Sansevieria laurentii (Tchýnin jazyk) Rady?

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Dušan2 9. 1. 2018 18:12

Obrázek
Dnes jsem koupil Tchýnin jazyk. Jelikož jsem to o něm tu moc nenašel, tak bych rád věděl, jaké máte zkušenosti, aby co nejlépe prosperoval. Přemýšlím jestli mu bude lépe ve stínu něco přes dva metry bokem od jižního okna, než před jižním oknem (jestli tam zase není moc tma)? Vody asi moc né, jak často a čím hnojíte?..... Prý je nesmrtelný, ale i tak, chtěl bych aby byl co nejkrásnější. Předem díky za rady

Před jižním oknem:
Obrázek

U zdi:
Obrázek
OnePlus 9 Pro 12/256
Dušan2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rajsa 10. 1. 2018 10:29

Já ho mám 40 let, přesně tenhle se žlutými pruhy. Zničit ho může jen moc vody. Světla moc nepotřebuje, hnojení slabé a ne často, protože zrovna bujně neroste. Ale hlavně ta voda je nebezpečná, zalévám jednou za 14 dní a ne že promočím květináč. Jakmile by začal uhnívat od kořenů už ho nezachráníte. Tak držím palce, když se mi podařilo udržet tolik let, tak vám snad taky :-)) Ještě k těm fotkám- u té telky dobrý.
rajsa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dušan2 10. 1. 2018 18:09

Tak že u té zdi ve stínu, dobře, tam i lépe vypadá. Tak že neva když úplně vyschne? Budu se toho řídit, až bude suchá hlína, zaleji. Nerad bych po něj přišel, sháněl jsem ho dost dlouho, každý když tak má bez pruhů a tenhle mě stál 500 kč
Jo a jak s rosením? Asi také moc ne?
Dík :-)
OnePlus 9 Pro 12/256
Dušan2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rajsa 10. 1. 2018 18:34

Ano u té zdi. Může být suchý několik dní, opravdu. Přišel byste o něj jen přelitím. Rosit nemusíte, mohl by uvnitř listů zahnívat. Tady platí že čím méně se mu budete věnovat, tím lépe. Odtud je asi název tchýnin.. 8-P To je z návodu na pěstování:
Na pěstování je velmi nenáročná a navíc je i dlouhověká. Roste jak na plném slunci, tak ve stínu. V pokojovém prostředí může rostlině uškodit pouze příliš vysoká zálivka. Ideální je rostlině dopřát na zimu snížení teploty k 10 - 12°C. Přesazuje se až v okamžiku, kdy kořeny začnou přerůstat z nádoby ven. Půda by měla být hlinitopísčitá a propustná.
rajsa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dušan2 10. 1. 2018 19:15

No tak snižování teploty na zimu u mě moc nejde, ale to většina květin přečká v pohodě, moc netopím. Kořeny sice ven nelezou, ale květináč je od nich zdeformovaný, ale to neva, ještě to vydrží, buďto jen do jara, nebo ještě rok. Návody jsem nějaké vyděl, někdy byli i rozdílné, ale mě spíš zajímaly zkušenosti. :-)
OnePlus 9 Pro 12/256
Dušan2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rajsa 11. 1. 2018 09:13

Jo a ještě -až ho budete přesazovat, tak nemusí být v květináči. On koření mělce, tak mu spíš vyhovuje miska, nějaká keramická. To jen kdyby se v ní líbil víc. Jinak já ho mám celoročně v obýváku a žije :-D
rajsa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dušan2 11. 1. 2018 18:44

Nad tou keramickou miskou budu uvažovat, dobrá připomínka. Dík Jinak u mě bude také na stejném místě v obýváku :-)
OnePlus 9 Pro 12/256
Dušan2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dušan2 23. 2. 2018 14:45

Tak se chystám přesazovat. Původní květináč je 19 a je trochu zdeformovaný od kořenů, tak jsem koupil 28, snad neva že o tolik větší. Ale co mě zajímá, u kytek s kmenem je to jasné, ale u tohoto, když ze země vyrůstají nové listy, jestli je vhodné dávat na vrch hlíny Keramzit velikost 8-16 ? Používám ho na hlínu, dolů na drenáž dávám štěrk (u jazyků asi radši dost).
OnePlus 9 Pro 12/256
Dušan2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rajsa 24. 2. 2018 10:03

Já bych ho tam dala ale jen kuličky vedle sebe- ne vrstvu. A když poroste nový list, tak si cestičku najde. Roste hodně pomalu, tak 2 listy za rok.
rajsa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dušan2 25. 2. 2018 19:43

Dobře, dík. Dím tam jen jednu slabou vrstvu :-) . Jen teď mě zaskočilo počasí, musím počkat až rozmrzne štěrk :-D . Nebo se naštvu a dám dolu také keramzit, ale to jsem ještě nedělal, nevím jestli se časem nerozsype? Asi by neměl, ale tohle je květina u které to zkoušet radši nechci. :-)
OnePlus 9 Pro 12/256
Dušan2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dušan2 8. 1. 2019 21:43

Tak Teď mě před cca před měsícem vyrazil konečně první list, ale nevím jestli je normální, že zatím není lemovaný. Zbarví se ještě než doroste, nebo bude zelený? Zatím má cca 25 cm a největší mají o 40 cm víc. :?: :hm

Obrázek
OnePlus 9 Pro 12/256
Dušan2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rajsa 9. 1. 2019 10:53

upraveny_20190109_103751.jpg
Určitě se zbarví, ten žlutý lem se ztratí jen při rozmnožování, kdy se zasadí řízek z listu. Pak už vyroste jen zelený. Já mám poslední list skoro půl metru a pořád se ještě dobarvuje, asi jak není v zimě tolik světla
rajsa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dušan2 9. 1. 2019 16:17

Díky. Tak to jsem rád, já měl strach i kvůli světlu, Jak je vidět na třetí fotce v prvním příspěvku,cca 2 metry od okna. Hlavně když se dobarví, já mám lemovaný poprvé a jinam se moc nehodí. :-)
OnePlus 9 Pro 12/256
Dušan2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Veveronika 21. 11. 2021 15:57

Dobrý den,
poradíte mi, prosím, zda jde nějak udělat, aby tchýnin jazyk stál bez opory při délce listů půl metru a víc? Mám starší listy a musím je svazovat k sobě, někdy podepřít tyčkou, ale kdyby mi stál samostatně, bylo by to top. Moc díky za rady!
Veveronika

Odeslat příspěvekod rajsa 22. 11. 2021 11:17

Já ho mám taky vysoký a nic jiného jsem nevymyslela, než že ho mám v rohu a svázaný.
rajsa
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků