a je to jiný druh? :-D
      Přílohy
      IMG_0700.JPG
      IMG_0699.JPG
      Lukas123123
      Návštěvník

Odeslat příspěvekod Karen Válková 13. 1. 2015 16:40

Na předešlé straně jsem dávala fotky amek ,na kterých jsou dva stvoly od jedné rostliny. První stvol kvetl krásně tmavě stejně jako loni a druhý je vybledlý. Tak si myslím,že rostlina je zesláblá -vyčerpaná. Aspoň doufám. Moje byla uplně bez listů ale nyní již jí rostou.
      Víš název tvojí amky nebo fotku z loňska když byla vybarvená . Připomíná mi tuhle http://karelex1.rajce.idnes.cz/B31b_Ama ... 6,5_cm.jpg
      Karen Válková
      Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lukas123123 13. 1. 2015 16:46

Název tam nebyl,byla to rostlina z Kauflandu, no a právě loni,když jsem ji koupil, měla jeden stvol ,dvě poupata odpadla a dvě vykvetly taky takhle vybledle.... Tak nevím, přece z obchodu by rostlina neměla být zesláblá :(
      Lukas123123
      Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka